БЦ Очаківський вулиця Очаківська, 5/6, Київ, Україна +38 (095) 33-03-614
Bulevardul Corneliu Coposu 6-8, București 030167, Румунія +40 (31) 22-96-274
Посвідка на проживання в Німеччині (Aufenthaltstitel) — це статус, який дає право іноземним громадянам перебувати в країні понад 3 місяці та займатися певною діяльністю. Щоб отримати посвідку, потрібно виконати низку обов’язкових вимог та мати законну підставу для перебування в країні. Серед причин можуть бути: вступ до університету, трудова діяльність, підприємництво, тощо. Зазвичай посвідка на проживання в Німеччині видається на рік із можливістю продовження.
Основні переваги посвідки для українців — доступ до якісної освіти й охорони здоров’я, а також можливість легального працевлаштування та соціальний захист. Крім того, статус надає перспективи для інтеграції в європейську спільноту та подальшого отримання громадянства.
Можливість отримання прав нарівні з європейцями дають також інші міграційні програми в ЄС. Дізнатися подробиці переїзду та легалізації проживання на спрощених умовах можна, записавшись на консультацію до фахівців.
Підтвердженням наявності дозволу на проживання в Німеччині є відповідне посвідчення особи, яке має вигляд ID-картки з чипом, де зберігається інформація про власника. Йдеться про такі дані, як П. І. Б., фотографія, а також термін, на який видане посвідчення.
Існує кілька видів дозволів на перебування в Німеччині. Тимчасову посвідку на проживання (Aufenthaltstitel) видають на рік, після чого її необхідно продовжувати. Цей тип дозволу не надає права працювати в інших країнах Євросоюзу, отримувати державні виплати, такі як пенсія, претендувати на пільги та інші соціальні програми. Також залишати Німеччину з цим типом посвідки на тривалий час не дозволяється.
Aufenthaltstitel дає українцям такі переваги:
Українці можуть отримати довгостроковий дозвіл на постійне місце проживання (Niederlassungserlaubnis або ПМП). Статус доступний для іммігрантів, які прожили в Німеччині від 5 років, вивчили німецьку мову та інтегрувалися в суспільство. ПМП дає право через 3 роки претендувати на німецький паспорт.
Оформлення посвідки на тимчасове проживання в Німеччині передбачає дотримання певних умов. Заявнику слід виконати такі вимоги:
Кандидату на посвідку Німеччини для її оформлення потрібно мати одну з імміграційних підстав. Причинами переїзду може бути працевлаштування, підприємницька діяльність, возз’єднання сім’ї тощо. Такі підстави, як навчання або тимчасовий захист, не дають права на оформлення ПМП. Якщо ви отримали тимчасове резидентство з цих причин, вам необхідно буде згодом переоформити свій дозвіл на проживання.
Іноземні абітурієнти, що вступили до німецького вишу, оформляють студентську візу й надалі отримують право на посвідку. Посвідка на проживання видається на рік із можливістю її продовження на весь період навчання. Основним документом під час здійснення запиту дозволу є довідка про підтвердження вступу іноземця до навчального закладу або на підготовчі курси. Також студентам потрібно надати докази наявності коштів для проживання в Німеччині на період навчання.
Посвідку на проживання можуть отримати ті, хто переїжджає до країни з метою працевлаштування. Іммігрант проходить кілька етапів. Насамперед потрібно знайти роботу, укласти договір із наймачем та отримати дозвіл на в’їзд до Німеччини. Для того щоб влаштуватися на роботу, слід також підтвердити свою кваліфікацію або диплом у міжнародній базі ANABIN або в Центральному відомстві з питань іноземної освіти.
Термін дії посвідки на проживання для трудових мігрантів залежить від категорії претендента. Стандартно дозвіл надається на строк до року з можливістю продовження. У разі зміни місця працевлаштування слід подати нову заявку на отримання дозволу на роботу, що буде містити інформацію про нового роботодавця та умови праці.
Висококваліфіковані спеціалісти, які приїжджають на роботу до Німеччини, оформлюють Блакитну карту ЄС. Серед переваг цього дозволу на проживання — можливість отримати право на перебування в країні до 4 років, а також перевести з собою сім’ю. Вимоги до претендента на Блакитну карту містять наявність вищої освіти, визнаної в Німеччині. Також кандидату слід бути представником дефіцитної професії та претендувати на вищу за середню заробітну плату.
Підприємницька діяльність також дає право на отримання посвідки на проживання. Щоб зареєструвати компанію в Німеччині, бізнесмену потрібно підтвердити наявність статутного капіталу, скласти бізнес-план, підготувати установчі документи. Наступний етап — це отримання дозволу на підприємницьку діяльність у Торгівельній палаті. Бізнесмени можуть оформити посвідку на проживання на 3 роки з можливістю продовження, якщо їхня справа буде прибутковою, а усі податки будуть сплачені.
Оформлення посвідки на проживання доступне для сім’ї постійного резидента або громадян Німеччини. Претендувати на посвідку може неповнолітня дитина, подружжя та батьки, які не мають змоги піклуватися про себе. Кандидатам на сімейну міграцію потрібно підтвердити родинні зв’язки зі стороною, що їх приймає, а також отримати запрошення приїхати до держави.
Щоб отримати посвідку на проживання через шлюб, потрібно бути повнолітнім та підтвердити базові знання німецької мови. Крім того, офіційний союз з німцем, що триває не менше ніж 2 роки, дає право іммігрантам уже через 3 роки перебування в країні клопотати про отримання німецького паспорта. Важливо також зазначити, що в Німеччині є законними одностатеві шлюби.
