• Офіс в Києві

    БЦ Очаківський вулиця Очаківська, 5/6, Київ, Україна +38 (095) 33-03-614

  • Офіс в Бухаресті

    Bulevardul Corneliu Coposu 6-8, București 030167, Румунія +40 (31) 22-96-274

Пн-Пт: 09:00 - 19:00 Сб: 10:00 - 15:00

info@gromadyanstvo.com.ua
Церква св.Петра, Рига, Латвія

Як отримати громадянство Латвії

Громадянство Латвії можна отримати через натуралізацію, народження/походження, репатріацію, відновлення або за особливі заслуги. Головними умовами отримання латвійського паспорта є проживання на території країни протягом п’яти років, володіння латиською мовою, наявність легального джерела доходу та відмова від попереднього статусу.

Паспорт Латвії дає можливість українцям подорожувати до 172  країн світу без необхідності оформлення візи, відкриває доступ до проживання у будь-якій державі об’єднання, отримання безоплатної освіти та працевлаштування.

Латвія — член ЄС, тому громадяни будь-якої країни об’єднання можуть жити та працювати у цій державі без обмежень. Як набути громадянство іншої країни Євросоюзу за прискореною програмою та без відмови від першого паспорта, можна дізнатися на консультації у спеціаліста компанії Gromadyanstvo.

Що дає паспорт Латвії для українців

Латвійський паспорт дає право на працевлаштування та проживання в країні або в межах будь-якої іншої держави Євросоюзу на законних підставах. Статус у країні також дозволяє:

  • подорожувати до 172 країн світу без попереднього оформлення віз;
  • купити нерухомість на території Латвії або іншої держави ЄС;
  • користуватися послугами європейських банків у всьому світі;
  • обслуговуватися у медичних закладах за єдиним страховим полісом;
  • навчатися у європейських вишах на пільгових умовах або безоплатно;
  • завертатися до консульських послуг та захист за кордоном;
  • отримувати соціальні виплати та пільги для життя та роботи.

Закон «Про громадянство Латвійської Республіки» додатково передбачає недопустимість депортації власника паспорта з країни. Особи, які отримують статус на підставі репатріації, додатково мають право на збереження першого паспорта або подвійне громадянство (за умови наявності відповідної угоди). Отримання документа також накладає обов’язки громадянина Латвії — сплачувати податки та дотримуватися чинного законодавства держави.

Оформіть статус
громадянина ЄС під
юридичним супроводом
компанії Gromadyanstvo
Заповніть заявку та отримайте
безкоштовну консультацію по
програмах імміграції вже зараз

Хто може отримати громадянство Латвії

Набути громадянство Латвії може резидент, який на законних підставах прожив у країні хоча б 5 років, або репатріант, що надає докази свого латвійського походження. Натуралізація передбачає можливість одержання статусу за виконання ряду вимог:

  • проживання у Латвії принаймні 5 років (можлива сукупна перерва на 12 місяців, але не в останній рік перед поданням заяви);
  • володіння державною мовою на мінімальному рівні;
  • знання тексту гімну, основ культури та історії країни, основних положень Конституції;
  • надання доказів наявності законного джерела доходів;
  • відмова від статусу в іншій країні (не поширюється на біженців і репатріантів);
  • сплата адміністративного збору;
  • складання присяги громадянина Латвійської Республіки.
Для українців, які є нащадками громадян Латвії (депортованих або тих, що залишили країну після 17 червня 1940 року), додатково додається вимога надати докази цього факту і документи пращурів із реєстрів громадянського стану (свідоцтва про народження, укладення шлюбу, архівні дані з перепису населення, паспорти тощо).

Способи отримання громадянства Латвії

Існують декілька способів отримання громадянства Латвії, наприклад право народження та/або походження, програми репатріації і натуралізації. У колишніх громадян є можливість відновити свій статус у республіці, а визначні діячі мають змогу одержати європейський паспорт за внесок у певну галузь держави. Детально всі умови легалізації перебування розглянуті у розділі далі.

