БЦ Очаківський вулиця Очаківська, 5/6, Київ, Україна +38 (095) 33-03-614
Bulevardul Corneliu Coposu 6-8, București 030167, Румунія +40 (31) 22-96-274
Для переїзду в Німеччину необхідно спершу відкрити візу, поетапно оформити посвідку на тимчасове/постійне проживання, і, виконавши ценз осілості, набути місцевого громадянства. Українці з 2022 року через війну на батьківщині мають право легалізувати своє перебування навіть без дозволу на в’їзд, отримавши можливість влаштовуватися на роботу та/або навчатися. Згідно з даними Центрального реєстру іноземців, за останній час понад 38 000 громадян України подали запит на тимчасовий захист у Німеччині, а більше як 939 000 вже отримали притулок у державі.
Українці обирають для імміграції ФРН завдяки всебічній підтримці уряду в інтеграції та відкритті бізнесу, високим рівням життя та зарплатні, соціальним пільгам. Крім тимчасового захисту, можна обрати й іншу підставу для переїзду, наприклад працевлаштування, заснування бізнесу, навчання, возз’єднання сім’ї.
Існує й альтернативний варіант — оформити паспорт іншої держави Євросоюзу за прискореною програмою та іммігрувати на правах громадянина ЄС. Подробиці такого способу можна дізнатися на консультації у спеціаліста з міжнародного права компанії Gromadyanstvo.
Серед ключових переваг імміграції в Німеччину:
Загалом ФРН демонструє високий рівень життя, значно випереджаючи Україну (12-е місце проти 65-го). Іммігранти можуть розраховувати на допомогу місцевого уряду з інтеграцією у суспільство шляхом відвідування мовних та адаптаційних курсів.
Згідно з федеративним законом «Про проживання», українці, що планують імміграцію до Німеччини, можуть отримати посвідку на проживання, а після і громадянство на наступних підставах.
Основною умовою видачі посвідки на проживання на даній підставі є укладання контракту з місцевим роботодавцем. Також може знадобитися дозвіл або ліцензія, зокрема для лікарів і педагогів. Статус тимчасового резидента для роботи видається на термін до трьох років із можливістю продовження ще на 2 за умови виконання вимог щодо декларування та сплати податків, отримання хоча б мінімального заробітку тощо.
Спеціальна посвідка доступна для висококваліфікованих робітників. Для отримання документа необхідно довести наявність освіти та/або досвіду для влаштування за затребуваним фахом. Синя картка ЄС видається на 4 роки або на період дії трудового договору. Оформити постійне резидентство дозволяється вже після 21 місяця роботи за умови демонстрації достатнього рівня знань німецької мови. У членів сімей власників Синьої картки ЄС також є можливість переїхати до Німеччини й одразу працевлаштуватися.
Дозвіл на проживання для самозайнятості з можливістю почати свою справу видається на термін до трьох років за умови наявності бізнес-проєкта та засобів для його забезпечення. Будуть враховані потенційний вплив бізнесу на економіку Німеччини та наявні досягнення заявника. У самозайнятих осіб є право оформити ППП (посвідку на постійне проживання) вже через 3 роки за умови успішного ведення підприємництва з достатнім рівнем доходу. Аналогічні умови отримання посвідки дійсні для фрілансерів.
Посвідка для імміграції до Німеччини з метою навчання видається на підставі запрошення до закладу на території країни. Тимчасовий дозвіл на проживання діє до завершення навчання. Документ видається спочатку на термін від року з можливістю постійного подовження до випуску зі школи/вишу. Після закінчення навчання можна отримати короткострокову посвідку (на 18 місяців) з метою пошуку роботи, яку після працевлаштування знову потрібно обміняти.
Запит посвідки з цією метою доступний для офіційних та зареєстрованих партнерів німців і резидентів ФРН, а також для їхніх неповнолітніх дітей та/або батьків. Особа, яка запрошує до себе когось із членів сім’ї, повинна продемонструвати наявність достатньої кількості фінансів для забезпечення запрошуваних, наявність житла для них. Заявники після переїзду та реєстрації мають право працевлаштовуватись. Термін дії посвідки для членів родин резидентів не може перевищувати строк дозволу на проживання спонсора, а для членів родин німців він складає до трьох років, після яких можна подати запит на ППП.
