БЦ Очаківський вулиця Очаківська, 5/6, Київ, Україна +38 (095) 33-03-614
Bulevardul Corneliu Coposu 6-8, București 030167, Румунія +40 (31) 22-96-274
Статус біженця в Угорщині — це юридичне право на перебування в країні та захист від екстрадиції чи повернення. Біженцем вважається людина, що у своїй країні переслідується за політичними, расовими чи релігійними мотивами, або є обґрунтований ризик щодо зазначених причин переслідувань. Іноземець, що перебуває в Угорщині, для отримання правового статусу біженця, зобов’язаний надати запит до Національного Управління у справах іноземців. Не слід плутати із додатковим захистом в Угорщині, що відрізняється від біженства лише забороною на голосування та стандартною процедурою отримання громадянства.
З 2022 року в Угорщині для українців діє інша форма біженства — тимчасовий захист (ТЗ). Тимчасовий захист в Угорщині — це законна можливість на прихисток для усіх осіб, що рятуються від війни в Україні. Для отримання захисту та усіх переваг статусу біженець повинен мати біометричний паспорт. У разі відсутності документа надається посвідка на тимчасове перебування в країні до 30 днів.
Легко переїхати в Угорщину та здобути право на громадянські привілеї без необхідності надання додаткових доказів для легалізації в країні дозволить наявність паспорта ЄС. Одержати документ можна в строк від 12 місяців. За подробицями слід звернутись до міграційних юристів компанії Gromadyanstvo.
У 2024 році українці можуть розраховувати на біженство в Угорщині. По прибутті в країну слід подати заяву на отримання біженства в офісі Національного управління поліції у справах іноземців.
Умови, за яких заява не приймається:
Для в’їзду на територію Угорщини українцям віза не потрібна, як і в інші країни Шенгенської зони.
Особи віком до 16 років повинні мати при собі свідоцтво про народження та супровід одного з батьків. Дозвіл на перетин кордону іншого з батьків не потрібен. У разі біженства з членом родини чи знайомим, необхідно підготувати дозвіл від матері/батька, завірений нотаріально.
Нас час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України затвердив рішення вносити інформацію про дитину до закордонного паспорта одного з батьків.
Статус біженця та тимчасовий захист в Угорщині відрізняються юридичними правами та наслідками.
Тимчасовий захист — це законний спосіб перебувати в країні Європейського Союзу особам, що рятуються від війни в Україні. Головним чином – це право на колективний захист.
Статус біженця — це визнання заявника у необхідності його захисту на підставі національних, релігійних, політичних причин чи приналежності до конкретної соціальної групи. Зазначена форма захисту є індивідуальною та контролюється міжнародними конвенціями.
Розглянемо детально плюси та мінуси вказаних правових форм перебування на території Угорщини.
Опції | Тимчасовий захист | Статус біженця |
---|---|---|
Правові підстави | Директива ЄС 2001 року | Женевська конвенція про статус біженців 1951 року |
До кого застосовується | Громадяни та резиденти України переміщені після 24.02.2022 року | Особа, що є жертвою переслідувань за певними ознаками та не може отримати захист в країні свого громадянства |
Термін дії | 1 рік з можливістю двічі продовжити ще на 1 рік | Безстрокове проживання |
Термін надання статусу | З моменту звернення | До 6 місяців |
Змога повернутись | Не можна | Не можна |
Тимчасовий захист швидко затверджують (45 днів), навіть без українського паспорта чи закордонного. Статус дозволяє знайти роботу, отримувати фінансову допомогу та користуватись знижками на транспорт. Серед недоліків можна виділити його ануляцію у разі повернення на батьківщину. Також щомісячна допомога припиняється, коли особа влаштовується на роботу або отримує пенсію.
