• Офіс в Києві

    БЦ Очаківський вулиця Очаківська, 5/6, Київ, Україна +38 (095) 33-03-614

  • Офіс в Бухаресті

    Bulevardul Corneliu Coposu 6-8, București 030167, Румунія +40 (31) 22-96-274

Пн-Пт: 09:00 - 19:00 Сб: 10:00 - 15:00

info@gromadyanstvo.com.ua
Статус біженця в Європі

Статус біженця в Європі для українців

Статус біженця в Європі — це індивідуальне право, яке надається іноземцеві, що має обґрунтовані побоювання зазнати переслідувань чи іншої загрози через віру, релігію, національність, політичні або інші переконання. Біженство гарантує міжнародний захист, соціальну підтримку у вигляді житла, грошових виплат, медичних послуг та допомогу держави у довгостроковій інтеграції у суспільство.

Із 24 лютого 2022 року українці також можуть оформити тимчасовий захист у будь-якій країні Європи, звернувшись до міграційного органу обраної держави. Такий статус дозволяє уникнути бюрократичних процедур й отримати негайний доступ до житла, соціальної та медичної допомоги, ринку праці значній кількості людей, проте надається тимчасово без можливості продовження після закінчення війни в Україні. На відміну від тимчасового захисту, статус біженця не має термінів, проте накладає певні обмеження на особу, наприклад, забороняє працевлаштування на час тривалого розгляду заявки.

Позбутися будь-яких обмежень на перебування в ЄС можна оформивши громадянство в одній з країн Євросоюзу за спрощеною процедурою. Хочете дізнатися, як отримати європейський паспорт всього за 12 місяців? Запишіться на консультацію з міграційним фахівцем компанії Gromadyanstvo і отримаєте всі необхідні рекомендації для швидкого оформлення громадянства!

Чи приймають країни Європи біженців із України зараз

Українці, як і будь-які інші іноземні громадяни, мають право подати заявку на біженство та отримати міжнародний захист у Європі. Процедура оформлення статусу є тривалою та проходить окремо для кожного заявника з урахування факторів ризику для нього — загроз здоров’ю та/або життю з боку державних органів, національних організацій тощо. Для прийому біженців кожна країна щорічно встановлює певні квоти, які переважно призначені для громадян бідних країн Азії та Африки. На таких умовах іноземців приймають, наприклад, Норвегія, Швеція, Німеччина, Франція.

Російське вторгнення на територію України стало приводом для активації Директиви ЄС про тимчасовий захист, яка гарантує прийом українців в усіх країнах-членах Євросоюзу, Норвегії, Ліхтенштейні, Ісландії, Швейцарії та надання їм спеціального статусу. Наразі можливість оформлення тимчасового захисту доступна до 4 березня 2025-го, а продовження — до 4 березня 2026-го. Українці, які оформили статус, отримують документи, видані країною, що їх приймає (посвідку на проживання, реєстраційний/податковий номер тощо).

Усі країни Європейського Союзу пропонують спрощені умови для в’їзду громадян України — віза не вимагається, потрібен тільки дійсний біометричний закордонний паспорт. В окремих випадках (наприклад, якщо особа прибуває з регіону, де йдуть активні бойові дії та/або втратила документи) дозволений перетин кордону за внутрішнім паспортом або будь-який іншим посвідченням особи як громадянина України. За умови в’їзду з неповнолітніми дітьми можуть знадобитися свідоцтво про народження, паспорт дитини та дозвіл від батьків або одного з них, якщо той не супроводжує сина/доньку.

Згідно з тимчасовою постановою Кабміну України, інформація про дитину також може бути внесена до закордонного паспорта матері або батька. Процедура запроваджена лише на час дії воєнного стану, тому за першої можливості варто оформити сину/доньці документ, який засвідчує особу, шляхом подання заяви до Державної міграційної служби в Україні або дипломатичного представництва за кордоном.

Статус біженця і тимчасовий захист у Європі: що дають і в чому різниця

Основні відмінності між правовими статусами біженця та тимчасового захисту, які зараз можуть отримати українці в Європі, представлені у таблиці.

