• Офіс в Києві

    БЦ Очаківський вулиця Очаківська, 5/6, Київ, Україна +38 (095) 33-03-614

  • Офіс в Бухаресті

    Bulevardul Corneliu Coposu 6-8, București 030167, Румунія +40 (31) 22-96-274

Пн-Пт: 09:00 - 19:00 Сб: 10:00 - 15:00

info@gromadyanstvo.com.ua
Вид на стару площу, Прага, Чехія

Як отримати громадянство Чехії

Отримати чеське громадянство можуть діти власників паспорта, натуралізовані іноземці та особи, які мають етнічні зв’язки з народом. Виокремленої спрощеної програми для набуття громадянства в Чехії немає. Строк проживання для оформлення правового статусу становить 10 років, але може бути зменшений до 5 для громадян Євросоюзу.

Для українців паспорт Чехії надає право безвізового перетину кордону більшості країн світу та вільного проживання і працевлаштування в будь-якій із 27 країн ЄС. За статистикою, серед іммігрантів у державі найбільшу частку становлять саме громадяни України, станом на 2024 рік кількість українців сягнула 570 000 осіб, з них близько 200 000 мають резидентський статус.

Отримати друге громадянство простіше, якщо процес супроводжує досвідчений юрист. Допомога на кожному з етапів імміграції стане в пригоді та збереже ваш час.
Бажаєте стати громадянином ЄС?
Запишіться на консультацію та отримайте рекомендації
юриста для оформлення європейського паспорта

Що дає паспорт Чехії для українців

Чеське громадянство для українців — це можливість необмежений час проживати в країні та доступ до всіх сфер політичного й громадського життя. Паспорт дає власникам право:

  • працювати та вести бізнес без додаткових дозволів у будь-якій державі ЄС, а також у Швейцарії, Ліхтенштейні, Ісландії та Норвегії;
  • подорожувати без віз у 174 країни світу, включно з Канадою, США та Австралією;
  • проживати в одній з 27 держав Євросоюзу;
  • отримувати гідну зарплатню європейського рівня;
  • працевлаштовуватися на однакових із місцевими мешканцями умовах;
  • набувати безоплатну вищу освіту у державних вишах;
  • оформлювати іпотечні кредити за низькою, в порівнянні з Україною, ставкою в 5,52 %.

Хто може отримати громадянство Чехії

Претендувати на громадянство Чехії можна після проживання на території країни протягом не менше ніж 10 років і за спрощеною натуралізацією. Вимоги міграційного законодавства до претендентів на паспорт держави такі:

  • досягнення повноліття;
  • успішна інтеграція в суспільне життя;
  • відсутність загроз для населення та держави;
  • виконання цензу осілості (строку постійного перебування на території країни);
  • володіння чеською мовою на рівні В1 і вище;
  • відсутність судимостей у Чехії та країні громадянства;
  • знання Конституції, географії та історії країни;
  • доказ сталого доходу;
  • неотримання державних допомог.

Способи отримання громадянства Чехії

Закон «Про громадянство Чеської Республіки» передбачає можливість отримання правової приналежності до країни за народженням, через стандартну або спрощену натуралізацію. Право крові дозволяє оформити паспорт безумовно, за іншими способами необхідним є постійне проживання в державі від 3 до 10 років.

Громадянство за правом народження

Автоматичне право набуття громадянства Чехії, незалежно від місця народження, розповсюджується на дітей чехів та осіб без громадянства, які перебувають на території країни. В разі наявності чеського паспорта лише у батька, який не зареєстрував офіційний шлюб із матір’ю, потрібним буде його визнання дитини або генетичний тест, що підтвердить батьківство. Факт народження в Чехії від іноземних громадян права отримати статус не дає.

Знайдена на території республіки дитина віком до 3 років набуває права на громадянство за умови відсутності інформації про батьків. Датою отримання правового статусу є момент знаходження дитини, якщо протягом 6 місяців не буде підтверджено наявність громадянства іншої країни.

Натуралізація

Відповідно до закону, набути громадянство Чехії можуть постійні резиденти, які проживали в країні від 5 років. Десятирічний ценз осілості використовується для осіб, що перебували в республіці з тимчасовою посвідкою на проживання (ПНП). Претенденти, які є власниками паспорта ЄС, мають право подавати документи на громадянство через 3 роки після отримання посвідки на постійне місце проживання (ПМП). На першому етапі набувачі оформлюють візу D, через рік — ПНП строком до 2 років. Карта постійного резидента доступна через 5 років перебування в країні. Підставами для проживання можуть стати:

  • Працевлаштування

Перебувати в Чехії можуть іноземці, які оформили карту працівника, що дає дозвіл на роботу строком на 2 роки. Для отримання документа претенденти надають контракт із роботодавцем країни, що передбачає зайнятість не менше ніж 15 годин на тиждень та отримання зарплатні вище мінімальної. У 2024 році цей показник становить близько 748 EUR/міс. Працевлаштовані іноземці можуть отримати ПМП Чехії через 5 років перебування у країні. Заяву на громадянство подають після 10-річного проживання на території держави.