Право народження/походження

Отримати громадянство Латвії за народженням та/або походженням мають право:

  • особи, що вважалися громадянами республіки станом на 17.06.1940-го, та їхні нащадки за умови проходження реєстрації або підтвердження права на таку до 1.07.2013-го;
  • діти власників паспорта держави, народжені після 21.08.1991-го;
  • латвійці за походженням, які мали (мають) пращура, що мешкав на території республіки 1881–1940 років, володіють латиською мовою, можуть довести свою національність;
  • жінки, що втратили статус 23.08.1919-го, та їхні нащадки за умови реєстрації на проходження процедури набуття громадянства;
  • діти, які були знайдені та/або народжені на території республіки, якщо їхні батьки не мають права на піклування, є апатридами (особами без громадянства) або їхні особи невідомі;
  • сироти, що отримують несімейну опіку в Латвії.

Діти, що є латвійцями за правом народження, мають змогу законно мати 2 або більше громадянств до досягнення ними 15 років. Так само неповнолітній до вказаного віку може оформити місцевий статус, уже мавши інший.

Репатріація

У Латвії за програмою репатріації отримати громадянство можуть особи, які мали паспорт республіки станом на 17.06.1940-го та покинули країну після вказаної дати (але не пізніше 4 травня 1990-го) як біженці від німецького/радянського окупаційного режиму або були депортовані за межі держави у зазначений проміжок часу. Так само право на латвійський паспорт здобувають нащадки цих репатріантів за умови підтвердження сімейного зв’язку з ними, наприклад, шляхом надання свідоцтва про народження, виписку з реєстру або інших даних, де вказана національність.

Відновлення

Відновити латвійське громадянство мають право особи, які втратили його без власної згоди за вибором батьків, за умови що після позбавлення статусу пройшло не більш як 5 років тому, а заявник не досяг 25-річного віку. Також претендувати на повторний запит паспорта можуть заявники, які самостійно відмовилися від нього або втратили його внаслідок натуралізації в іншій країні ЄС, НАТО, Австралії, Бразилії, Новій Зеландії або державі, з якою латвійським урядом укладено угоду про подвійне громадянство.

Особливі заслуги перед державою

Уряд Латвії може надати громадянство іноземцям, які зробили значний внесок у розвиток та репутацію країни. Можливість набуття паспорта республіки на даній підставі надається за досягнення у сфері економіки, науки, культури чи спорту. Такий спосіб отримання статусу застосовується доволі рідко і доступний обмеженій кількості заявників, проте не передбачає виконання жодних додаткових умов, зокрема тривалого проживання в країні.

Зелений транспорт, Рига, Латвія

Натуралізація

Отримати громадянство можна через 5 років перебування у країні у статусі резидента за умови виконання вимог законодавства, зокрема підтвердження знання  державної мови, Конституції та історії держави, наявності стабільного доходу та відсутності судимостей. Перед поданням запиту необхідно одержати посвідку на проживання. Документ отримати можна на одній із наступних підстав:

