БЦ Очаківський вулиця Очаківська, 5/6, Київ, Україна +38 (095) 33-03-614
Bulevardul Corneliu Coposu 6-8, București 030167, Румунія +40 (31) 22-96-274
Посвідка на проживання в Італії (permesso di soggiorno) необхідна для тих, хто планує переїхати та проживати в цій країні. Документ дає можливість працювати, навчатись, користуватись медичними послугами, запросити членів родини для спільного перебування. Італія приваблює українців, які бажають переїхати в спокійну, розвинену країну. Середня заробітна плата в державі становить 1 620 EUR на місяць. Цих коштів достатньо для забезпечення щоденних потреб однієї людини та оренди однокімнатної квартири в центрі міста.
Життя в Італії може бути особливо привабливим для тих, хто цінує соціальні гарантії та європейський стиль життя. Крім того, численна українська діаспора створює дружнє середовище, яке полегшує адаптацію до нової країни. Першим кроком для легалізації є отримання візи для в’їзду в країну та посвідки на проживання. Підставою для запиту ПНП може бути навчання, робота, лікування, возз’єднання з сім’єю та інше.
Для законного перебування в Італії мігранти повинні оформити посвідку на проживання, яка виглядає як пластикова картка з особистими даними, інформацією про дітей, фото, особистим підписом власника. Документ має термін дії, який зазвичай дорівнює строку, вказаному у в’їзній візі. Вид на проживання в Італії видається на підставі тієї мети, яку планує реалізувати іноземець в країні. Це може бути:
Отримати вид на проживання в Італії можуть мігранти, які нададуть підтвердження доходу, якого буде достатньо для проживання в країні, не менше ніж 468,1 EUR на місяць на одну людину. Також потрібно пред’явити медичну страховку та документи, що підтверджують наявність орендованого або власного житла, довідку про відсутність судимості.
Діти старше 6 років та підлітки, навіть якщо вони приїхали в Італію без супроводу дорослих, мають право отримати дозвіл на перебування для неповнолітніх, посвідку для проживання у прийомній родині, за сімейними обставинами, для соціального захисту або отримати притулок як біженці. Неповнолітні, які в’їхали в Італію з батьками або опікунами та вписані у документи дорослих супровідників, після досягнення 14 років мають право отримати окрему посвідку.
Плануючи переїзд в Італію на підставі майбутнього працевлаштування, вам потрібно заздалегідь отримати дозвіл в Єдиному центрі міграції (SUI). Подати заявку на оформлення дозволу може ваш майбутній роботодавець після того, як буде опубліковано постанову голови Ради міністрів про квоти на в’їзд іноземних працівників. Дозвіл на працевлаштування на ваше ім’я може бути виданий, якщо дотримано такі умови:
Через 60 днів після подання запиту SUI в автоматичному режимі видає дозвіл на працевлаштування, що надсилається в електронному вигляді до дипломатичного представництва країни, з якої походить працівник. Протягом 30 днів для найманої роботи та 120 днів для самозайнятих осіб консульство видає в’їзну візу, з якою працівник може їхати в Італію. Працедавець отримує сповіщення про отриманий працівником дозвіл на електронну пошту.
Після приїзду в Італію вам необхідно звернутися до Єдиного вікна імміграційної служби для отримання податкового коду, підписання робочого контракту та подачі заяви на посвідку на проживання. Навіть поки договір про проживання не підписано, ви маєте право працювати на підставі дозволу від SUI. Строк дії ПНП по роботі дорівнює періоду дії робочого контракту, але не може бути довшим ніж 1 рік для тимчасової роботи та 2 роки — для постійної.
Іноземці, які планують навчатись в італійських навчальних закладах, мають оформити тимчасовий вид на проживання. Попередньо в країні свого постійного перебування потрібно отримати в’їзну навчальну візу D та податковий код, звернувшись до посольства Італії. Також для майбутньої посвідки вам знадобиться медична страховка, що не має виключень та обмежень для випадків термінової госпіталізації строком дії на весь період навчання.