  • Навчання

Право на проживання в Чехії мають іноземці, які вступили до середніх чи вищих навчальних закладів країни, беруть участь у мовній підготовці або проходять стажування у виші тривалістю більше ніж 90 днів. На першому етапі претенденти оформлюють ПНП строком від одного до двох років. Документ продовжується у разі збереження задекларованих підстав проживання в державі.

Набувачі правового статусу надають довідку про вступ до навчального закладу та дані про матеріальне забезпечення в сумі від 4 585 EUR/рік. Через п’ять років перебування в Чехії можна зробити ПМП, ще через п’ять — претендувати на громадянство.

  • Возз’єднання сім’ї

Проживання в Чехії доступно членам сім’ї громадянина або резидента країни. Відповідно до закону, претендентами можуть бути чоловік/дружина не молодше 20 років, неповнолітні й діти старшого віку, батьки та інші родичі, які перебувають на утриманні або під опікою.

Вимогами надання статусу резидента є підтвердження фінансового забезпечення громадянином/резидентом країни. Сума залежить від віку й особи члена родини та становить 100–190 EUR на місяць. Посвідка на проживання діє від року та продовжується у разі збереження зазначених у заяві умов перебування. Карта постійного резидента доступна через 5 років, ще через 5 можна подавати запит на чеське громадянство.

  • Внесення інвестицій

Перебувати у Чехії мають право громадяни інших країн, які здійснили капіталовкладення в нерухомість або активи компаній. Право на статус резидента також мають ті, хто купив компанію чи зареєстрував нове підприємство на території країни. Для отримання ПНП строком до 2 років претенденти підтверджують джерело доходу, дані про власників компанії, надають статут та інші документи. ПМП доступне через 5 років проживання у країні. Запит на паспорт Чехії можна подавати після виконання 10-річного цензу осілості.

Карлів міст, Прага, Чехія

Які документи потрібні

Досьє на набуття чеського громадянства подається до центрального або регіонального центру адміністрації особисто або через представника за нотаріальним дорученням. Основний перелік документів на отримання громадянства охоплює:

  • автобіографію, написану в довільній формі чеською мовою;
  • свідоцтво про народження;
  • довідку про відсутність судимостей;
  • документи актів громадського стану (свідоцтва про шлюб, розлучення та ін.);
  • інформацію про перебування в Чехії (ПНП, ПМП) та виїзди за кордон;
  • підтвердження відсутності податкових та страхових зобов’язань;
  • результати успішного складення тесту на знання державної мови, історії та Конституції країни;
  • дані про дохід.

Бланк заяви заповнюється державною мовою безпосередньо під час подання документів, разом із працівником муніципалітету. Документи, видані за кордоном, слід перекласти чеською із засвідченням у нотаріуса.

Порядок отримання чеського громадянства

Крок 1
Оформлення візи.
Якщо ви плануєте перебувати в Чехії більше ніж 90 днів, вам необхідна довгострокова віза категорії D. Дозволи видає візовий центр VFS Global, диппредставництва надають лише короткострокові та транзитні візи. Запити розглядаються від 60 до 90 днів, але в окремих випадках строк може бути подовжений до 120 днів. Період дії дозволу становить до одного року. Після отримання візової наклейки вам потрібно оформити поліс медичного страхування на весь період проживання в Чехії.
Крок 2
Отримання посвідки на проживання.
ПНП Чехії може бути оформлена як у країні, так і попередньо за вашим місцем перебування. Звернутися до консульства/посольства можна на підставі возз’єднання родини, інвестування, навчання, робочої та синьої карти (надає право на проживання і роботу в ЄС). На території країни ПНП видають відділення МВС Чехії. Подавати запит слід особисто і не раніше, ніж за 120 днів до закінчення строку дії візи.
Крок 3
Набуття постійного резидентства.
Через 5 років перебування на території Чехії тимчасовий резидент може подавати запит на ПМП. Заяви приймають регіональні центри МВС країни за місцем проживання. Строк розгляду запитів — до 180 днів. Дозвіл видається без необхідності продовження, але безпосередньо карта ПМП діє 10 років для повнолітніх осіб та 5 років — для дітей до 15 років.
Крок 4
Складання іспиту.
Щоб отримати громадянство, потрібно володіти чеською мовою на рівні В1. Виняток може бути зроблений для недієздатних, осіб до 15 та після 65 років і набувачів, які навчалися у чеській школі або ВНЗ протягом трьох років. Для підтвердження мовного рівня за попереднім записом складають письмовий та усний екзамен. Після отримання позитивного результату необхідно скласти іспит з історії, культури та географії країни, що містить 30 питань. Процедури є платними, після успішного складення ви отримуєте безстроковий сертифікат.
Крок 5
Подача заяви на громадянство.
Подати запит на отримання громадянства можна в територіальному адміністративному центрі за місцем проживання. Законодавством встановлений строк оброблення запитів у 180 днів. У разі погодження документів ви отримуєте свідоцтво про набуття статусу громадянина і маєте прийняти присягу. Граничний строк процедури — не пізніше 12 місяців із дати отримання рішення.