ОпціїТимчасовий захистСтатус біженця
Можливість їздити/повернутися в УкраїнуЄНемає
Тимчасове вилучення документівНемаєЄ
Необхідність доказу загрозиНемаєЄ
Можливість запиту громадянства у майбутньомуНемаєЄ
Країна, де можна отримати статусБудь-яка в ЄС, Швейцарія, Норвегія, Ісландія, ЛіхтенштейнКраїна, кордон якої був перетнутий вперше
Можливість працевлаштування/навчанняОдразуПісля ухвалення рішення
Тривалість дії статусуОбмежена тривалістю дії воєнного стану в УкраїніНеобмежена
Надання житлаМожливеОБов'язкове
Час розгляду заявкиДо 1 місяцяДо кількох років
Категорії осіб, що можуть претендувати на статусУкраїнці та члени їхніх родин, що проживали в Україні станом на 24.02.2022 рокуОсоби, що можуть довести загрозу для власного здоров’я/життя в Україні
Орган, що розглядає заявкуУряд або міграційна служба обраної країниУВКБ ООН

Серед спільних рис обох статусів можна виокремити ряд прав, які вони надають своїм власникам. Так, притулок у будь-якій країні дозволяє проживати на її території, отримувати соціальні видатки, претендувати на житло, звертатися по допомогу місцевих органів, користуватися медичними послугами на пільговій основі. Також біженці, як і особи з тимчасовим захистом, мають право проходити мовні курси, влаштовуватися на роботу (після погодження статусу біженця для перших) та запрошувати членів своєї родини.

Отримати повний доступ до державних послуг на території ЄС можна в альтернативний спосіб — оформивши громадянство в одній із країн об’єднання за прискореною процедурою. Дізнатися, як зареєструвати європейський паспорт за 12 місяців, можна на консультації у міграційного фахівця компанії Gromadyanstvo.

Як отримати тимчасовий захист в Європі

Процес набуття статусу тимчасового захисту у країнах Європи для українців максимально спрощений і складається з наступних етапів:

Крок 1
Перетин кордону обраної європейської держави.
Нараз повітряний простір над Україною закритий, тому перетин кордону з несусідніми країнами може здійснюватися тільки транзитом через інші держави (Польщу, Молдову, Румунію, Словаччину, Угорщину). По прибутті на територію обраної країни Європи або у прикордонному пункті варто дізнатися про можливість запиту притулку.
Крок 2
Реєстрація та запит тимчасового захисту.
У залежності від обраної країни, для оформлення статусу потрібно звернутися у відповідну інстанцію, як-от Державне управління у справах біженців у Німеччині або Адміністрація ґміни у Польщі. Українці повинні подати свої дані для реєстрації особи, щоб отримати доступ до медичних послуг, освіти, ринку праці й інших можливостей.
Крок 3
Оформлення статусу та документів (посвідки на проживання).
Залежно від країни, необхідно звернутися до організації, яка відповідає за видачу статусу тимчасового захисту. Наприклад, у Нідерландах українці отримують ВНП і підтвердження місця проживання у Службі імміграції та натуралізації на підставі національного паспорта й унікального номера реєстрації (BSN). Звернутися по допомогу можна до будь-якої держави, що є членом ЄС, а також до Швейцарії, Ісландії, Ліхтенштейну або Норвегії. Так само є можливість подати заяву про відмову від тимчасового захисту, наприклад, у разі переїзду до іншої країни.
Ільницький Вадим Леонідович
Потрібна допомога
міграційного юриста?
Міграційний юрист компанії Gromadyanstvo допоможе
з усіма аспектами імміграційного процесу: від подання
заявок на візи та громадянство до вирішення складних
правових питань.

Необхідні документи

Країни Європи спростили процедуру оформлення тимчасового захисту для українців — список документів для даної категорії осіб навіть менше, ніж для біженців. Для перетину кордону та запиту статусу знадобиться лише закордонний паспорт.

Оформлення захисту у Чехії, наприклад, може здійснюватися лише за наявності внутрішнього біометричного паспорта (ID-картки) для дорослого та свідоцтва про народження дитини. Серед документів, які можуть використовуватися, також виокремлюють військові квитки та інші посвідчення особи, навіть якщо термін їхньої дії закінчився. Вимогою є тільки підтвердження громадянства України.