Згідно із законами Угорщини, біженці отримують права, пільги та обов’язки на тих самих умовах, що і місцеві мешканці. Серед недоліків даної форми захисту варто зазначити обов’язковий перегляд справи кожні три роки. Статус біженства надає усі права на рівні з громадянами Угорщини, дає доступ для отримання громадянства. Також захист гарантує безплатне навчання в садках та школах, отримання медичної допомоги та надання тимчасового житла. Недоліком є необхідність проходження великої кількості перевірок і можливість анулювання статусу при виявленні будь-якої можливості безпечно повернутись на батьківщину.
Тимчасовий захист можна отримати просто та швидко, на відміну від статусу біженства та додаткового захисту в Угорщині. Статус надається на підставі документа, що засвідчує особу та доводить, що заявник є громадянином або резидентом України.
Порядок отримання тимчасового захисту:
Статус тимчасового захисту можуть отримати громадяни України, що виїхали 24 лютого 2022 року та пізніше, також заявники без громадянства або особи третьої країни, що перебували під міжнародним захистом. Третю групу складають члени сімей зазначених груп.
Відмова у наданні тимчасового захисту поширюється на осіб без громадянства або мешканців третьої країни, що не мали законної підстави на проживання в Україні, а також, якщо країна громадянства є безпечною. Українські студенти та сезонні робітники, що проживають в країнах Європейського Союзу.
Порядок набуття статусу біженця передбачає надання доказової бази від заявника про переслідування або шкоду з боку країни.
Процедура надання статусу біженця:
На кожному етапі процедури необхідно бути на зв’язку із посольством, оскільки можливі виклики для уточнення інформації, верифікації даних, телефонних розмов чи онлайн-співбесід. У разі відмови надання притулку, заявник має право оскаржити рішення суду, який може призначити новий розгляд справи.
Додаткові питання/відповіді та допомогу щодо набуття біженства можна отримати, звернувшись до Угорського Гельсінського комітету.
Біженство не надається громадянам країн-членів ЄС, а також тим, у кого є діючий статус біженця в певній державі Євросоюзу. Також неприйнятно, якщо заявник зареєстрований як біженець у третій країні, що не є членом Європейського Союзу. Не схвалюється повторна заява, надана з тієї самої причини, що і перша. Наявність безпечної для проживання країни також може бути причиною відмови у прихистку.
Статус біженця в Угорщині передбачає наявність тих самих прав, що мають громадяни даної країни. Особа, що офіційно оформила статус біженства, має законне право на усі варіанти соціальної допомоги, передбачені законодавством Угорщині в певних ситуаціях.
Допомога | Опис |
---|---|
Сімейна | Щомісячна допомога на кожну дитину, що відвідує навчальний заклад, до 20 років (31–35 EUR). |
На захист дитини | Безплатне харчування під час навчального процесу та на канікулах. |
Материнська | Одноразова допомога на кожну дитину, включно мертвонароджену (164 EUR). |
На догляд за дитиною | Щомісячна виплата на кожну дитину до 2 років (для близнюків допомога продовжується до 3 років, від 683 EUR). |
Робоча | Претенденти в пошуку роботи отримують виплати щомісяця протягом трьох місяців (683 EUR). |
Інше | Нефінансова та соціальна допомога. Інформацію надає муніципалітет за місцем реєстрації. |
Якщо біженець не є соціально забезпеченим, він має право на пільги та субсидії. Зокрема медичне обслуговування громадян України надається безплатно. У випадку будь-якого гострого захворювання допомога буде надана в повному обсязі. Біженців з України розміщує муніципалітет або організація, що уклала договір з місцевим державним органом. Також особи, що проживають в пункті приймання (не приватне житло) мають право на відшкодування витрат на навчання.
Для працевлаштування в Угорщині громадянам України не потрібно визнання статусу біженця. Наявність біометричного паспорта дозволяє особам дефіцитних професій влаштуватись на роботу за спрощеною процедурою. Громадянин України профіцитного фаху може працювати в Угорщині до трьох місяців лише за умови наявності біометричного паспорта та дозволу на роботу.
Якщо особа має статус біженця, умови працевлаштування прирівнюються до прав самих угорців. Виняток становлять посади в державних установах. Офіційний статус біженства звільняє від потреби отримувати спеціальний дозвіл на роботу. Аби спростити процес пошуку вакансій та компаній, підготовку мотиваційних листів та резюме, можна звернутись до консультаційних центрів.
