БЦ Очаківський вулиця Очаківська, 5/6, Київ, Україна +38 (095) 33-03-614
Bulevardul Corneliu Coposu 6-8, București 030167, Румунія +40 (31) 22-96-274
Імміграція до Румунії — це можливість жити, працювати, будувати бізнес, навчатися, отримувати лікування й соціальну підтримку європейської держави, а також подорожувати до 170 країн без візи. Процес переїзду в загальному вигляді включає отримання візи категорії D, оформлення посвідок на тимчасове та постійне проживання й отримання громадянства в перспективі.
Імміграція для іноземців доступна на різних підставах (наприклад, навчання, робота, бізнес, возз’єднання сім’ї), проте кожна з них потребує довгого шляху до європейського паспорта.
Румунія пропонує видачу громадянства жителям третіх країн, зокрема України, за пришвидшеною програмою. Щоб дізнатися всі деталі щодо можливостей переїзду з оформленням паспорта в строк від року, звертайтеся за консультацією до імміграційних спеціалістів компанії Gromadyanstvo.
Серед переваг імміграції до Румунії:
До недоліків переїзду можна віднести складність працевлаштування для іноземців до отримання ними статусу. Румунські роботодавці зобов’язані першочергово наймати громадян своєї країни та інших держав-членів ЄС та ЄЕЗ (Європейської економічної зони). Дозвіл на працевлаштування іноземцям надається переважно у разі доведення цінності майбутнього працівника й відсутності альтернатив або особам, що перебувають під захистом держави.
Уряд заохочує імміграцію, надаючи підтримку та сприяючи інтеграції іноземців у суспільство, адже в останні роки Румунія входить до рейтингу топ-20 держав у світі з найбільшою кількістю громадян, що переїхали до інших країн. Більш як 4 мільйони румунів-емігрантів проживають за кордоном, тому існує тенденція до нестачі спеціалістів всередині країни, що дозволяє уряду та місцевим роботодавцям активніше залучати прибулих іноземців.
Для осіб, що планують переїзд до Румунії, доступні різні підстави, наприклад робота, навчання, створення бізнесу, програми возз’єднання сім’ї та репатріації. Кожен зі способів імміграції (окрім останнього) потребує оформлення візи типу D, потім — посвідок на тимчасове/постійне проживання та громадянства у перспективі. Варто враховувати, що придбання нерухомості не є прямою підставою для отримання статусу, проте стане перевагою для його набуття.
Згідно з законом «Про громадянство», особа, що є нащадком румунських громадян до 3-го коліна, може взяти участь у програмі репатріації для імміграції. В іноземця (за умови підтвердження зв’язку з країною) є право отримати європейський паспорт без довгого проходження всіх етапів переїзду, як-от оформлення посвідки на проживання або складання мовного іспиту. Серед документів, які знадобляться для оформлення статусу шляхом репатріації:
Список необхідних документів відрізняється залежно від підстави для легалізації перебування та індивідуального випадку. За необхідності Комісія, яка розглядає звернення, може вимагати надання додаткової інформації. Заявник повинен пред’явити як оригінали, так і копії даних. Документи потрібно перекласти на румунську мову й апостилювати.
Основні етапи імміграції шляхом репатріації виглядають наступним чином:
Іноземці, які планують імміграцію до Румунії задля відкриття та ведення бізнесу, можуть здійснити переїзд на підставі спеціалізованого дозволу, виданого Міністерством економіки, підприємництва та туризму (Ministerul Economiei, Antreprenoriatului si Turismului — MEAT). Цей спосіб легалізації перебування актуальний для акціонерів та їхніх партнерів, які виконують керівні або адміністративні обов’язки комерційної компанії. Для отримання посвідки на проживання для бізнес-імміграції знадобляться:
Для продовження права на проживання додатково знадобиться довідка, видана MEAT, яка засвідчує успішність комерційної діяльності відповідно до бізнес-плану. Також потрібно надати інформацію про економічні та фінансові показники компанії, кількість улаштованих на повний робочий день осіб. Документи необхідно перекласти на румунську мову й апостилювати.