Для оформлення статусу з правом проживання в Німеччині необхідно підтвердити проживання в Україні станом на 24.02.2022 року. Наразі термін дії тимчасового захисту продовжений до 4 березня 2025 року, але точна його тривалість залежить від перебігу подій на українській території. Для запиту тимчасового захисту віза не потрібна. Після реєстрації в пункті первинного прийому й отримання свідоцтва про прибуття українцям можна одразу подавати запит на прихисток.
Нелегальне перебування в Німеччині призводить до обмеження багатьох прав, зокрема на працевлаштування, а також до значних юридичних збитків. Особа, яка не має права на проживання, повинна залишити країну негайно або у встановлений урядом термін. У деяких випадках місцева влада може прийняти рішення про депортацію, яка тягне за собою заборону на повторний в’їзд та сплату витрат на своє випровадження. Несанкціонований перетин німецького кордону карається штрафом чи позбавленням волі на строк до трьох років.
Процедура імміграції до Німеччини складається з наступних етапів:
Німеччина, як найбільш густонаселена країна Європи, пропонує для іноземців, що планують переїзд, достатній вибір варіантів для комфортного проживання. Як правило, іммігранти обирають великі міста, такі як Франкфурт, Берлін чи Гамбург, із розвиненою інфраструктурою, широким ринком вакансій. До списку міст з найвищою якістю життя в Німеччині для іноземців, згідно з відгуками, увійшли Мюнхен та Дюссельдорф завдяки своїм економічним показникам, розвиненій культурі та ефективній системі громадського транспорту.
Обираючи місто для переїзду в Німеччині, окрім особистих переваг, варто враховувати можливості для працевлаштування, рівень заробітних плат і вартість життя. Так, найдорожчими регіонами вважаються Гамбург, Дармштадт, Дортмунд, Ессен та Гайдельберг, тоді як столиця ФРН є більш доступною та займає лише 11-е місце. Серед міст з найнижчою вартістю життя популярними є Кельн, Лейпциг, Аахен, Дрезден, Франкфурт.
Згідно з оцінками Федерального міністерства внутрішніх справ, до Німеччини за останні 2 роки поїхали жити понад мільйон українців. Більша частина іммігрантів шукає прихисток від війни й отримує тимчасовий захист із дозволом на проживання та працевлаштування. Проте наразі такий статус не є підставою для отримання посвідки на постійне проживання й громадянства в майбутньому. З цієї причини українці, які хочуть облаштувати своє життя у Німеччини й залишитись там, розглядають інші можливості для імміграції за кордон.
Зазвичай для в’їзду до Німеччини з метою імміграції (подальшого отримання посвідки на проживання) потрібна віза, закордонний біометричний паспорт. Ця вимога скасовується тільки для українців, що прибули з метою отримання захисту від війни. Також для осіб, що мають реєстрацію в регіонах України, де зараз тривають активні бойові дії, не є обов’язковою вимогою володіння закордонним паспортом. Краще попередньо звернутися до прикордонної служби Німеччини, щоб дізнатися, чи достатньо внутрішнього документа для запиту посвідки.
При перетині кордону з неповнолітніми дітьми також потрібно мати з собою відповідні документи — паспорт дитини та дозвіл від батька (якщо він не їде разом із родиною). Потрібно заздалегідь оформити дозволи та інші документи на провезення домашніх тварин (при переїзді з ними).
На підставі Директиви ЄС «Про мінімальні стандарти для надання тимчасового захисту» українці, які переїхали в Німеччину, можуть отримати посвідку для перебування в країні та дозвіл відвідувати держави Євросоюзу навіть без дійсного біометричного паспорта. Отримавши статус у ФРН, громадяни України здобувають право на працевлаштування, освіту, соціальні виплати, які дозволяють компенсувати витрати на житло тощо. Однак тимчасовий захист передбачає анулювання та повернення осіб, що мають притулок, до України після завершення військового стану на її території.