  • Возз’єднання з родиною.
    Іноземці, чиї близькі члени сім’ї мають статус резидента/громадянина Латвії, можуть отримати посвідку на проживання у країні. Умова поширюється на родичів до третього ступеня (включно), а також на чоловіка/дружину особи, що запрошує. Для підтвердження підстави необхідно надати документи, що встановлюють наявність відносин між заявником і спонсором, — акти про шлюб, народження тощо.
  • Працевлаштування/комерційна діяльність.
    Посвідку можуть отримати особи, що зареєстровані в Торгівельному реєстрі у якості учасників економічної діяльності або представників іноземних компаній із щомісячним доходом від 3074 EUR. Також можливість оформлення резидентства на даній підставі мають підприємці, наймані співробітники, розробники інноваційних продуктів (стартапів), працівники закордонних філіалів та власники Синьої карти ЄС. Документальною підставою для запиту слугує угода між заявником і латвійською компанією.
  • Інвестування.
    Іноземці, що вкладають в економіку, кредитні установи, цінні папери або нерухомість на території Латвії мають, право подати заяву на отримання посвідки. Для запиту потрібно надати документ, що підтверджує вкладення коштів: від у капітал підприємства, від 250 000 EUR у нерухомість або цінні папери, від 280 000 EUR у кредитну установу. Деякі варіанти інвестування додатково передбачають державні мита.
  • Отримання освіти/дослідницька діяльність.
    Працівники, що беруть участь у наукових проєктах на території Латвії у рамках внутрішньодержавних або міжнародних програм, можуть отримати посвідку на проживання. У якості документальної підстави слугує угода між компанією, зареєстрованою в республіці, та заявником. Аналогічне право мають студенти, які здобувають освіту в акредитованих навчальних закладах країни за умови надання запрошення від вишу.
  • Діяльність.
    Представники місіонерських організацій можуть претендувати на резидентство. Такі особи повинні надати рекомендаційний лист із установи, де вони працюють, а також копію документа, що підтверджує їхні наміри здійснювати діяльність у республіці.
  • Отримання пенсії.
    Посвідка видається особам, що можуть в’їхати та перебувати у Латвії відповідно до міжнародних угод про скасування візових вимог (зокрема й українцям) та досягли пенсійного віку у 65 років. Додатковою умовою є розмір щомісячних пенсійних виплат — він має складати щонайменше 1 028 EUR, що необхідно підтвердити документально.

Щоб отримати громадянство, потрібно подати клопотання до PMLP (Pilsonibas Un Migracijas Lietu Parvalde — Департамент у справах громадянства та міграції) та дотриматися всіх умов закону. Незалежно від підстав для надання статусу, знадобиться пакет документів:

  • заява на отримання громадянства;
  • паспорт (за умови подання клопотання поштою додається тільки копія);
  • дійсна посвідка на проживання;
  • довідка про наявність законного джерела доходу (заробітної плати, пенсійного забезпечення, отримання стипендії чи іншого);
  • фотографія заявника у форматі 3 х 4 см;
  • квитанція про сплату адміністративного збору (базова ставка складає 28,46 EUR);
  • довідка про відсутність судимостей (оформлюється у компетентному органі країни походження за 6 місяців до подання клопотання про отримання громадянства Латвії);
  • підтвердження відмови від попереднього громадянства (за потреби);
  • документи, що підтверджують підставу.

Документи на громадянство, виданні державними органами інших країн, мають бути перекладені на латиську мову та нотаріально завірені.

Ільницький Вадим Леонідович
Потрібна допомога
міграційного юриста?
Міграційний юрист компанії Gromadyanstvo допоможе
з усіма аспектами імміграційного процесу: від подання
заявок на візи та громадянство до вирішення складних
правових питань.