Процедура отримання посвідки на тимчасове проживання на підставі комерційної діяльності складається з наступних етапів:
Іноземці з країн, що не входять до складу ЄС чи ЄЕЗ, для імміграції з метою здійснення трудової діяльності на території Румунії повинні отримати до переїзду дозвіл на роботу або спеціальну посвідку на проживання. Працевлаштування відбувається за наступних умов:
Дозвіл на роботу надається постійним робітникам, зокрема висококваліфікованим (Блакитна карта ЄС), а також стажерам. Крім того, в країні діє програма Au Pair, яка дозволяє приймальним сім’ям у Румунії найняти тимчасових робітників, що бажають покращити свої знання й мову в обмін на догляд за дітьми та/або домашню працю. Щоб отримати довгострокову візу для переїзду, яка надає право на працевлаштування, знадобляться:
Процедура отримання статусу на підставі робочої діяльності складається з наступних етапів:
Після проживання в країні впродовж трьох років із посвідкою на тимчасове перебування у заявника буде можливість отримати ППП. Дозвіл видається на 5 років із можливістю подовження або оформлення румунського громадянства через натуралізацію.
Переїзд до Румунії на підставі програми імміграції для возз’єднання сім’ї доступний членам родин румунських громадян, а також власникам наступних дозволів:
Також підстава діє для власників тимчасового захисту та біженців. На возз’єднання сім’ї з особою, що проживає на території Румунії, можуть претендувати чоловік/дружина (або партнер), родичі першого ступеня, в тому числі діти до 21–26 років. Для отримання довгострокової візи необхідно надати до дипломатичного представництва:
Члени сім’ї громадянина Румунії надають засвідчене та апостильоване свідоцтво про шлюб або інші докази наявності стосунків. Довгострокова віза видається на 90 днів із можливістю перетинати кордон один або кілька разів.
Процес імміграції на підставі возз’єднання сім’ї складається з таких етапів:
Вік іноземців, що планують імміграцію до Румунії, щоби вступити до місцевої школи або вишу закладу, повинен становити від 12 до 19 років. Щоб скористатися даною підставою, необхідно отримати підтвердження прийняття до акредитованого закладу. Серед основних документів, які потрібні студентові для отримання візи:
Процес переїзду на підставі навчання виглядає наступним чином:
Ще однією підставою для імміграції та переїзду є здійснення науково-дослідної або професійної діяльності, що передбачає такі ж етапи, як і оформлення статусу для навчання. Єдина відмінність — право на тимчасове перебування може бути продовжено відповідно до договору, проте не більше ніж на 5 років. Після цього часу в іноземця є змога оформити ППП й громадянство у перспективі.
Серед інших цілей для переїзду до Румунії, якими може скористатися іноземець для імміграції:
Після вибору Румунії як країни для імміграції та визначення підстави для переїзду необхідно пройти кілька ключових етапів, найважливішим з яких є збір досьє. Деталі процедури описані в наступних розділах.
Для переїзду до Румунії знадобиться віза типу D, що дозволяє імміграцію. Документ дозволяє перетинати кордон один або кілька разів. Заявку можна подати онлайн за допомогою сервісу Міністерства закордонних справ мінімум за 2 тижні до запланованої подорожі, але не пізніше ніж за 3 місця до цієї дати. Додані до заповненої анкети документи необхідно особисто надати в консульську установу Румунії на території країни перебування.
Склад досьє відрізняється залежно від підстави для переїзду, проте обов’язково містить закордонний паспорт, свідоцтва про народження та шлюб (за наявності), медичний поліс, довідку про несудимість, дані, що підтверджують фінансовий стан. Документи, видані не в Румунії, повинні бути перекладені на офіційну мову країни й апостильовані. Висновок щодо схвалення чи відмови надається протягом 45 днів.
Після переїзду до Румунії іноземець має отримати дозвіл на тимчасове перебування та подальшу імміграцію, звернувшись до Генеральної інспекції Міністерства внутрішніх справ. Після прибуття в країну необхідно оформити довідку про належний стан здоров’я та зареєструватися у сімейного лікаря. Документи для оформлення посвідки необхідно подати мінімум за 30 днів до закінчення дії візи. Заявка розглядається протягом 30–45 діб. Вартість консульського збору становить 120 EUR. Посвідка на тимчасове проживання може бути продовжена на термін від 1 до 5 років залежно від підстави для переїзду.