Після приїзду до Італії вам потрібно подати документи на оформлення посвідки на проживання. Зробити це можна через спеціальні поштові відділення або спеціальні патронати (соціальні служби, patronato), які допомагають іноземцям. Додатково вам потрібно підтвердити свою платоспроможність. Ви можете надати виписку з банківського рахунку, квитанцію про перекази від ваших родичів або довідку про стипендію, яка підтверджує, що ваш щомісячний дохід становить не менш ніж 468,10 EUR.
Після заповнення заяви вам потрібно надіслати документи через поштове відділення та отримати дві квитанції. У першій буде зазначена дата, коли вам потрібно приїхати у поліцейський відділок для процедури зняття відбитків пальців та перевірки документів. У другій квитанції буде вказано, де саме перебуває ваша справа, а також логін та пароль для відстеження етапів обробки вашої заяви, які потрібно застосовувати на сайті Portale Immigrazione. Коли ваша посвідка на тимчасове проживання в Італії буде готова, ви зможете дізнатись на сайті, за якою адресою можна забрати документ.
ПНП для навчання видається на 1 рік та продовжується за умови складання одного екзамену у перший рік та не менше ніж 2 екзаменів у наступні роки. Дія посвідки може бути продовжена на увесь період навчання та ще один додатковий рік.
Іноземці, які планують лікуватися в приватній або державній клініці в Італії, мають оформити посвідку на проживання. Для в’їзду в країну вам потрібно отримати в італійському консульстві візу для лікування. Посвідка видається на строк, необхідний для проходження медичних процедур, який за потреби може бути продовжений. Оформлення дозволу на проживання відбувається в Імміграційному відділі Головного управління поліції за попереднім записом. Із собою потрібно мати паспорт і в’їзну візу.
Для оформлення посвідки вам знадобиться декларація, видана італійським медзакладом (акредитованим Національною службою охорони здоров’я) із зазначенням діагнозу та строку, потрібного для лікування. Тимчасовий дозвіл для лікування надається без права на роботу.
Якщо мета вашого переїзду в Італію — сімейні обставини, ви маєте право на отримання посвідки на проживання з правом на роботу. До таких обставин відносяться:
Головна вимога для оформлення посвідки на перебування в країні — спільне проживання усіх членів родини. Сімейна посвідка, що дозволяє навчатись і працювати, видається на такий самий період, що й строк дії дозволу на проживання головного заявника.
Посвідка на проживання в Італії для науковців (permesso di soggiorno per ricerca scientifica) надається дослідникам, які приїжджають до країни для участі в наукових проєктах, дослідницьких програмах або роботи в освітніх чи наукових закладах. ПНП діє протягом строку, що необхідний для проведення професійної діяльності згідно з умовами робочого контракту, але не більше ніж 1 рік із можливістю продовження.
На підставі робочого договору дослідницький університет подає онлайн запит до МВС Італії для отримання дозволу на роботу для запрошеного науковця. Отриманий дозвіл є підставою для оформлення в’їзної візи спеціаліста. Після в’їзду науковця представники університету узгоджують у Єдиному вікні імміграційної служби дати приймання іноземця для підписання контракту на проживання та подачі документів на ПНП. На підставі отриманої посвідки науковець має можливість запросити родину для спільного проживання в Італії. Члени родини отримають ПНП на той самий строк, що й головний заявник.
Молоді люди віком від 20 до 30 років мають змогу приїхати в Італію для участі у волонтерській діяльності. Головна умова — договір про співпрацю з благодійною організацією, яку волонтер буде представляти. У договорі мають бути прописані:
Додатково благодійне товариство має оформити на ім’я волонтера медичну страховку.
Після підписання договору про співпрацю з волонтером представники організації подають заяву в Єдине вікно імміграційної служби на отримання дозволу для в’їзду в країну від імені співпрацівника. Після узгодження з Головним управлінням поліції видається дозвіл, що передається до консульства Італії в країні проживання волонтера. Протягом 6 місяців представник волонтерської організації повинен запросити візу та в’їхати в Італію. ПНП видається на 1 рік або у деяких випадках на 18 місяців, якщо діяльність волонтера триватиме довше.
