БЦ Очаківський вулиця Очаківська, 5/6, Київ, Україна +38 (095) 33-03-614
Bulevardul Corneliu Coposu 6-8, București 030167, Румунія +40 (31) 22-96-274
Громадянство Португалії дозволяє українцям стати власниками європейського паспорта, який надає право на безвізові подорожі, працевлаштування та проживання у будь-якій країні ЄС. Станом на початок 2024 року на території держави перебувають понад 60 000 громадян України. Португалія приваблює іноземців своїм ринком вакансій, оскільки має певні труднощі з нестачею робочої сили, наприклад, у галузях будівництва, туризму, охорони здоров’я. Країна займає 23-е місце у світовому індексі соціального прогресу та 20-е у міжнародному рейтингу якості життя.
Португальське громадянство можна отримати через 3–5 років проживання на території країни на підставі працевлаштування, навчання, возз’єднання сім’ї, підприємництва або іншій. Також законодавство країни передбачає оформлення статусу за інвестування, через народження, походження, біженство або шлюб.
Існує ще альтернативний варіант — отримати громадянство в іншій країні ЄС за спрощеною програмою та переїхати до Португалії на правах власника паспорта Євросоюзу. Щоб дізнатися всі деталі пришвидшеної імміграції, варто звернутися за консультацією до фахівця компанії Gromadyanstvo.
Португальський паспорт надає право на постійне проживання та працевлаштування як на території країні, так і будь-якої іншої держави ЄС. Серед інших переваг, доступних для власників громадянства:
Отримати громадянство можна через 5 років легального проживання на території Португалії. Для іноземців які уклали шлюб і проживають із місцевим громадянином, термін цензу осілості (обов’язкового перебування у країні) скорочується до трьох років. Серед інших ключових умов для набуття статусу:
Також заявникові необхідно надати документи, які підтверджують легальність його перебування на території держави протягом необхідного періоду, наприклад посвідку на проживання, посвідчення біженця.
Громадянство Португалії отримати можна через натуралізацію, репатріацію, шлюб із місцевим громадянином, біженство, інвестування, народження та/або походження. Для всіх іноземців доступна можливість оформити паспорт за виконання цензу осілості. Проте натуралізація займає мінімум 5 років, що є найдовшим способом набуття статусу.
Найшвидшим методом легалізації перебування є репатріація — оформлення статусу на підставі португальського чи сефардського (іспано-єврейського) походження. Для отримання громадянства таким чином не потрібно чекати й запитувати посвідки на проживання. Весь перелік способів легалізації перебування у Португалії зібраний у законі «Про громадянство», а також поданий у розділах далі.
Щоб набути португальського громадянства шляхом натуралізації, необхідно проживати на території країни безперервно не менш як 5 років. Також заявникові потрібно знати державну мову, не мати судимості, не становити загрози національній безпеці. Серед ключових підстав, які дають змогу зробити паспорт Португалії на основі натуралізації:
Отримання статусу біженця дозволяє розраховувати на громадянство Португалії через 5 років проживання на території країни. Статус доступний тільки для осіб, що можуть підтвердити свою особу і необхідність захисту за кордоном від загрози на батьківщині. Найчастіше біженцями стають громадяни бідних країн Африки та Азії. Українці наразі можуть претендувати у Португалії на тимчасовий захист, що не дозволяє пройти аналогічну легалізацію перебування. Такий статус перестане діяти згідно з рішенням Ради ЄС після закінчення війни на території України.
Інвестиційна програма дозволяє отримати право на проживання у Португалії з можливістю у майбутньому запитати постійне резидентство або громадянство країни. Для участі потрібно виконати хоча б одну з вимог:
На відміну від натуралізації, для отримання громадянства через інвестування немає потреби постійно перебувати на території Португалії. Капіталовкладникам достатньо підтвердити своє перебування у державі строком не менш як 7 днів у перший рік та 14 днів у наступні 4 роки.
Отримують португальське громадянство за народженням діти, які народилися від:
Дитина, усиновлена португальськими громадянами (або одним таким), також має право на оформлення статусу. Особа визнається португальцем за умови подання заяви одним із її батьків або офіційних представників.
На підставі походження отримати громадянство Португалії можуть:
Щоб набути громадянства на підставі репатріації, необхідно довести зв’язок із португальською спільнотою, наприклад продемонструвати достатній рівень володіння державною мовою. Також потрібно надати документи, що підтверджують право власності на майно на території країни або факт регулярних поїздок до Португалії протягом усього дорослого життя. Виконувати ценз осілості у країні та складати тест на знання державної мови необов’язково.