Оформлення документів для дитини

Запити на оформлення правового статусу Чехії від імені неповнолітніх осіб подають законні представники. В разі відсутності на процедурі одного з батьків потрібна нотаріально завірена згода на отримання статусу. Набуття громадянства претендентом віком від 15 років потребує його особистого письмового погодження. Адміністративний збір за подання заяви на набуття громадянства для неповнолітніх до 15 років знижено і становить 20 EUR.

Оформлення внутрішніх документів Чехії

Громадяни Чехії отримують внутрішній паспорт для використання в межах країни та закордонний проїзний документ. Внутрішнім посвідченням особи є біометрична ID-карта з фото, даними власника та відбитками пальців. Закордонний паспорт має вигляд книжки з обкладинкою бордового кольору, в яку вмонтовано чіп. Для оформлення необхідно:

  1. Подати заявку онлайн до муніципалітету або відділу МВС Чехії.
  2. Відвідати компетентний орган у зазначену дату та подати документи.
  3. Сплатити держмито.
  4. Забрати паспорт у встановлений термін у муніципальній службі чи відділенні МВС.

Період видачі документа відповідно до закону становить 30 днів. За необхідності можна замовити термінове виготовлення паспорта.

Оформіть статус
громадянина ЄС під
юридичним супроводом
компанії Gromadyanstvo
Заповніть заявку та отримайте
безкоштовну консультацію по
програмах імміграції вже зараз

Спрощена процедура видачі громадянства

На спрощену процедуру оформлення паспорта Чехії за заявою (репатріацією) мають право громадяни колишньої ЧССР та їхні нащадки. До категорій набувачів відносяться:

  • особи, які мали громадянство Чеської Республіки або Чеської Соціалістичної Республіки, але не отримували правовий статус Словацької Республіки;
  • набувачі, які мали громадянство Чеської та Словацької Федеративної Республіки та не отримали будь-якого статусу після розпаду республіки 31.12.1992 р.;
  • нащадки вищеназваних осіб.

Для репатріантів строк проживання на території Чехії не встановлений, претенденти також звільняються від необхідності складати іспити на знання державної мови. Процедура імміграції до країни містить такі етапи:

  1. Збір досьє.

Основними документами, що є доказами наявності етнічних зв’язків із Чехією, є довідки та виписки про народження та місце проживання предків, які мали громадянство країни. Набувачі правового статусу також надають інформацію про відсутність приналежності до Словаччини. Пакет документів потрібно перекласти чеською з нотаріальним посвідченням, проставлення штампа апостиля для громадян України не вимагається.

  1. Подача заяви.

Перед відвідуванням компетентного органу країни потрібно надіслати запит на електронну пошту або зателефонувати. Документи приймають консульства/посольства в державі постійного перебування та МВС у Празі. Під час відвідування уповноваженої служби сплачується адміністративний збір в розмірі 98 EUR. Строк розгляду становить до 60 днів. У разі погодження запиту претендент отримує візу репатріанта або свідоцтво про набуття громадянства.

  1. В’їзд до Чехії.

На підставі виданої візи іноземець у строк до 6 місяців перетинає кордон Чехії, звертається до територіального відділу міграції протягом 3 днів та отримує громадянство. Строк оформлення статусу — 60 днів. У разі наявності свідоцтва про набуття громадянства репатріант звертається до адміністративних центрів для отримання паспорта та внутрішніх чеських документів.

