БЦ Очаківський вулиця Очаківська, 5/6, Київ, Україна +38 (095) 33-03-614
Bulevardul Corneliu Coposu 6-8, București 030167, Румунія +40 (31) 22-96-274
Статус біженця у Болгарії дозволяє на законних підставах залишитися в країні іноземцям, повернення яких на батьківщину загрожує їхньому життю та/або здоров’ю. Біженство — індивідуальний правовий статус, що надається особам, які в країні громадянства та/або постійного проживання зазнали переслідувань, жорстокого поводження або дискримінації з боку влади чи цивільного населення. Біженці мають право легально жити у Республіці Болгарія, працювати, навчатися, оформити посвідку на проживання та згодом отримати болгарський паспорт.
З 24 лютого 2022 року болгарським урядом для громадян України надається також окремий правовий статус захисту. Тимчасовий захист у Болгарії наразі вже отримали майже 200 000 українців, які залишили батьківщину та в’їхали до республіки, рятуючись від війни. Регулюється надання статусу Директивою ЄС, яка була введена в дію Європейською комісією 3 березня 2022 року. Цей правовий інструмент дозволяє українцям оселитись у Болгарії, оформити посвідку на проживання, отримувати соціальну та правову допомогу, але не надає у подальшому права на оформлення громадянства.
Набуття тимчасового захисту не дає українцям доступу до повних прав громадянина та не дозволяє лишитися у країні для постійного проживання. Біженці зіштовхуються з труднощами під час працевлаштування, пошуку житла. Щоб користуватися всіма правами громадянина ЄС, варто розглянути можливість отримання паспорта Республіки Болгарія. Дізнатися про умови та переваги прискореної програми імміграції можна на консультації у спеціаліста компанії Gromadyanstvo.
Наразі окремі громадяни України, які в’їжджають на територію Болгарії, мають право подати запит на оформлення статусу біженця за квотою УВКБ ООН або без будь-яких обмежень отримати реєстраційну картку іноземця під тимчасовим захистом, починаючи з березня 2022-го. Продовжити вже наявний статус можна до 4.03.2026 року.
Для запиту біженства або тимчасового захисту у республіці потрібно звернутися до одного з центрів Державного агентства у справах біженців (ДАБ) у будь-який час до завершення безвізового перебування у країні — впродовж 90 днів. Оскільки оформлювати в’їзний дозвіл громадянам України не потрібно (за винятком імміграції), перетинати кордон із Болгарією вони можуть на підставі:
Дітям для перетину болгарського кордону необхідно мати паспорт громадянина України для виїзду за кордон або свідоцтво про народження. Також можливим є в’їзд дитини до Болгарії на підставі даних, що внесені (вклеєні фото) до закордонного паспорта одного з батьків. Діти віком до 16 років повинні перетинати кордон у супроводі батька або матері чи інших родичів/третіх осіб, уповноважених заявою одного з батьків, яку було завірено органом опіки.
Українці, які в’їжджають до Болгарії, мають можливість подати запит на отримання статусу біженця або оформлення тимчасового захисту. Біженство видається в індивідуальному порядку службою, яка працює під егідою Верховного комісара ООН. Тимчасовий захист — колективний правовий статус, який упроваджується спільним рішенням Європейської Ради. Важливою перевагою отримання тимчасового захисту є швидка та проста у порівнянні з біженством процедура оформлення. Основна різниця між двома правовими статусами наведена у таблиці:
Порівняльний критерій | Біженство | Тимчасовий захист |
---|---|---|
Служба, до якої подають заяву | У територіальних центрах ДАБ на кордоні або всередині країни | У територіальних центрах ДАБ, спеціальних пунктах реєстрації поліції на кордоні або всередині країни |
Строк розгляду заяви | Від 6 до 21 місяця | Від 5 до 15 хвилин |
Термін дії статусу | Безстроково або до анулювання | До закінчення війни в України та терміну дії Директиви ЄС |
Можливість працевлаштування | Через 3 місяці після подання заяви | Одразу після набуття статусу |
Можливість у майбутньому запиту громадянства | Через 3 роки після отримання статусу | Відсутня |
Оформлення біженства або тимчасового захисту у Болгарії — право, а не обов’язок українців. Проте варто враховувати, що набуття будь-якого зі статусів дозволяє громадянам України розраховувати на міжнародну та державну підтримку, що вкрай важлива для адаптації у країні, зокрема на:
Оформлення статусу тимчасового захисту громадянами України в Болгарії відрізняється від запиту біженства простою процедурою. Щоб реєстрація зайняла мінімум часу напередодні поїздки, варто подбати про наявність закордонного паспорта біометричного типу та скласти уявлення про кожен етап оформлення статусу:
Під час отримання документа на тимчасовий захист у спеціальних реєстраційних пунктах українець не повинен надавати адресну картку, що видається у поліції. Однак, якщо особа оформлює захист у центрах Державного агентства з питань біженців, наявність адресної реєстрації є обов’язковою. Співробітники ДАБ замість картки можуть розглянути договір оренди або декларацію власника житла.
