• Офіс в Києві

    БЦ Очаківський вулиця Очаківська, 5/6, Київ, Україна +38 (095) 33-03-614

  • Офіс в Бухаресті

    Bulevardul Corneliu Coposu 6-8, București 030167, Румунія +40 (31) 22-96-274

Пн-Пт: 09:00 - 19:00 Сб: 10:00 - 15:00

info@gromadyanstvo.com.ua
Дитина тримає литовський прапор, Вільнюс, Литва

Як отримати громадянство Литви

Громадянство Литви українці мають можливість отримати після 10 років проживання в державі та виконання низки додаткових вимог. Міграційна політика Литовської Республіки зорієнтована на прийняття іноземців, які досить довго проживали в державі, інтегрувались у суспільство на рівні знання мови, продемонстрували повагу до місцевих законів і норм. У зв’язку зі складними історичними подіями, що передували створенню незалежної держави, особливі умови оформлення паспорта Литви передбачені для колишніх громадян, нащадків етнічних литовців, а також осіб, які мають особливі заслуги перед державою.

Українці активно мігрують до республіки, про що свідчить статистика. Станом на минулий рік у Литві зафіксовано близько 200 000 іноземців, 85 000 з яких — громадяни України. Отримання литовського громадянства означає автоматичне набуття громадянства ЄС, що дає відповідні переваги. Паспорт значно розширює візову свободу та дозволяє планувати майбутнє в будь-якій країні Європейського Союзу.

Що дає паспорт Литви для українців

Литовський паспорт дає змогу українцям без віз подорожувати в 173 країни світу, серед яких Велика Британія, Сингапур, Канада, США. Кожен власник документа також отримує право на:

  • постійне проживання в економічно стабільній та розвиненій країні, а також будь-якій іншій державі, що належить до ЄС;
  • працевлаштування на європейському ринку без оформлення спеціальних дозволів та з отриманням найвищих тарифів оплати;
  • відкриття бізнесу в будь-якій країні Євросоюзу з оптимальною податковою базою та роботу в єдиному логістичному й торговому середовищі об’єднання;
  • якісне медичне обслуговування в європейських клініках за умовами державного страхування;
  • навчання в престижних ВНЗ Європи за зниженими цінами або на бюджетних місцях;
  • користування фінансовими продуктами місцевих банків із найвигіднішими умовами обслуговування;
  • отримання ефективного соціального захисту від держави у вигляді виплат та інших форм підтримки.

Зазначені привілеї можна отримати з паспортом будь-якої країни ЄС, де для українців можуть бути спрощені умови. Спеціалісти міжнародного права компанії Gromadyanstvo розкажуть деталі на консультації та супроводять на шляху до імміграції.

Хто може отримати громадянство Литви

Отримати литовське громадянство може:

  • дитина литовців, зокрема й усиновлена;
  • дитина осіб без громадянства або невідомого походження за умови народження в країні;
  • натуралізований резидент;
  • чоловік/дружина громадянина;
  • особи, які здійснили внесок у розвиток країни;
  • заявники литовського походження;
  • колишні громадяни.

Щоб отримати громадянство Литви за загальною процедурою натуралізації, потрібно виконати такі умови:

  • законне проживання в країні протягом 10 років;
  • наявність дозволу на постійне перебування під час подання запиту про громадянство;
  • володіння литовською мовою, що підтверджується відповідним іспитом;
  • складання тесту на знання основ Конституції Литовської Республіки;
  • відсутність іншого громадянства або готовність відмови від нього в разі набуття литовського;
  • наявність законного джерела доходу;
  • відсутність обставин, що можуть перешкоджати присвоєнню статусу, наприклад, наявність судимості, здійснення злочинів проти людяності, національної безпеки та цілісності республіки.
Оформіть статус
громадянина ЄС під
юридичним супроводом
компанії Gromadyanstvo
Заповніть заявку та отримайте
безкоштовну консультацію по
програмах імміграції вже зараз

Способи отримання громадянства Литви

Для українців громадянство Литви доступне за натуралізацією. Цим способом може скористатися кожен, якщо є готовність до тривалої процедури. У стандартному порядку отримати громадянство можна через 10 років. За наявності особливих досягнень перед державою або литовського походження є можливість швидше стати власником паспорта ЄС.