Дозвіл на довгострокове проживання з метою імміграції видається на 5 років (для членів сім’ї громадянина Румунії — на 10 років). Для отримання ППП необхідно знаходитись на території країни протягом 5 років, а період відсутності може складати менш як 6 місяців поспіль і не перевищувати 10 місяців загалом.
Заявка про надання права на довгострокове проживання розглядається 6–9 місяців. Після отримання позитивного рішення необхідно подати всі документи до IGI за місцем реєстрації запиту. У разі відмови особа отримує обґрунтоване рішення протягом 15 днів. Результат можна оскаржити в апеляційному суді Бухареста протягом місяця.
Після переїзду через 8 років (або 5 для дружини/чоловіка громадянина держави) легального проживання на території Румунії в іноземця за дотримання умов імміграції отримати громадянство. Ці терміни скорочуються вдвічі, якщо заявник є громадянином країни ЄС, має статус біженця або інвестував більш як 1 000 000 EUR. Для набуття громадянства необхідно знати румунську мову на належному рівні та довести лояльність і відсутність загрози національній безпеці.
Міністерство внутрішніх справ Румунії надає повний перелік причин, через які іноземці можуть отримати відмову в імміграції на етапах оформлення посвідки для проживання. Наприклад, документ не видається (за наявності — анулюється) у разі виявлення неправдивої чи неактуальної інформації, невідповідності підставі перебування або у випадках, коли особа становить загрозу національній безпеці. Поширеними причинами відмови є неправильно заповнені запити, помилки в апостильованих документах, відсутність доказів мети перебування чи фінансового стану.
Однією з переваг імміграції є розмір середньої заробітної плати в Румунії, що на початок 2024 року становив близько 1600 EUR. Найвищі показники оплати праці спостерігаються у сфері інформаційних технологій, складаючи в середньому приблизно 2250 EUR. За рівнем життя Румунія випереджує більшість пострадянських країн та займає 45-е місце серед усіх країн світу. Рівень безробіття в країні в кінці 2023-го становив 5,4 %, що є найнижчим показником з 1998 року. Цей показник свідчить про економічну стабільність, на яку можуть розраховувати іммігранти.
Румунська система охорони здоров’я базується на централізованому соціальному страхуванні, яке покриває більшу частину послуг, подібно до Франції або Німеччини. Країна у порівнянні з іншими членами ЄС пропонує одні з найнижчих витрат на медицину. У великих містах також достатньо розвинена система громадського транспорту, хоча дещо відчувається нестача залізничного сполучення. Ці недоліки компенсуються невисокими витратами на життя (до 600 EUR на особу за місяць) та лояльною політикою уряду щодо іммігрантів.
Щоб здійснити переїзд до Румунії чи іншої країни ЄС в якості громадянина та мінімізувати труднощі під час легалізації перебування, варто звернутися за консультацією до кваліфікованих юристів компанії Gromadyanstvo. Допомога фахівців — це найлегший шлях для імміграції в Європу!
Що потрібно для перетину кордону Польщі. Чи потрібні українцям віза та закордонний паспорт. Проходження прикордонного контролю: документи, що не можна ввозити в Польщу.
Хто та на яких підставах може переїхати жити в Угорщину. Які документи потрібні для отримання ПМП та як виглядає процедура переїзду. Підготовка документів, запит ВНП та адаптація.
Хто та на яких підставах може отримати громадянство Угорщини. Які документи потрібні для отримання угорського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Угорщини.
Який статус надає в Угорщині для біженців з України. Як отримати тимчасовий чи додатковий захист. Порядок надання статусу біженця для українців та його продовження. Плюси і мінуси статусу тимчасового захисту та біженця.
Ціни на нерухомість в Європі. Де найдешевше житло та найдорожча нерухомість. Як правильно купувати нерухомість та в яких країнах можна купити житло вигідно.
Хто та на яких підставах може отримати громадянство Кіпру. Які документи потрібні для отримання кіпрського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Кіпру.
Отримайте професійну допомогу при імміграції до ЄС
Заповніть заявку, та отримайте безкоштовну