Згідно з дослідженнями Numbeo, Німеччина у 2024 році займає 12-е місце у світі за якістю життя, тоді як Україна посідає лише 65-у позицію із 85 держав, що є важливою причиною для імміграції. Ще один показник, вартий уваги, — Глобальний індекс миру, який враховує рівень соціальної безпеки, ступінь мілітаризації та масштаби внутрішніх і міжнародних конфліктів. Згідно з дослідженням Інституту економіки та миру, Німеччина займає 15-у позицію серед 163 держав у всьому світі, що визначає ФРН як спокійну для життя країну. Україна ж демонструє найбільше погіршення в рейтингу, опустившись на 157-е місце через війну.
Загалом, Німеччина — високорозвинена країна, яка приділяє велику увагу турботі про довкілля й екологію. ФРН має розгалужену мережу громадського транспорту, що дозволяє зручно пересуватися державою. Міста з добре розвиненою інфраструктурою привертають увагу не лише іммігрантів, а й туристів, особливо Берлін, Гамбург, Мюнхен, Дрезден, Кельн.
Згідно з індексом вартості життя, представленим Numbeo, у 2024 році Німеччина посідає 29-е місце у світі, що робить її доступнішою, зокрема для імміграції, ніж Швейцарія, Норвегія, Австрія, Франція та багато інших європейських країн. Показник складається з загальних витрат на житло, продукти, комунальні та транспортні послуги, розваги та навчання дітей.
У середньому витрати на одну особу становлять 977 EUR на місяць без урахування орендної плати. На вартість життя впливає не лише споживча поведінка, але й місце проживання. Наприклад, у великих містах, як-от Мюнхен, Берлін, Франкфурт-на-Майні, ціни суттєво вищі, ніж у Цвіккау, Хемніці чи Ґельзенкірхені.
Розмір середньої заробітної плати в Німеччині складає 4323 EUR на місяць, що значно перевищує цей показник в Україні (446 EUR) та багатьох інших європейських країнах — така різниця є важливою для тих, хто планує імміграцію. Згідно з дослідженнями провідної онлайн-платформи з працевлаштування The Stepstone Group, серед найбільш високооплачуваних професій в ФРН виділяються фахівці у сферах продаж, IT-технологій, сервісу та обслуговування, медицини. Середній рівень заробітних плат, на які можуть розраховувати українці, що мають затребувану професію, представлені в таблиці.
Посада | Середньомісячна зарплата, € |
---|---|
Лікар | 7210 |
Банківський службовець | 3810 |
Проєктний інженер | 5040 |
Бізнес-аналітик | 5000 |
Розробник програмного забезпечення | 4500 |
Менеджер із маркетингу | 4170 |
Менеджер із продажу | 5420 |
Електрик | 3670 |
Медсестра | 3600 |
Експедитор | 3210 |
Роздрібний торговець | 2560 |
Кухар | 2770 |
Українці, що переїхали жити до Німеччини, які не мають досвіду, професійної кваліфікації та не знають мови, найімовірніше зможуть отримати роботу лише на підставі тимчасового захисту. На території ФРН низькокваліфіковані іноземні працівники мають обмеження у працевлаштуванні. Доступ на ринок праці таким особам надається лише за умови відсутності німецьких або преференційних закордонних робітників (громадян ЄС) на цю посаду.
Без знання офіційної мови держави є можливість влаштуватися на виробництво або у сферу логістики. На зарплату в межах 1800–2200 EUR щомісячно українці можуть розраховувати, обіймаючи посаду покоївки в готелі, доглядальника за особами похилого віку, мийника посуду тощо. Щоб отримати більш кваліфіковану роботу, необхідно знати німецьку мову хоча б на рівні B1–B2. Для виходу на ринок праці є можливість скористатися послугами Центру зайнятості. Крім пошуку роботи, установа забезпечує іноземців консультаціями щодо можливостей кар’єри, покриває витрати на курси німецької мови.