Хто має право на захист

Згідно з імплементаційним рішенням Ради ЄС, отримати тимчасовий захист (як і біженство) у будь-якій країні Європейського Союзу, Швейцарії, Ірландії, Норвегії або Ліхтенштейні мають право всі громадяни України, а також члени їхніх родин, що проживали на території України станом на 24 лютого 2022 року. Також претендувати на статус можуть іноземці та особи без громадянства, які отримали прихисток в Україні до вказаної дати, та їхні сім’ї. Членами родини, що мають право на тимчасовий захист, є подружжя, неповнолітні неодружені діти (власні, спільні або партнера) та інші близькі родичі, що мешкали з заявником.

Як отримати статус біженця в Європі

Після перетину українського кордону у першу чергу необхідно повідомити офіцера Прикордонної служби держави, до якої прямує іноземець, про бажання оформити біженство в Європі замість можливого тимчасового захисту. Процедура отримання статусу в загальному вигляді передбачає наступні кроки:

Крок 1
Подача заяви на біженство.
Іноземець під час або одразу після перетину кордону повинен звернутися до найближчого офісу Прикордонної служби чи відповідного органу міграційної інституції і подати заявку на біженство. Паспорт необхідно тимчасово віддати у відповідну інстанцію, яка розглядатиме справу.
Крок 2
Поселення в центр біженців.
Особа отримує тимчасове місце проживання, де також надаються харчування, доступ до медицини та інформаційна допомога. Житло, як правило, надається у спеціалізованому центрі для біженців, який фінансується державними коштами.
Крок 3
Розгляд заявки й очікування рішення.
Комісія проводить тривалу перевірку обставин, які змусили іноземця шукати захисту та прихистку в іншій країні. Кожен випадок розглядається в індивідуальному порядку, тому рішення можна отримати у середньому протягом 6–12 місяців.
Крок 4
Одержання статусу та посвідчення біженця.
Після ухвалення рішення про надання біженства іноземець отримує посвідку на проживання, терміні дії якої, як правило, складає 3–5 роки з можливістю подовження. Статус дозволяє працевлаштовуватися та здобувати освіту, користуватися медичними послугами, гарантує соціальне забезпечення.

Необхідні документи

Для оформлення статусу біженця в Європі потрібна заява, заповнена й подана особисто чи законним представником, і документи, що посвідчують особу. Також можуть знадобитися відомості, які доводять обґрунтовані причини побоювань, наявності загрози.

Задля легалізації свого перебування на території іншої держави необхідно звернутися до органу міграційної служби. Список необхідних документів і порядок набуття статусу біженця може відрізнятися залежно від вимог законодавства конкретної країни.

Хто має право на статус

Отримання статусу біженця в Європі проходить в індивідуальному порядку, на відміну від швидкого масового оформлення тимчасового захисту. Набути статусу можуть українці та інші особи, які:

  • можуть підтвердити наявність загрози життю та/або здоров’ю через приналежність до певної раси, релігії, громадянства, політичних або соціальних угрупувань:
  • перебувають за межами країни постійного проживання;
  • не мають можливості отримати захист у державі свого громадянства (жодній із них, якщо їх декілька).

В якій європейській країні краще отримати захист

При виборі країни для одержання додаткового захисту в Європі без статусу біженця більшість вимушених переселенців орієнтуються на можливість отримання житла та соціальних виплат, достатніх для проживання. Також варто враховувати умови, створені для інтеграції у суспільство, як-от мовні курси, можливість влаштувати дитину до дитячого садочка та/або школи, допомога з працевлаштуванням. Багато українців обирають сусідні Польщу, Словаччину через схожість менталітету та мови, близькість до України.

Згідно з дослідженнями Центру економічної стратегії (ЦЕС), на кінець 2023 року в Європі перебувало близько 6 млн українців, які вимушені були покинути свою країну через війну. Перше місце за кількістю вимушених переселенців із України займає Німеччина, наступні позиції посідають Польща, Чехія, Іспанія та Італія.