За походженням та всиновленням

Дитина, один із батьків якої або обидва є громадянами Литовської Республіки, автоматично отримує статус. У такому разі не береться до уваги місце народження, адже успадкування громадянства відбувається за правом крові. Якщо один із батьків, який є литовцем, помирає до народження дитини, все одно зберігається право на отримання статусу. Діти литовців, які після народження набули іншого громадянства за певних причин, можуть відновити свою належність до республіки. Через подання відповідного запиту вдасться оформити дитині литовський статус до настання повноліття або після.

Діти, усиновлені громадянами Литви або одним із них, автоматично отримують місцеве громадянство в день виходу наказу щодо встановлення опіки. Навіть, якщо в майбутньому ця дитина буде всиновлена іноземцями, вона зможе зберегти свій литовський паспорт.

За народженням

Діти іноземців, які народилися в республіці, не мають права на місцевий статус. Проте певні додаткові обставини встановлюються, якщо батьки — особи без громадянства (апатриди) або невідомі. Дитина апатрида, який останній час постійно проживає в Литві, має право на громадянство незалежно від місця народження. Якщо другий із батьків є невідомим, новонароджений також автоматично набуває статусу.

Якщо дитина знайдена на території країни, а батьки невідомі, їй також надається громадянство за умови відсутності нових обставин, що з’ясовують походження новонародженого. У тій ситуації, коли батьки відомі, але померли або визнані недієздатними, дитина також автоматично стає литовцем.

Натуралізація

Це найбільш поширений та доступний спосіб отримання громадянства Литви для іноземців, який вимагає 10-річного проживання та виконання низки додаткових умов. Натуралізація починається з приїзду мігранта в країну й отримання дозволу на тимчасове проживання, що можливо на підставі:

  • працевлаштування;
  • ведення бізнесу;
  • возз’єднання з родиною;
  • навчання;
  • та інших.

Дозвіл на проживання видається на різний термін залежно від цілі перебування. Наприклад, для студентів — максимум на 2 роки, а висококваліфікованих працівників — на 3. Документ потрібно регулярно продовжувати, а після 5-річного знаходження в країні можна оформити дозвіл на постійне проживання, наявність якого є обов’язковим для подання запиту на отримання громадянства.

Разом із батьками, які отримують громадянство за натуралізацією, набувають статусу їх неповнолітні діти, якщо в них немає іншого паспорта. Особи у віці 14–18 років мають особисто підтвердити бажання стати громадянином Литви.

Шлюб

Іноземці, які перебувають у шлюбі з литовським громадянином, можуть за спрощеною процедурою оформити паспорт республіки. Вимагається, аби союз разом зі спільним проживанням пари в країні тривав 7 років. Заявнику не потрібно підтверджувати наявність джерела доходу, проте всі інші умови натуралізації зберігаються. Термін проживання скорочується до 5 років, якщо іноземний чоловік або дружина є політичним вигнанцем чи репресованим.

Особі, яка не менше ніж рік перебувала в країні та шлюбі з громадянином, який потім помер, також доступне оформлення статусу. У такому разі потрібно загалом 5 років прожити в країні й виконати решту вимог щодо натуралізації, окрім підтвердження фінансової незалежності.

Біржайський палац Радзивилів, Литва

У винятковому порядку

За особливою процедурою надання статусу громадянина можливе особі, яка здійснила цінний внесок на користь держави. Йдеться про будь-які дії, зокрема професійну зайнятість, що сприяли укріпленню держави, її міжнародного авторитету. Вимагається, аби особа постійно проживала в країні й могла спілкуватися литовською мовою. Якщо ці умови не виконуються, потрібні інші об’єктивні докази достатньої інтеграції заявника в суспільство.

У законі про громадянство конкретно не описуються критерії оцінки заслуг, також не окреслено, чи можна купити статус за фінансові вкладення. Питання про надання паспорта зазначеним способом вирішуються індивідуально, а чоловік/дружина, діти основного заявника не можуть автоматично стати громадянами на цій підставі.

Відновлення статусу

Особи, які в минулому були громадянами країни, але з певних причин втратили статус, можуть його відновити. Ця можливість надається лише раз, проте не поширюється на тих, хто в минулому був визнаний громадянином у винятковому порядку. Щоб знову стати частиною литовської держави, заявнику потрібно відмовитися від поточного статусу, прожити в країні 5 років, отримати право на постійне проживання та мати законне джерело доходу.