Порядок отримання громадянства

Крок 1
Оформлення візи.
Необхідно подати заяву на отримання візи в консульстві Латвії або онлайн та додати пакет документів, що містить дійсний паспорт, фотографію, документи, що підтверджують наявність коштів для проживання, поліс медичного страхування. Додатково слід надати докази мети перебування, а також квитанцію про сплату адміністративного збору (60 EUR для українців). Термін обробки заявки складає 15–60 днів, а строк дії візи — рік.
Крок 2
Прибуття до Латвії та отримання посвідки на тимчасове проживання.
Залежно від обставин в’їзду в країну, варто звернутися до PMLP, заповнити заяву на отримання посвідки на тимчасове проживання в республіці та надати необхідні докази наявності причин залишатися в країні довше 90 днів. Посвідка видається на різний період, проте не більш як на 5 років. Адміністративний збір складає 100, 200 або 400 EUR в залежності від терміну розгляду клопотання — 30, 10 чи 5 днів відповідно. Фізична картка додатково коштує 15–30 EUR.
Крок 3
Отримання посвідки на постійне проживання (за необхідності).
Заява може бути подана іноземцем, який проживає на території Латвії не менш як 5 років на підставі посвідки на тимчасове проживання. У деяких випадках на даному етапі необхідно скласти іспит на знання державної мови. Посвідка на постійне проживання видається на 5 років. До стандартного пакета документів потрібно надати дані, що засвідчують факт проживання у країні та сертифікат знання мови на рівні не менш як А2. Обробка заявки може займати 30 або 10 днів, від чого залежить сума адміністративного збору — 100 чи 200 EUR відповідно. Також необхідно сплатити 15–30 EUR за фізичну картку. Етап не є обов’язковим для отримання громадянства.
Крок 4
Подання заяви на громадянство та проходження мовного іспиту.
Необхідно звернутись до PMLP із клопотанням про отримання статусу в країні. Заповнити заяву можна онлайн або особисто у державному органі. Базова ставка адміністративного збору складає 28,46 EUR. Протягом двох місяців із моменту подання заяви необхідно пройти тестування на знання латиської мови, основних положень Конституції, гімну держави, історії та культури. Після складання іспиту та надання сертифіката про володіння мовою розгляд клопотання займає в середньому від 6 до 12 місяців.
Крок 5
Складання присяги та отримання громадянського статусу.
У разі, коли іноземець повністю відповідає всім вимогам законодавства щодо надання йому громадянства, його запрошують до PMLP для складання присяги. Якщо заявник має паспорт іншої країни, необхідно надати документ про відмову від нього до церемонії. Після складання присяги особа отримує сертифікат, що підтверджує набуття статусу та дозволяє запитувати паспорт.

Діти, які були народжені від батьків без громадянства Латвії, можуть отримати статус під час натуралізації разом із батьками, для чого необхідно подати відповідну заяву до PMLP та надати пакет документів:

  • заява на оформлення статусу (поданої батьками, якщо дитина молодше 15 років, або нею самою, якщо старше;
  • паспорт і свідоцтво про народження неповнолітнього;
  • документ, що підтверджує факт проживання в Латвії протягом п’яти років (посвідка);
  • сертифікат про знання державної мови, виданий Центром отримання освіти та іспитів, або атестат про загальну основну освіту латвійською мовою;
  • фотографія дитини у форматі 3 х 4 см.

Департамент ухвалює рішення протягом місяця з моменту отримання заяви поштою або онлайн. Після оформлення громадянства персональні дані дитини вносяться в Реєстр фізичних осіб, для чого необхідно зареєструвати її у РАЦС.

Після завершення процедури батьки можуть зробити паспорт Латвії для дитини, якщо вона не досягла 15-річного віку. Старші за 15 років запитують посвідчення особи самостійно. Пакет документів включає попередній паспорт (якщо такий є) та фото, зроблене не раніше трьох місяців тому. Діти віком до п’яти років отримують паспорт на 2 роки. Документ для осіб віком від 5 до 20 років діє 5 років. Особи, що досягли 15-річного віку, також зобов’язані отримати внутрішнє посвідчення особи (eID-картку) за аналогічною процедурою. Вартість посвідчення складає 15 EUR.

Оформлення внутрішніх документів Латвії

Рішення про надання статусу громадянина Латвії ухвалює Кабінет міністрів, після чого протягом місяця іноземець повинен отримати паспорт в будь-якому територіальному відділенні PMLP. має пред’явити дійсний документ, що посвідчує особу, та пройти процедуру внесення персональних даних до Реєстру фізичних осіб шляхом реєстрації в органах РАЦС.

Документи видаються на період у 2 або 10 років в залежності від віку заявника — особи старше 20 років отримують посвідчення більш тривалої дії. Вартість документів залежить від терміну їх виготовлення та вказана в таблиці.