Спрощені умови набуття громадянства передбачені багатьма країнами Євросоюзу. Аналіз документів міграційним спеціалістом дозволяє підібрати кращий спосіб отримання паспорта ЄС в найкоротші строки.

Вартість оформлення

Основною витратою у разі набуття громадянства Чехії є сплата держмита на кожному з етапів легалізації перебування. Розміри адміністративних зборів станом на 2024 рік наведено в таблиці.

ПроцедураОрієнтовний розмір держмита, €
Віза D20
Отримання ПНП100
Оформлення ПМП, залежно від віку40-100
Складання мовного іспиту150
Тест із чеських реалій80
Подання запиту на правовий статус Чехії12-20
Видача паспорта4-24

Особливістю сплати державних послуг у Чехії є неможливість внесення готівки чи безготівкового розрахунку. Всі адміністративні збори оплачуються марками, які можна придбати у поштовому відділенні.

Ільницький Вадим Леонідович
Потрібна допомога
міграційного юриста?
Міграційний юрист компанії Gromadyanstvo допоможе
з усіма аспектами імміграційного процесу: від подання
заявок на візи та громадянство до вирішення складних
правових питань.

Подвійне громадянство в Чехії та Україні

Чеське громадянство можна отримати без відмови від наявного паспорта. Закон не забороняє множинне громадянство, водночас на території держави власник двох паспортів вважається лише своїм і має виконувати обов’язки громадянина Чехії. Міжнародних договорів у Чехії про взаємне визнання документів ні з однією країною не підписано, тож в разі набуття чеського правового статусу українці не можуть мати подвійне громадянство, але мають право користуватися паспортом як другим.

Де найлегше отримати громадянство ЄС українцям

Доступним для українців способом оформлення паспорта Євросоюзу є спрощені програми, які діють у кількох сусідніх країнах. Для прикладу, отримати друге громадянство можна в Румунії (без переїзду на постійне проживання та досконалого знання мови). В Польщі власники Карти поляка можуть запросити посвідку на постійне проживання і вже через рік — паспорт. В Чехії найдоступнішою для українців лишається натуралізація, яка передбачає тривалий час перебування у країні, володіння державною мовою та наявність доходу.

На консультації міграційного юриста можна визначити можливість скористатися спрощеною процедурою набуття громадянства ЄС. Кваліфікований спеціаліст проаналізує стартові дані та підбере індивідуальний план імміграції з урахуванням ваших можливостей та цілей.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не буде оприлюднена.

Обов’язкові поля позначені *

Даю згоду на збір і обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності.

Статті по темі:
Як отримати громадянство Чехії Як отримати громадянство Чехії

Хто та на яких підставах може отримати громадянство Чехії. Які документи потрібні для отримання чеського громадянства та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Чехії.

01.12.2024 / Вадим Ільницький
Статус UKR у Польщі Статус UKR у Польщі

Що таке статус PESEL UKR у Польщі та які права він надає. Як отримати статус УКР та які умови перебування українців у Польщі. Зміни в законі та новий статус CUKR.

28.11.2024 / Вадим Ільницький
Як отримати громадянство Нідерландів Як отримати громадянство Нідерландів

Хто та на яких підставах може отримати громадянство Нідерландів. Які документи потрібні для отримання нідерландського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українця мати подвійне громадянство України та Нідерландів.

25.11.2024 / Вадим Ільницький
Як залишитися в Європі після закінчення війни Як залишитися в Європі після закінчення війни

Що буде з тимчасовим захистом після війни. Як залишитися жити в Європі після закінчення війни. Як отримати посвідку на проживання, її недоліки. Паспорт ЄС — дієвий спосіб для легалізації українців у будь-якій країні ЄС.

21.11.2024 / Вадим Ільницький
Імміграція до Франції з України: все про переїзд Імміграція до Франції з України: все про переїзд

Хто та на яких підставах може переїхати жити до Франції. Які документи потрібні для отримання дозволу на постійне проживання та як виглядає процедура переїзду. Підготовка документів, запит ПНП та адаптація.

18.11.2024 / Вадим Ільницький
Імміграція в Сербію з України: все про переїзд Імміграція в Сербію з України: все про переїзд

Хто та на яких підставах може переїхати жити в Сербію. Які документи потрібні для отримання ПМП та як виглядає процедура переїзду. Підготовка документів, запит ВНП та адаптація.

16.11.2024 / Вадим Ільницький

Отримайте професійну допомогу при імміграції до ЄС

Заповніть заявку, та отримайте безкоштовну
консультацію по програмам імміграції вже зараз