Українські біженці в Європі

Німеччина

Українець, який планує отримати тимчасовий захист (не біженство) у Європі, повинен по прибутті у Німеччину зареєструватися та отримати посвідку на тимчасове проживання. Згідно з законом «Про перебування» та постановами уряду ФРН, громадяни України наразі можуть подати заявку на одержання дозволу онлайн із відміткою дати першого в’їзду на територію ЄС. Реєстрація здійснюється Відомством у справах іноземних громадян. Цим же державним органом особа буде письмо проінформована про свої права та обов’язки.

У разі потреби власники тимчасового захисту у Німеччині отримують соціальну допомогу від уряду, Управління соціального захисту та Центру зайнятості для покриття витрат на проживання, медичне обслуговування, житло й опалення. Розмір пільгових виплат залежить від суми доходу, складу сім’ї, розміру орендної плати і наразі становить від 357 до 563 EUR на місяць. Заява на отримання допомоги подається до місцевого Центру зайнятості онлайн або поштою. Вся актуальна інформація зібрана на сайті окремого відділу Федерального відомства у справах міграції та біженства, що займається українцями.

Польща

Уряд Республіки Польщі за прискореною процедурою надає українцям тимчасовий захист у Європі (або за потреби — біженство), проте останнє оформлюється довше і складніше. Після в’їзду треба повідомити Прикордонну службу про бажання одержати притулок. Власник тимчасового захисту отримує код PESEL (аналог ідентифікаційного номера) в одному із районних Бюро адміністрації та справ громадян. Також українці отримують доступ до цифрового документа Diia.pl, який дозволяє подорожувати у межах ЄС та підтверджує статус у Польщі.

Після реєстрації українці отримують право на щомісячну грошову допомогу у розмірі 185 EUR на кожну дитину, річну виплату на суму у 70 EUR на неповнолітніх шкільного віку та/або 230 EUR на дітей до трьох років. Також є можливість отримати фінансову підтримку за народження дитини, на догляд для осіб з інвалідністю та/або тих, яким виповнилося 75 років. Покидати Польщу більш як на 30 днів поспіль не дозволяється, інакше статус тимчасового захисту анулюється.

Чехія

Після перетину кордону з Чехією задля отримання тимчасового захисту (або за бажання — біженства) у Європі потрібно протягом трьох днів подати відповідну заявку, звернувшись до Крайового центру допомоги (KACPU). Якщо особа, що підпадає під умови Директиви ЄС, не має забезпеченого житла, отримати його можна в KACPU міста Острава. Державне місце для проживання надається на 150 днів. На необмежений термін отримати житло можуть лише вразливі категорії громадян, наприклад особи віком до 18 та від 65 років.

Щоб тимчасовий захист не був призупинений, потрібно щорічно (допоки діє така можливість) проходити онлайн-реєстрацію на продовження статусу та отримувати візову наклейку у чеській Міграційній службі. Українці можуть розраховувати на щомісячну фінансову допомогу від уряду, розмір якої складає 124–193 EUR на дорослих, 139 EUR на дітей та 193–290 EUR на осіб з інвалідністю та інших вразливих категорій.

Іспанія

Процес отримання тимчасового захисту в Іспанії, на відміну від біженства в Європі, максимально простий і швидкий — влада виносить вердикт протягом доби. Українець має підпадати під умови Директиви ЄС та надати контактні дані й адресу постійного проживання у Центр прийому, допомоги та координації (CREADE) або поліцейську дільницю. У разі погодження надання статусу видаються єдиний дозвіл на працевлаштування й легальне перебування на території Іспанії, унікальний податковий номер (NIE) та ідентифікаційна карта TIE, яка засвідчує особу резидента.

Із 2023 року скасована видача матеріальної допомоги для українців, що мають тимчасовий прихисток у країні. Запит фінансування може здійснюватися лише в окремих випадках (наприклад, для вразливих категорій осіб) — кошти надаються Службою соціального забезпечення. Для отримання безоплатного житла можна звернутися до поліції або Центру розселення, проте потреба визначається в індивідуальному порядку.