Відновити статус у Литві можуть особи, які набули його автоматично до 18 років у зв’язку з натуралізацією батьків, а потім втратили. Заявники, які отримали громадянство Литви з народженням, а після того втратили його, можуть подавати запит на відновлення лише за умови відсутності іншого паспорта.

Для осіб литовського походження

Без попереднього проживання в країні та виконання більшості умов натуралізації отримати литовське громадянство можуть особи місцевого походження. Потрібно документально підтвердити наявність литовських коренів. Додатково вимагається відмовитися від іншого наявного громадянства та довести відсутність судимостей. Особи литовського походження проходять спеціальну спрощену процедуру, яка детальніше описана у відповідному розділі.

У багатьох країнах ЕС за наявністю місцевих коренів можна швидше та простіше отримати громадянство. Спеціалісти компанії Gromadyanstvo допоможуть із перевіркою роду, щоб без проходження багаторічної процедури оформити швидше другий паспорт.

Які документи потрібні

У разі проходження процедури стандартної натуралізації потрібно підготувати такі документи на громадянство:

  • заповнену за формою заяву;
  • закордонний паспорт або інше посвідчення особи;
  • підтвердження права на постійне проживання;
  • дані про перебування в країні попередні 10 років;
  • підтвердження джерела доходу;
  • сертифікати про складання тестів на знання мови та основ Конституції Литовської Республіки;
  • довідку про відсутність судимостей у країні попереднього проживання та Литві;
  • заяву про відмову від поточного громадянства.

Усі документи, оформлені іноземними мовами, мають бути перекладені литовською та завірені.

Порядок отримання литовського громадянства

Крок 1
Отримання тимчасової посвідки на проживання.
Для громадян України не потрібно відкривати візу для приїзду до Литви. Виїхати можна за біометричним паспортом, за 1–3 місяці до закінчення допустимого терміну перебування — подати запит щодо дозволу на проживання. Заявка онлайн реєструється через MIGRIS, а потім потрібен особистий візит у Департамент міграції для підтвердження особи та зняття відбитків пальців. Тимчасовий дозвіл на проживання залежно від вибраної підстави видається на різний термін — від року. Для продовження натуралізації посвідку доведеться продовжувати за аналогічним алгоритмом.
Крок 2
Оформлення постійного дозволу на проживання.
Після 5 років перебування в Литві можна оформити посвідку на постійне проживання. Протягом 5-річного періоду дозволяється бути відсутнім у республіці не більше ніж 6 місяців підряд і 10 загалом. Запит подається онлайн у MIGRIS із подальшим візитом у Департамент міграції. Потрібно підтвердити термін попереднього проживання, наявність житла, доходу та опанування мови, основ Конституції. Статус постійного мешканця надається без обмежень у часі, тому до запиту громадянства його не доведеться оновлювати.
Крок 3
Складання тестів на знання мови та Конституції.
До подання заяви на громадянство претенденту потрібно скласти відповідні тести та додати до досьє сертифікати. Відповідальний орган, що проводить іспити — Національне агентство освіти. На сайті органу доступний розклад проведення тестувань, є приклади завдань, програми, інструкції та література для підготовки. Записатися можна на будь-яку зручну дату, аби завчасно отримати необхідні підтвердження й почати оформлення громадянства. Звільняються від обох видів тестування лише особи, які старші 65 років, перебувають на пенсії, мають обмежену працездатність (0–55 %), психічні або поведінкові розлади.
Крок 4
Подання заяви.
Заява заповнюється та подається з доданими у цифровому форматі документами через ресурс MIGRIS. Заявнику потрібно записатися на особистий візит у територіальний відділ Департаменту міграції та взяти із собою оригінали документів для пред’явлення. Прийти у відповідальний орган після онлайн-реєстрації запиту слід протягом 4 місяців. Під час візиту сплачується встановлений збір.
Крок 5
Отримання рішення та складання присяги.
Розгляд справи відбувається за участі спеціально створеної комісії та Міністерства внутрішніх справ, а остаточне рішення ухвалює Президент Литви з підписанням відповідного наказу. Опрацювання заявки має тривати не більше ніж 3 місяці від дати її особистого подання в Департамент міграції. Протягом 6 місяців від дня набуття чинності наказу про надання громадянства потрібно скласти присягу. На церемонію можна записатися через MIGRIS, а відбувається вона в органах МВС. Саме від дня складання присяги та отримання сертифіката особа вважається громадянином Литви.