Українці, які планують імміграцію на ППП у Німеччину та працевлаштування за регламентованою професією, як-от лікар чи вчитель, повинні здійснити визнання кваліфікації (нострифікувати диплом). Процедура триває, як правило, 3 місяці за наявності всіх необхідних документів (посвідчення особи, заява, підтвердження опанування професії). Позитивне рішення в результаті розгляду справи відкриває доступ до ринку праці Німеччини й можливість влаштуватися за фахом. Дізнатися про те, чи потребує конкретна професія визнання, можна на офіційному порталі Федерального уряду.
Орендувати квартиру, будинок чи апартаменти в Німеччині можна тільки після отримання дозволу на перебування. Для пошуку житла є можливість звернутися до відповідних об’єднань або місцевих організацій. Адреси таких спілок можна отримати, зокрема, в консультаційних центрах із питань міграції. В українців, які здійснили переїзд до Німеччини, є право звернутися до Берлінського консультаційного центру за допомогою з пошуком житла, оформленням документів тощо.
Ще один варіант для оренди нерухомості після переїзду — онлайн-платформа Wunderflats. Сервіс, який працює різними мовами, зокрема українською, дозволяє знайти мебльоване приміщення й навіть укласти договір дистанційно. Серед інших платформ із оголошеннями про оренду — Immobilienscout24, Immonet та Immowelt. Для подання заявки, як правило, знадобляться:
У деяких випадках орендодавці можуть попросити надати довідку про відсутність боргів за попередніми контрактами на житло. У осіб із тимчасовим захистом з України є можливість оформити державну допомогу (соціальну або громадянську) на покриття витрат з оплати житла й опалення. Перед укладанням договору про оренду необхідно отримати підтвердження в Центрі зайнятості або Управлінні соціального захисту. Середня вартість житла в Німеччині становить 700–925 EUR за однокімнатну квартиру або 1300–1720 EUR за трикімнатну.
Еміграція з України в Німеччину або інші країни ЄС потребує багато зусиль та часу. Деякі держави Євросоюзу пропонують прискорені способи оформлення місцевого паспорта, зокрема через репатріацію. Наявність посвідчення особи будь-якої з країн ЄС дозволяє користуватися всіма його перевагами та правами на всій території об’єднання.
Обрати підставу для найшвидшої імміграції до однієї з європейських країн, а також зібрати повний пакет документів з урахуванням актуальних вимог законодавства, краще за допомогою юристів міжнародного права. Міграційні спеціалісти супроводжують на кожному з етапів легалізації статусу, що мінімізує ризик відмов, особливо на підставі неповного досьє чи неправильно заповнених заявок. Щоб дізнатися про найшвидші способи набуття громадянства ЄС, варто записатися на консультацію до спеціалістів компанії Gromadyanstvo.
Що потрібно для перетину кордону Польщі. Чи потрібні українцям віза та закордонний паспорт. Проходження прикордонного контролю: документи, що не можна ввозити в Польщу.
Хто та на яких підставах може переїхати жити в Угорщину. Які документи потрібні для отримання ПМП та як виглядає процедура переїзду. Підготовка документів, запит ВНП та адаптація.
Хто та на яких підставах може отримати громадянство Угорщини. Які документи потрібні для отримання угорського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Угорщини.
Який статус надає в Угорщині для біженців з України. Як отримати тимчасовий чи додатковий захист. Порядок надання статусу біженця для українців та його продовження. Плюси і мінуси статусу тимчасового захисту та біженця.
Ціни на нерухомість в Європі. Де найдешевше житло та найдорожча нерухомість. Як правильно купувати нерухомість та в яких країнах можна купити житло вигідно.
Хто та на яких підставах може отримати громадянство Кіпру. Які документи потрібні для отримання кіпрського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Кіпру.
Отримайте професійну допомогу при імміграції до ЄС
Заповніть заявку, та отримайте безкоштовну