Реєструючись на тимчасовий захист у Болгарії, громадянин України має надати службовим особам із Агентства у справах біженців докази, що він належить до категорії осіб, на яких поширюється дія правового статусу, що надається. Під час візиту до реєстраційного пункту або центру ДАБ українцеві необхідно мати оригінали документів, що підтверджують особу, наприклад:
Треба зазначити, що стати на облік як особа під тимчасовим захистом у спеціальних пунктах реєстрації поліції можуть тільки громадяни України. Ті особи, що претендують на статус, не маючи українського громадянства, наприклад члени родин українців, що виїжджають разом із ними, повинні звернутися та надати пакет документів до одного з центрів Державного агентства у справах біженців.
Право на отримання тимчасового захисту, на відміну від доступного для всіх біженства, в Республіці Болгарія мають громадяни України та члени їхніх родин, що станом на 24 лютого 2022 року знаходились у своїй країни та були вимушені залишити її територію внаслідок повномасштабного вторгнення російських військ. Також на набуття статусу в Болгарії можуть претендувати громадяни інших країн (та члени їхніх сімей), які станом на 24.02.2022-го мали один із наступних статусів:
Не мають права на отримання тимчасового захисту у Болгарії особи, що вчинили воєнні та/або злочини проти людства. Також можливість набуття статусу втрачають іноземці, які раніше були засуджені за статтями кримінального кодексу або вчиняли дії, що суперечать принципам ООН.
Процесом надання захисту та притулку керує Державна агенція з прав біженців Болгарії. Регулює роботу служби Міністерство закордонних справ країни та Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН). Болгарія є підписанткою Конвенції про статус біженців, Конвенції проти катувань та Пакту про громадянські та політичні права. Положення цих правових актів визначають умови та порядок набуття статусу біженця:
Заявники, яким надано додатковий захист, отримують карту іноземця, що діє 3 роки. Власники свідоцтва мають права іммігрантів із посвідкою на постійне проживання. Якщо ДАБ відмовив у праві на отримання біженства та додаткового захисту, особа має право на оскарження рішення протягом 14 днів із моменту його винесення.
УВКБ ООН та ДАБ Республіки Болгарія із розумінням ставляться до обставин, за яких іноземці звертаються за отриманням статусу біженця (обставини для тимчасового захисту відомі без підтвердження). Службовці агенції приймають до розгляду всі наявні документи, що можуть посвідчити особу заявника та його соціальне становище, наприклад:
Як докази переслідувань у країні проживання Агенція зі справ біженців може прийняти судову повістку, відповідь на запит адвоката, публікації в пресі, листування в соціальних мережах тощо.
Міжнародне право чітко вказує на список загроз у країні громадянства, через які іноземцям надається право на отримання біженства в Болгарії і захисту на її території. Переслідування або дискримінація, причиною якої є раса, віросповідання, гендерна ідентичність, політичні переконання або приналежність до будь-якої соціальної групи, дає підстави на оформлення статусу. Разом із претендентом клопотання на отримання притулку можуть подати його:
Партнери мають право подати спільну заяву на отримання міжнародного захисту. Однак, якщо у кожного з подружжя є власні причини на отримання правового статусу біженця, вони можуть зробити окремі запити до державного органу.
У Болгарії матеріальна допомога у грошовій або натуральній формі надається біженцям та українцям, що отримали тимчасовий захист, за рішенням соціальної служби. Заяву на призначення допомоги можна завантажити, видрукувати, заповнити та надати до дирекції «Соціальна допомога» (ДСД) за місцем проживання, яке вказано у реєстраційній або адресній картці. Опитування, проведене співробітником дирекції, визначає доходи особи/родини, майновий стан, трудову та навчальну зайнятість, наявність хронічних захворювань тощо. Згідно зі з’ясованими обставинами призначається соціальна допомога, яка може бути декількох типів:
Особам із інвалідністю для оформлення допомоги потрібно пройти додаткове обстеження у територіальній експортно-лікарській комісії (ТЕЛК). Заява на виплату подається до комісії за місцем проживання.
Українцям, що отримали біженство або тимчасовий захист у Болгарії, не потрібно оформлювати спеціальний дозвіл для працевлаштування. Знайти роботу можна зареєструвавшись на біржі праці. Державне «Бюро зайнятості» допомагає з пошуком вакансій за спеціальністю у всіх регіонах країни. За дотримання певних умов українцям до зайняття обраної вакансії виплачується тимчасова допомога з безробіття.