Оформлення документів для дитини

Якщо дитина разом із батьками отримала громадянство, їй також потрібно оновити документи. Нове свідоцтво про народження можна отримати через органи реєстрації актів громадянського стану. У Литві немає вікових обмежень щодо оформлення паспортів, тому незалежно від віку дитини також можна одразу подавати запит на ID-картку та закордонний паспорт для подорожей. Зазначені посвідчення особи видаються Департаментом міграції за місцем проживання.

Оформлення внутрішніх документів Литви

Громадянам Литви видається внутрішній паспорт у вигляді ID-картки та закордонний у форматі книжки. Перший оформляється в обов’язковому порядку, а другий — за бажанням та в разі потреби поїздок за кордон. Запити подаються в територіальний орган Департаменту міграції з наданням посвідчення особи та доказу громадянства. Зробити паспорти можна протягом місяця в стандартному порядку або терміново за 5 чи навіть 1 робочий день. Після отримання нових посвідчень громадянин може оформити інші документи за потреби, наприклад, водійське посвідчення або технічний паспорт на авто.

Ільницький Вадим Леонідович
Потрібна допомога
міграційного юриста?
Міграційний юрист компанії Gromadyanstvo допоможе
з усіма аспектами імміграційного процесу: від подання
заявок на візи та громадянство до вирішення складних
правових питань.

Спрощена процедура видачі громадянства

Отримати громадянство спрощено можна особам литовського походження. У такому випадку не застосовується більшість вимог натуралізації, зокрема щодо терміну проживання, а тому пропускаються етапи з оформлення тимчасового та постійного дозволів на проживання. Процес може проходити з попереднім отриманням сертифіката про литовське походження або без нього. Якщо заявник хоче оформити документ, подається запит через міграційну систему MIGRIS із додаванням усіх даних, що підтверджують родинні зв’язки з литовцем. Потрібно особисто звернутися в Департамент міграції в Литві або консульство/посольство в Україні для подання оригіналів документів і отримання сертифіката.

Загалом процедура спрощеного отримання громадянства проходить у такому порядку:

Крок 1
Підготовка документів.
Претенденту потрібно зібрати досьє, у якому містяться паспорт, документ про литовське походження — сертифікат або інші підтвердження в разі його відсутності, довідка про відсутність судимості та заява про відмову від поточного статусу.
Крок 2
Подання запиту.
Заява реєструється онлайн через MIGRIS, потім потрібно записатися на візит у Департамент міграції в Литві або консульство в Україні протягом 4 місяців. Із собою слід взяти оригінали документів, що були подані в електронному форматі. Протягом місяця відповідальний орган може надіслати запит про доповнення досьє.
Крок 3
Отримання рішення та складання присяги.
Заявки щодо спрощеного надання громадянства розглядаються протягом 3 місяців від дати особистого візиту претендента в уповноважений орган. Для завершення процедури потрібно скласти присягу, що можна зробити в Департаменті або консульстві.
Аналогічні спрощені програми отримання громадянства для українців надають Румунія та Болгарія. А паспорт Польщі можна оформити через рік проживання в країні. Підібрати вигідний спосіб та отримати статус за кордоном допоможуть міграційні спеціалісти компанії Gromadyanstvo.

Терміни та вартість оформлення

Заявлений термін розгляду справи про надання громадянства складає 3 місяці від дати особистої подачі заяви в Департамент міграції. Оскільки від онлайн-реєстрації запиту до особистого візиту може пройти до 4 місяців, в інтересах заявника якомога швидше забронювати зустріч в уповноваженому органі.

Під час подання заявки на отримання громадянства сплачується збір 120 EUR. Додаткові витрати в кілька десятків євро можливі у зв’язку з підготовкою документів, виконанням перекладів та завірень. У разі оформлення внутрішнього паспорта збір становить від 10 до 100 EUR, а закордонного — від 50 до 200 EUR залежно від терміну виконання заявки.