Термін виготовлення, у дняхВартість закордонного паспорта, €Вартість eID-картки, €
103415
26030

Подвійне громадянство в Латвії та Україні

Для громадян України існує наразі заборона мати подвійне або множинне громадянство на законодавчому рівні, тому статус іншої країни, зокрема й Латвії, не визнається, а фіксація факту його добровільного одержання може привести до анулювання українського паспорта. Республіка ж допускає можливість мати 2 статуси одночасно у наступних випадках:

  • іноземець має паспорт однієї з держав ЄС, НАТО, Австралійського союзу, Федеративної Республіки Бразилія, Нової Зеландії або країни, з якою укладено відповідну угоду;
  • громадянин отримав дозвіл зберегти попередній статус рішенням Кабінету міністрів у зв’язку з важливими національними інтересами;
  • статус в іншій країні був набутий автоматично у результаті укладання шлюбу або всиновлення;
  • латвійське громадянство одержує особа віком до 15 років або репатріант.
Бажаєте стати громадянином ЄС?
Запишіться на консультацію та отримайте рекомендації
юриста для оформлення європейського паспорта

Де найлегше отримати громадянство українцям

Країни Європейського союзу є лояльними до громадян України, а деякі з них навіть пропонують спрощені програми оформлення громадянства, як, наприклад, Польща, Румунія та Болгарія. Кожна з цих держав дозволяє набути місцевого паспорта у строк від року без складання мовних іспитів та значних укладень коштів.

Отримати більш детальну інформацію щодо імміграції в Європу можна на безоплатній консультації. Спеціалісти компанії Gromadyanstvo допоможуть обрати оптимальний спосіб для переїзду за доступними програмами та будуть супроводжувати весь процес до отримання паспорта Євросоюзу.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не буде оприлюднена.

Обов’язкові поля позначені *

Даю згоду на збір і обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності.

Статті по темі:
В’їзд до Польщі: правила перетину польського кордону в 2024 році В’їзд до Польщі: правила перетину польського кордону в 2024 році

Що потрібно для перетину кордону Польщі. Чи потрібні українцям віза та закордонний паспорт. Проходження прикордонного контролю: документи, що не можна ввозити в Польщу.

14.11.2024 / Вадим Ільницький
Імміграція в Угорщину з України: все про переїзд Імміграція в Угорщину з України: все про переїзд

Хто та на яких підставах може переїхати жити в Угорщину. Які документи потрібні для отримання ПМП та як виглядає процедура переїзду. Підготовка документів, запит ВНП та адаптація.

11.11.2024 / Вадим Ільницький
Як отримати громадянство Угорщини Як отримати громадянство Угорщини

Хто та на яких підставах може отримати громадянство Угорщини. Які документи потрібні для отримання угорського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Угорщини.

09.11.2024 / Вадим Ільницький
Тимчасовий захист в Угорщині для українців Тимчасовий захист в Угорщині для українців

Який статус надає в Угорщині для біженців з України. Як отримати тимчасовий чи додатковий захист. Порядок надання статусу біженця для українців та його продовження. Плюси і мінуси статусу тимчасового захисту та біженця.

07.11.2024 / Вадим Ільницький
Нерухомість в Європі: де та як купити вигідно Нерухомість в Європі: де та як купити вигідно

Ціни на нерухомість в Європі. Де найдешевше житло та найдорожча нерухомість. Як правильно купувати нерухомість та в яких країнах можна купити житло вигідно.

04.11.2024 / Вадим Ільницький
Як отримати громадянство Кіпру Як отримати громадянство Кіпру

Хто та на яких підставах може отримати громадянство Кіпру. Які документи потрібні для отримання кіпрського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Кіпру.

31.10.2024 / Вадим Ільницький

Отримайте професійну допомогу при імміграції до ЄС

Заповніть заявку, та отримайте безкоштовну
консультацію по програмам імміграції вже зараз