Тимчасовий захист легко втратити, виїхавши з Угорщини, чи у разі зміни ситуації в Україні. Також захист обмежує вибір вакансій та фінансову допомогу у разі працевлаштування. Недоліки біженства полягають у тривалій процедурі перевірки (6 місяців), обов’язковій здачі паспорта на час розгляду справи та неможливість виїхати з країни. Перегляд особової справи відбувається кожні три роки. Також статус обмежує у виборі вакансій для працевлаштування на певні посади.
Строк надання тимчасового захисту в Угорщині збільшився автоматично, після продовження терміну Комісією ЄС. Наразі українські біженці мають право перебувати на території країни до 4 березня 2025 року. Попри вказану дату на посвідці проживання, українцям не потрібно вживати жодних заходів для продовження документа. Для підтвердження чинності дозволу варто посилатись на постанову угорського уряду 86/2022 від 7 березня.
Статус біженства в Угорщині триває безстроково.
Українець, що користується в Угорщині тимчасовим захистом, може повернутись в Україну будь-коли. У разі короткотривалої поїздки (до 30 днів) усі права, якими користувався біженець, не скасовуються до кінця зазначеного терміну. За необхідною інформацією про час перебування на батьківщині варто звернутись до Національного управління поліції у справах іноземців. У разі остаточного переїзду в країну громадянства права та обов’язки повністю анулюються.
Відвідати Україну особам у статусі біженця можна лише через 6 місяців, після повного розгляду справи. При поверненні в Україну статус біженства втрачається автоматично. Перетин кордону менш ніж на 30 днів дозволено без втрати захисту в будь-які, крім української, території.
Угорщина пропонує декілька програм, на підставі яких можна отримати довгострокову візу та залишитись в країні. Подавати заяву слід в державний орган, що регулює процес отримання посвідки, консульство Угорщини або інші офіси місцевого самоврядування. До заповненої форми необхідно додати фото, чек оплати процедурного збору (3,84 EUR) та проїзний документ (інші докази, що підтверджують безперервне проживання в Угорщині). Розгляд заяви триває протягом 70 днів.
Рішення імміграційного органу надається заявнику поштою. Картка постійного проживання дійсна протягом невизначеного терміну. Документ потрібно завжди мати при собі та пред’являти посвідку на вимогу уповноваженого органу.
Паралельно з імміграційними процесами в Угорщині українці мають право розпочати процедуру набуття громадянства ЄС. Паспорт Європейського Союзу одразу надасть право на необмежене проживання, вільне працевлаштування, вигідне ведення бізнесу, отримання престижної освіти і якісних медичних послуг в Угорщині чи будь-якій країні об’єднання. Деталі – на консультації у спеціалістів компанії Gromadyanstvo.
Що потрібно для перетину кордону Польщі. Чи потрібні українцям віза та закордонний паспорт. Проходження прикордонного контролю: документи, що не можна ввозити в Польщу.
Хто та на яких підставах може переїхати жити в Угорщину. Які документи потрібні для отримання ПМП та як виглядає процедура переїзду. Підготовка документів, запит ВНП та адаптація.
Хто та на яких підставах може отримати громадянство Угорщини. Які документи потрібні для отримання угорського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Угорщини.
Який статус надає в Угорщині для біженців з України. Як отримати тимчасовий чи додатковий захист. Порядок надання статусу біженця для українців та його продовження. Плюси і мінуси статусу тимчасового захисту та біженця.
Ціни на нерухомість в Європі. Де найдешевше житло та найдорожча нерухомість. Як правильно купувати нерухомість та в яких країнах можна купити житло вигідно.
Хто та на яких підставах може отримати громадянство Кіпру. Які документи потрібні для отримання кіпрського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Кіпру.
Отримайте професійну допомогу при імміграції до ЄС
Заповніть заявку, та отримайте безкоштовну