Українці, які просять притулку в Німеччині, можуть отримати посвідку на проживання терміном дії до 3 років. Для оформлення статусу біженця слід подати заяву до Федеральної служби з питань міграції та біженців (BAMF). Однак важливо знати, що захист не надає автоматичних прав на отримання постійного місця проживання або громадянства в майбутньому. Для цього потрібно буде виконати окремі вимоги після закінчення терміну посвідки, наприклад, переоформити її на робочу.
Для короткострокової поїздки до Німеччини українцям віза не потрібна. Проте в’їзний документ знадобиться тим, хто планує залишитися жити в країні й отримати посвідку на проживання. Здобувачу потрібна національна віза D. Подати запит на документ можна в дипломатичному представництві Німеччини в Україні.
Перебувати без посвідки на проживання можна поки діє віза, зазвичай період становить 12 місяців. Після переїзду до Німеччини необхідно звернутися до Федерального відомства у справах іноземців, де слід зробити запит на оформлення посвідки. Записатися на прийом можна в режимі онлайн через офіційний сайт держслужби. Портал також дозволяє перевірити статус запиту в особистому кабінеті. Після ухвалення рішення видається картка, що підтверджує наявність посвідки на проживання в Німеччині.
Щоб оформити посвідку на проживання Німеччини, знадобляться такі документи:
Для різних категорій претендентів знадобляться додаткові документи. Наприклад, довідка про вступ до вишу потрібна для студентів, диплом про вищу освіту слід надати висококваліфікованим спеціалістам, підтвердження родинних зв’язків із резидентом або громадянином Німеччини — тим, хто переїжджає на підставі возз’єднання сім’ї, тощо. Перед поданням досьє перекладають німецькою мовою, завіряють нотаріально й апостилюють.
Стаття витрат | Вартість (€) |
---|---|
Віза | 75 |
Посвідка на проживання | 100 |
Продовження дозволу | Від 93 |
Щодо терміну оформлення посвідки на проживання, то він становить 5–6 тижнів. Отримання візи залежно від категорії мігранта може тривати кілька місяців.
Відмова в оформленні посвідки на проживання в Німеччині може бути пов’язана з кількома причинами. Однією з основних є неповне подання документів, необхідних для підтвердження мети перебування. Наприклад, якщо заявник не зможе переконливо довести, що має достатньо коштів для проживання, або якщо його медична страховка не відповідає вимогам. Також серед причин відмови — наявність кримінального минулого або порушення візового режиму.
Щоб уникнути відмови й не втратити статус, необхідно уважно стежити за термінами та своєчасно продовжувати посвідку на проживання. Важливо підтримувати постійне місце проживання в Німеччині, не залишаючи країну на тривалий термін без попередження влади. Регулярне дотримання всіх умов, зазначених у дозволі, та інформування міграційних органів про будь-які зміни в житті допоможуть зберегти статус та уникнути його втрати.
Щоб продовжити посвідку на проживання, потрібно пройти аналогічну процедуру початкового його отримання. Через 5 років перебування в Німеччині з тимчасовим резидентством можна подати запит на постійне. Ще через п’ятирічний період іммігрант має можливість клопотати про громадянство.
Отримати достроково постійне резидентство, а саме у термін від 2 до 4 років перебування в Німеччині з посвідкою на проживання, можуть володарі Блакитної карти ЄС, фахівці, які володіють німецькою мовою на рівні не нижчому ніж В1, випускники німецьких вишів та інші. Щодо громадянства, то претендувати на нього у прискорені терміни мають право:
Переїзд до Німеччини має свої плюси та мінуси. Проте у відгуках іммігрантів часто йдеться про складні бюрократичні процеси та загалом тривалий період натуралізації, тобто проходження всіх етапів: від оформлення візи до німецького паспорта.
Водночас отримати права нарівні з іншими громадянами ЄС можна, оформивши громадянство в одній із країн об’єднання. Спрощена програма передбачає можливість клопотати про правовий статус на підставі етнічних зв’язків або територіальної належності й дозволяє отримати громадянство у строк від року. Допомогу та супровід під час репатріації в одну з країн ЄС нададуть фахівці міжнародного права.
Як отримати дозвіл на тимчасове проживання в Португалії та що для цього потрібно. Види доступних українцям посвідок. Основне — від збору документів до отримання дозволу.
Як отримати дозвіл на тимчасове проживання в Іспанії та що для цього потрібно. Що дає дозвіл на проживання без права на роботу. Основне — від збору документів до отримання дозволу.
Види посвідок на проживання в Естонії. Як отримати та які документи необхідно зібрати. Поетапний процес оформлення посвідки та супутні витрати.
Алгоритм дій під час оформлення посвідки на проживання Німеччини у 2024 році. Підстави для отримання німецької посвідки. Умови та порядок видачі дозволу на проживання.
Що потрібно для перетину кордону Болгарії. Чи потрібні українцям віза та закордонний паспорт. Проходження прикордонного контролю: документи, що не можна ввозити в Болгарію.
Умови отримання дозволу на проживання в країні. Пакет документів, який необхідно зібрати. Види посвідок та які з них підходять українцям.
Отримайте професійну допомогу при імміграції до ЄС
Заповніть заявку, та отримайте безкоштовну