Подвійне громадянство в Литві та Україні

Обов’язки громадянина Литви та України не підлягають взаємному визнанню та заміні, оскільки між країнами не підписаний договір про подвійне громадянство. Оформлення угод такого змісту загалом не надто поширена практика у світі. Крім того, законодавством Литви не визнається навіть просто наявність у громадян кількох паспортів. Претенденти на статус у більшості випадків повинні відмовитися від наявного громадянства на користь литовського. Законом передбачено лише кілька винятків:

  • отримання литовського громадянства та іноземного при народженні;
  • особа була депортована з Литовської Республіки до 11 березня 1990 року або покинула країну до цього часу;
  • заявник є нащадком осіб, зазначених у попередньому пункті;
  • оформлення додаткового статусу громадянином Литви автоматично внаслідок шлюбу або всиновлення;
  • набуття або збереження литовського статусу у зв’язку з особливими вимогами;
  • наявність статусу біженця;
  • отримання громадянства Литви при народженні, але відсутність інших статусів до досягнення 18 років.

Якщо жодна з умов не актуальна, українець не може розраховувати на множинне громадянство, включно з литовським. Під час легалізації перебування в республіці доведеться відмовитися від паспорта України або будь-яких інших за наявності.

Бажаєте стати громадянином ЄС?
Запишіться на консультацію та отримайте рекомендації
юриста для оформлення європейського паспорта

Де найлегше отримати громадянство українцям

Найпростіший та найшвидший спосіб отримання громадянства пов’язаний із наявністю місцевих коренів. На прикладі спрощеної процедури в Литві зрозуміло, наскільки легше оформити паспорт за етнічним походженням, ніж за стандартною процедурою. Подібні програми існують у багатьох країнах і залежно від історичного підґрунтя найбільш актуальні для жителів тих або інших регіонів. Наприклад, українці мають найбільше перспектив пройти репатріацію в Польщі, Румунії або Болгарії.

Спільні кордони, особливості їх перерозподілу в ХХ столітті, міграційні потоки — усе це спричинило такі наслідки, як наявність у багатьох українців польських, румунських або болгарських предків. Виявлення цих етнічних зв’язків або територіальної належності дозволяє за термін від 12 місяців отримати паспорт ЄС. Юристи компанії Gromadyanstvo готові в мінімальні строки перевірити родовід та запропонувати найкращий спосіб отримання статусу. Професійний супровід забезпечить позитивні результати без затримок.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не буде оприлюднена.

Обов’язкові поля позначені *

Даю згоду на збір і обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності.

Статті по темі:
В’їзд до Польщі: правила перетину польського кордону в 2024 році В’їзд до Польщі: правила перетину польського кордону в 2024 році

Що потрібно для перетину кордону Польщі. Чи потрібні українцям віза та закордонний паспорт. Проходження прикордонного контролю: документи, що не можна ввозити в Польщу.

14.11.2024 / Вадим Ільницький
Імміграція в Угорщину з України: все про переїзд Імміграція в Угорщину з України: все про переїзд

Хто та на яких підставах може переїхати жити в Угорщину. Які документи потрібні для отримання ПМП та як виглядає процедура переїзду. Підготовка документів, запит ВНП та адаптація.

11.11.2024 / Вадим Ільницький
Як отримати громадянство Угорщини Як отримати громадянство Угорщини

Хто та на яких підставах може отримати громадянство Угорщини. Які документи потрібні для отримання угорського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Угорщини.

09.11.2024 / Вадим Ільницький
Тимчасовий захист в Угорщині для українців Тимчасовий захист в Угорщині для українців

Який статус надає в Угорщині для біженців з України. Як отримати тимчасовий чи додатковий захист. Порядок надання статусу біженця для українців та його продовження. Плюси і мінуси статусу тимчасового захисту та біженця.

07.11.2024 / Вадим Ільницький
Нерухомість в Європі: де та як купити вигідно Нерухомість в Європі: де та як купити вигідно

Ціни на нерухомість в Європі. Де найдешевше житло та найдорожча нерухомість. Як правильно купувати нерухомість та в яких країнах можна купити житло вигідно.

04.11.2024 / Вадим Ільницький
Як отримати громадянство Кіпру Як отримати громадянство Кіпру

Хто та на яких підставах може отримати громадянство Кіпру. Які документи потрібні для отримання кіпрського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Кіпру.

31.10.2024 / Вадим Ільницький

Отримайте професійну допомогу при імміграції до ЄС

Заповніть заявку, та отримайте безкоштовну
консультацію по програмам імміграції вже зараз