Італія

Для оформлення тимчасового захисту (або за потреби — біженства) в Європі необхідно особисто звернутися до Представництва поліції Італії (Questura) протягом восьми днів із моменту в’їзду до країни та заповнити заяву. Процедура отримання статусу включає оформлення посвідки на проживання і присвоєння ідентифікаційного номера (codice fiscale), який надає доступ до державних послуг. Документи можна отримати у Представництві поліції, заздалегідь дізнавшись про порядок прийому іноземних громадян. Також необхідно пройти реєстрацію у сімейного лікаря у найближчій санітарній службі (ASL).

Громадяни України, які знайшли житло в Італії, можуть отримувати фінансову допомогу — по 300 EUR на дорослого та по 150 EUR на неповнолітнього упродовж трьох місяців. Заявка на фінансування надсилається онлайн. Наразі можливість подання заявки на отримання коштів доступна до 31 грудня 2024 року.

Оформіть статус
громадянина ЄС під
юридичним супроводом
компанії Gromadyanstvo
Заповніть заявку та отримайте
безкоштовну консультацію по
програмах імміграції вже зараз

Виплати та пільги для українців із тимчасовим захистом

Країни Європи продовжують підтримку біженців, як і громадян України та членів їхніх родин, які мають статус тимчасового захисту. Сума та тривалість фінансової допомоги варіюється залежно від країни, а також категорії заявника. Окрім описаних вище країн, фінансування можна запитати, наприклад, в Угорщині — державний уряд пропонує матеріальну підтримку на суму близько 58 EUR на місяць для дорослих та 35 EUR для неповнолітніх.

Здебільшого на соціальні виплати у державах Європи можуть розраховувати сім’ї з дітьми, вагітні, особи з інвалідністю та/або похилого віку, інші незахищені верстви населення. Як правило, після працевлаштування або через певний час (зазвичай мінімум за 3 місяці) процес отримання фінансової допомоги припиняється. Для українців під тимчасовим захистом доступні безоплатні курси з вивчення мови, соціально-культурні та інші адаптаційні заходи і пільги.

Чи може біженець влаштуватися на роботу

Біженці в Європі, на відміну від власників статусу тимчасового захисту, не мають права працювати протягом розгляду заяви, що переважно триває мінімум 6 місяців. Для отримання статусу необхідно здати свій паспорт у відповідну інстанцію задля надання можливості ретельної перевірки особи та її історії. Без посвідчення особи неможливо влаштовуватися на роботу. Якщо розгляд справи триває понад пів року, у біженця (залежно від обраної країни) буде змога отримати довідку, яка дозволяє працевлаштуватися до легалізації перебування.

Мінуси і наслідки отримання статусів

Біженство, як і доступний наразі тимчасовий захист для українців в Європі, має свої плюси і мінуси, проте якщо переваги одержання одного зі статусів здебільшого схожі, недоліки відрізняються. Серед основних мінусів тимчасового захисту:

  • обмеженість дії, яка залежить від тривалості воєнного стану на території України;
  • невизнання як підстави для отримання громадянства за натуралізацією;
  • відсутність програм довготривалої інтеграції у суспільство.

Серед наслідків отримання біженства:

  • неможливість повернення додому без утрати статусу;
  • тривалі обмеження у правах через довгий термін розгляду заявки;
  • відсутність вибору щодо місця проживання.

Згідно з Конвенцією ООН, отримання постійного (статусу біженця) або тимчасового притулку в Європі гарантує право легального проживання на території іноземної держави і забезпечує неможливість депортації або екстрадиції як мінімум до того часу, поки це не буде безпечним для особи.

Від екстрадиції та депортації також убезпечить громадянство країни ЄС, яке можна отримати всього за строк від року. Актуальні способи легалізації перебування в Європі підкаже фахівець із імміграції компанії Gromadyanstvo — варто записатися на безоплатну консультацію.

Як біженцю повернутися в Україну

Українець зі статусом біженця, на відміну від особи з тимчасовим захистом в Європі, повинен усвідомлювати, що навіть коротка подорож до рідної країни призводить до втрати статусу та анулює можливість його повторного запиту. Однак Конституція України гарантує безперешкодність повернення додому власних громадян.

Деякі європейські країни допомагають із переїздом для тих, хто цього потребує. Наприклад, у Нідерландах можна звернутися до DT&V, яка діє під патронатом уряду. Служба повернення та виїзду пропонує певну грошову суму й квитки до Варшави або Кракова, звідки українець зможе повернутися додому. Також можна звернутися до посольства або консульства України у країні поточного перебування. Державні органи сприятимуть поверненню та розв’язанню проблем громадян у разі їх виникнення.