Молоді люди від 18 до 30 років, які мають бажання працювати на проєктах від Європейської волонтерської служби, теж отримують посвідку на проживання. Зазвичай волонтери від проєкту працюють у різних напрямах: від соціальної допомоги до захисту навколишнього середовища.
Посвідку на проживання на підставі інвестицій мають право отримати іноземці, які виконали одну з таких умов:
Віза видається строком на 2 роки. Для її запиту потрібно спочатку оформити візу Nulla Osta у комітеті з візових дозволів для інвесторів. Після отримання Nulla Osta у вас буде 6 місяців для подачі заявки на отримання інвесторської візи.
Даний тип посвідки можуть отримати фінансово незалежні мігранти, які довели, що мають:
Якщо ви маєте посвідку, отриману на іншій підставі, у разі появи пасивного доходу, наприклад від здачі в оренду нерухомості, ви можете змінити тип наявної посвідки на ПНП для фінансово незалежних осіб. Для цього вам потрібно надати докази у міграційну службу про те, що у вас є джерело доходу і водночас ви не здійснюєте трудової діяльності за наймом. Разом із вами на отримання дозволу можуть претендувати члени вашої родини, за умови якщо ви підтвердите наявність коштів для утримання всієї родини.
ПНП для фінансово незалежної особи видається на 1 рік із можливістю продовження, якщо вимоги будуть виконані, а початкові підстави збережені. Якщо мігрант протягом цього року був відсутній 6 місяців у країні, в подальшому продовженні посвідки йому буде відмовлено. Після 5-річного проживання в Італії мігрант має право запросити карту довгострокового мешканця, яка видається на 5 років. Після того як ви прожили в Італії 10 років, ви можете отримати громадянство.
Віза для стартаперів в Італії, відома як Italy Start-up Visa, створена для залучення іноземних підприємців, які хочуть відкрити або розвивати інноваційні бізнеси в країні. Ця програма орієнтована на стартапи в галузі провідних технологій. Отримати візу можуть підприємці, які не є громадянами ЄС і бажають створити інноваційний проєкт в Італії. Інноваційність — головна умова участі у програмі. Подати заявку на участь можна онлайн, перебуваючи поза межами Італії.
Окрім перспективного продукту, ви повинні продемонструвати наявність фінансування у розмірі щонайменше 50 000 EUR. Це можуть бути кошти інвесторів або ваші власні кошти. Проєкт має бути схвалений технічним комітетом, який працює при Міністерстві економічного розвитку Італії. Якщо комісія схвалює вашу заявку, ви отримуєте сертифікат для подання до консульства Італії.
Візова процедура спрощена та дозволяє отримати дозвіл на проживання за короткий час (приблизно 30 днів). Після отримання візи ваш стартап має бути офіційно зареєстрований як innovative start-up в Італійському реєстрі підприємств. Посвідка для стартаперів діє 1 рік. За 60 днів до закінчення цього строку ви можете подати заяву на продовження. Якщо ваш інноваційний проєкт продовжує працювати, ви отримаєте продовження ПНП ще на 2 роки.
З 4 березня 2022 року всі країни ЄС, включно з Італією, видають для біженців з України тимчасовий захист, який надає право працювати, навчатись, користуватись медичними та соціальними видами допомоги. Початково захист видавався на рік із можливістю продовження. Наразі європейський тимчасовий захист продовжено до 4 березня 2026 року.
За наявності роботи біженці мають право отримати нову посвідку на підставі свого працевлаштування, яка буде першим кроком до майбутнього громадянства. Але отримання паспорта у такий спосіб потребує багато часу. Згідно з італійським законодавством, іноземець має право претендувати на громадянство країни після 10-річного проживання на підставі посвідки на постійне перебування. Проживання за тимчасовим захистом не є приводом для оформлення паспорта.
Щоб не втрачати десяток років, ви можете скористатись більш простим способом отримання європейського громадянства у строк від 12 місяців. У країнах ЄС працює державна програма репатріації, яка дозволяє українцям набути громадянство на підставі етнічної чи територіальної приналежності до однієї з країн. Отримавши паспорт ЄС, ви здобуваєте право жити, працювати, подорожувати без віз, а також користуватися соціальними пільгами на всій території Євросоюзу.