Шукаючи роботу з особистої ініціативи, варто звернутися до оголошень, що розміщенні на спеціалізованих веб-сайтах. Найбільш популярні болгарські та міжнародні інтернет-ресурси з пошуку вакансій:
Також ефективними, за відгуками українців, є звернення до оголошень у пресі, соціальних мережах та месенджерах, до відділу кадрів місцевих підприємств.
Українці, які оформлюють у Болгарії біженство або тимчасовий захист, повинні дізнатися про всі умови та зобов’язання, які накладає на них отримання цих правових статусів. Перед тим як виїхати до України або іншої держави, варто проаналізувати всі плюси та мінуси своєї подорожі. У таблиці вказані обмеження, що діють для біженців та осіб під тимчасовим захистом.
Порівняльний критерій | Статус біженця | Тимчасовий захист |
---|---|---|
Заборона на виїзд із Болгарії | Так, до ухвалення рішення | Ні |
Заборона на в’їзд до України | Так, під час розгляду заяви та після набуття статусу | Ні |
Отримання посвідки на проживання в Болгарії | Так, одночасно з наданням біженства на 5 років | Так, одночасно з наданням захисту на час дії Директиви ЄС |
Треба взяти до уваги, що набуття біженства або тимчасового захисту в іншій країні Європейського Союзу призведе до втрати відповідного статусу у Болгарії. Згідно з Директивою ЄС, якщо Республіка Болгарія була першою країною, що надала тимчасове укриття, а українець залишив її територію, аби запросити захист в іншій державі об’єднання, правовий статус, виданий болгарським урядом, буде скасовано.
Статус біженця, на відміну від тимчасового захисту, в Болгарії є безстроковим. Спеціальне посвідчення видається власнику на 5 років. Реєстрацію на продовження документа проводить Державна агенція у справах біженців за місяць до завершення строку дії попереднього.
Термін дії тимчасового захисту для українців у Болгарії та інших країнах ЄС визначається Директивою, що впроваджена Європейською Радою. Наразі продовження строку тимчасового захисту в Болгарії доступне до 4 березня 2026 року та буде актуальним до відновлення безпекової ситуації в Україні. Статус продовжується автоматично, а реєстраційну картку іноземця з тимчасовим захистом можна за необхідності оновити в ДАБ.
Українці, що оформили біженство у Болгарії, не можуть відвідувати батьківщину. В’їзд на українську територію призведе до втрати правового статусу біженця. Натомість українці, які у Болгарії користуються тимчасовим захистом, мають право на вільне відвідування батьківщини у будь-який час. Повертаючись, громадянам України необхідно пред’являти на в’їзді закордонний біометричний паспорт та реєстраційну картку. Для відмови від тимчасового захисту не потрібно подавати заяву або здійснювати будь-які інші формальні дії та повертати документ про отримання статусу.
Набуття тимчасового захисту в Болгарії (як і біженство) наразі дозволяє українцям легально проживати на території ЄС, але його наявність перестане бути актуальною, як тільки дозволить безпекова ситуація в Україні. Статус біженця вирізняє дуже довга процедура оформлення, а запросити болгарський паспорт можливо лише через 3 роки після її завершення. Щоб мати змогу залишатися в Євросоюзі на постійній основі, краще обрати альтернативні способи імміграції.
Законодавством Болгарії передбачено надання громадянства за спрощеною процедурою для іноземців, що мають болгарське походження. Міграційні фахівці компанії Gromadyanstvo проаналізують родинні зв’язки, допоможуть зі збором, підготуванням усіх необхідних документів та відновленням посвідок, яких бракує. Записатися на консультацію можна у відповідній формі на сайті.
Що потрібно для перетину кордону Польщі. Чи потрібні українцям віза та закордонний паспорт. Проходження прикордонного контролю: документи, що не можна ввозити в Польщу.
Хто та на яких підставах може переїхати жити в Угорщину. Які документи потрібні для отримання ПМП та як виглядає процедура переїзду. Підготовка документів, запит ВНП та адаптація.
Хто та на яких підставах може отримати громадянство Угорщини. Які документи потрібні для отримання угорського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Угорщини.
Який статус надає в Угорщині для біженців з України. Як отримати тимчасовий чи додатковий захист. Порядок надання статусу біженця для українців та його продовження. Плюси і мінуси статусу тимчасового захисту та біженця.
Ціни на нерухомість в Європі. Де найдешевше житло та найдорожча нерухомість. Як правильно купувати нерухомість та в яких країнах можна купити житло вигідно.
Хто та на яких підставах може отримати громадянство Кіпру. Які документи потрібні для отримання кіпрського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Кіпру.
Отримайте професійну допомогу при імміграції до ЄС
Заповніть заявку, та отримайте безкоштовну