Особа зі статусом біженця, яка планує вирушити додому, повинна повідомити про це відповідні органи міграційної та соціальної служб, розірвати наявні відносини та виконати поточні зобов’язання, як-от оплата оренди або погашення штрафів. Наприклад, у Франції треба звернутися до Служби імміграції та інтеграції, у Польщі — до Закладу соціального страхування.

Бажаєте стати громадянином ЄС?
Запишіться на консультацію та отримайте рекомендації
юриста для оформлення європейського паспорта

Як продовжити статус захисту та лишитися на ППП

Біженці в Європі отримують свій статус безстроково, а посвідка на проживання видається, як правило, на 1–5 років і продовжується відповідно до процедури, встановленої урядом. Для власників тимчасового притулку процес відрізняється залежно від країни перебування. Рада ЄС продовжила термін дії Директиви та, відповідно, можливість оформлення статусу до 4 березня 2025 року, а його подовження — до 4 березня 2026 року.

Процес продовження тимчасового захисту відрізняється залежно від країни. У деяких випадках дія відбувається автоматично шляхом надсилання листа від Імміграційної служби, як-от у Нідерландах. В інших країнах, наприклад у Чехії, необхідно попередньо зареєструватися й звернутися у відповідний орган.

Українці зі статусом біженця в Європі мають право на отримання громадянства іноземної країни шляхом натуралізації. Уряд гарантує всебічну підтримку і можливе зменшення зборів і витрат, пов’язаних із бюрократичними процедурами. Тимчасовий захист не є підставою для оформлення громадянства.

Проте отримати європейський паспорт можна іншим шляхом — за спрощеною процедурою. В цьому випадку не знадобиться проживання в країні імміграції та досконале знання державної мови. Деталі такого способу одержання громадянства варто дізнатися під час консультації зі спеціалістом компанії Gromadyanstvo.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не буде оприлюднена.

Обов’язкові поля позначені *

Даю згоду на збір і обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності.

Статті по темі:
В’їзд до Польщі: правила перетину польського кордону в 2024 році В’їзд до Польщі: правила перетину польського кордону в 2024 році

Що потрібно для перетину кордону Польщі. Чи потрібні українцям віза та закордонний паспорт. Проходження прикордонного контролю: документи, що не можна ввозити в Польщу.

14.11.2024 / Вадим Ільницький
Імміграція в Угорщину з України: все про переїзд Імміграція в Угорщину з України: все про переїзд

Хто та на яких підставах може переїхати жити в Угорщину. Які документи потрібні для отримання ПМП та як виглядає процедура переїзду. Підготовка документів, запит ВНП та адаптація.

11.11.2024 / Вадим Ільницький
Як отримати громадянство Угорщини Як отримати громадянство Угорщини

Хто та на яких підставах може отримати громадянство Угорщини. Які документи потрібні для отримання угорського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Угорщини.

09.11.2024 / Вадим Ільницький
Тимчасовий захист в Угорщині для українців Тимчасовий захист в Угорщині для українців

Який статус надає в Угорщині для біженців з України. Як отримати тимчасовий чи додатковий захист. Порядок надання статусу біженця для українців та його продовження. Плюси і мінуси статусу тимчасового захисту та біженця.

07.11.2024 / Вадим Ільницький
Нерухомість в Європі: де та як купити вигідно Нерухомість в Європі: де та як купити вигідно

Ціни на нерухомість в Європі. Де найдешевше житло та найдорожча нерухомість. Як правильно купувати нерухомість та в яких країнах можна купити житло вигідно.

04.11.2024 / Вадим Ільницький
Як отримати громадянство Кіпру Як отримати громадянство Кіпру

Хто та на яких підставах може отримати громадянство Кіпру. Які документи потрібні для отримання кіпрського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Кіпру.

31.10.2024 / Вадим Ільницький

Отримайте професійну допомогу при імміграції до ЄС

Заповніть заявку, та отримайте безкоштовну
консультацію по програмам імміграції вже зараз