Разом із нашими спеціалістами ви можете перевірити своє право на участь у прискореній програмі отримання громадянства та оформити паспорт ЄС у строк від 12 місяців.
Посвідка на проживання в Італії видається на підставі встановленого переліку документів. Для оформлення потрібно надати:
Документи повинні бути перекладені італійською та легалізовані за допомогою апостиля.
Під час оформлення посвідки на проживання в Італії вам доведеться сплачувати адміністративні збори за отримання міграційних послуг. Розмір зазначено у таблиці.
Вид послуги | Вартість, € |
---|---|
Електронна акцизна марка | 16,00 |
Поштові витрати на пересилання вашої заяви | 30,00 |
Електронний дозвіл на строк більше ніж 90 днів | 30,46 |
Посвідка на строк від 3 місяців до 1 року | 40,00 |
Посвідка на строк від року до 2 років | 50,00 |
Якщо ви замовляєте дозвіл на проживання в Італії для неповнолітнього, робите запит на надання притулку, отримання гуманітарного захисту, посвідки для лікування або отримання дубліката посвідки, державні внески за такі послуги не сплачуються. Термін оформлення вашої заяви, видача та продовження посвідки на проживання в Італії становлять 60 днів.
У разі недотримання вимог Італії до мігрантів, які перебувають на території країни, міграційна служба може застосувати до вас міри щодо анулювання посвідки на проживання. Основні підстави відмови або втрати дозволу на проживання такі:
Українцям можна перебувати без дозволу в Італії протягом 90 днів за умови в’їзду на підставі біометричного закордонного паспорта, якщо прибуття здійснене з метою туризму, бізнесу, проходження курсів. Для всіх інших випадків, коли іноземець їде на роботу, лікування, довготривале навчання, возз’єднання з сім’єю тощо на строк більш ніж 90 днів, потрібно оформлювати посвідку на проживання. Залежно від мети перебування посвідка має визначений строк дії, який потрібно продовжувати за необхідності подальшого перебування в Італії.
Продовжити посвідку потрібно не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії дозволу на проживання в Імміграційному відділі Головного управління поліції. Через 5 років перебування в країні на підставі посвідки ви маєте право подати заяву на довгостроковий дозвіл резидента Італії. Ще через 5 років, коли ваш строк проживання в Італії сягне 10 років, ви можете подати заяву на громадянство за умови наявності постійного доходу та відсутності судимості.
Існує більш простий варіант отримання громадянства ЄС — програма репатріації. Вона актуальна для українців в кількох країнах. Наприклад, румунський паспорт можна отримати за рік без попереднього проживання, а польський — за півтора, при цьому прожити в країни потрібно лише 12 місяців. Підставами для участі у програмі є наявність етнічної чи територіальної приналежності до названих країн.
Громадянство, отримане в одній із країн ЄС, надає вам право подорожувати по всій Європі та Шенгенській зоні. Ви зможете обрати будь-яку країну Євросоюзу, включно з Італією, для проживання, роботи та навчання.
Як отримати дозвіл на проживання в Угорщині. Які види посвідок на проживання можна оформити та що для цього потрібно.
Як отримати дозвіл на тимчасове проживання в Італії та що для цього потрібно. Види доступних українцям посвідок. Основне — від збору документів до отримання дозволу.
Як отримати тимчасовий захист у Португалії? Що потрібно для оформлення статусу біженця? Питання, які турбують українців у пошуках прихистку.
Як отримати дозвіл на довгострокове проживання в Чехії та зробити карту побиту в Чехії. Що потрібно для отримання посвідки на проживання. Необхідні документи.
Підприємництво, стартапи та інші можливості для іммігрантів у Португалії. Що потрібно, щоб переїхати в Португалію, та які є способи імміграції з вигідними умовами.
Як отримати дозвіл на тимчасове проживання в Португалії та що для цього потрібно. Види доступних українцям посвідок. Основне — від збору документів до отримання дозволу.
Отримайте професійну допомогу при імміграції до ЄС
Заповніть заявку, та отримайте безкоштовну