Отримати громадянство Португалії іноземець може через 3 роки перебування у шлюбі або фактичному союзі з власником місцевого паспорта. Заявникові необов’язково проживати на території країни весь цей час. Запит на отримання громадянства потрібно подавати на підставі судового визнання союзу чи свідоцтва про шлюб. Визнання партнерства недійсним або його ануляція (розлучення) не впливає на набутий статус. Такий спосіб дозволяє отримати громадянство швидше, ніж стандартна натуралізація.
Список документів на громадянство Португалії розрізняється залежно від підстави, проте у будь-якому разі для оформлення статусу шляхом натуралізації необхідні:
У процесі розгляду досьє міграційний орган може запросити додаткові дані, наприклад свідоцтво про шлюб, робочий контракт або бізнес-план. Для натуралізації у заявці необхідно вказати інформацію, що доводить легальність перебування у країні протягом 3 чи 5 років залежно від підстави (номер дозволу на проживання, дату та орган його видачі).
Щоб отримати громадянство Португалії, потрібно пройти наступні етапи:
Оформлення громадянства і внутрішніх документів Португалії для дитини здійснюється її законним представником або одним із батьків, який вже має статус у країні. Матір і батько (або один із них), що прожили у країні не менше року на правах резидентів, повинні заповнити декларацію після отримання свідоцтва про народження сина/доньки на території держави. Діти португальців набувають громадянства автоматично за фактом народження. Після набуття статусу дитиною її батькам упродовж 20 днів потрібно оформити Картку громадянина — національний внутрішній паспорт, досьє на який включає:
Запит можна подавати онлайн або особисто до РАЦСу, нотаріату, пункту обслуговування населення або спеціального органу Nascer Cidadio у пологовому будинку/лікарні. Електронне подання недоступне для дітей старше 12 місяців. Якщо дитина має право на автоматичне отримання громадянства, але народилася за кордоном, подавати запит можна у консульстві Португалії.
Паспорт для виїзду за кордон неповнолітньому можна оформити на підставі наявності Картки громадянина. Заяву на дитину має подати один із батьків або опікун. Пакет документів є аналогічним досьє для отримання внутрішнього посвідчення.
До обов’язків громадянина Португалії, який набув статусу за натуралізацією або в інший спосіб, належить отримання внутрішнього електронного посвідчення. Такий ідентифікаційний документ містить чип, на якому зберігаються біометричні дані. З 10 червня 2024 року Картка громадянина стане єдиним документом, що міститиме особисту інформацію про особу як про виборця і платника податків, відомості про соціальне страхування та облік у Національній службі здоров’я. Досьє з документами, що містять перераховані дані, перший паспорт та сертифікат про громадянство, можна подавати до:
Електронне подання заявки наразі не є доступним для повнолітніх. Закордонний паспорт можна запитати також в одному з зазначених органів або в аеропорту Лісабону/Порту (актуально, наприклад, для репатріантів). Досьє аналогічне пакету документів для отримання Картки громадянина. Оформлення паспорта для виїзду за кордон є правом, а не обов’язком.
Перед тим як отримати португальське громадянство, варто попередньо оцінити вартість оформлення документів на кожному з етапів легалізації перебування. У наступній таблиці продемонстровані ключові збори, встановлені державою.
Стаття витрат | Вартість, € |
---|---|
Відкриття імміграційної візи | 90 |
Оформлення посвідки на проживання | 50,9-336,1 |
Подання заявки на громадянство для дітей до року/старших і дорослих | 0/250 |
Запит Картки громадянина для дітей до року/старших і дорослих | 0/15-70 |
Запит закордонного паспорта Португалії | 65-135 |
Також варто враховувати супутні витрати на переклад та апостилювання документів, виконання цензу осілості. Тривалість процесу розгляду кожної справи залежить від типу запиту, повноти досьє, правильності оформлення необхідних заяв, місця подання даних. У разі невиконання будь-якої умови або невідповідності законодавству процес отримання громадянства може затягнутися.
Між Україною та Португалією відсутній договір про подвійне громадянство. Особа, яка має обидва паспорти, буде вважатися громадянином тільки тієї країни, на території якої перебуває, і має здійснювати в’їзд до неї лише за місцевим посвідченням.
Законодавство Португалії не передбачає обов’язкової відмови від першого статусу задля отримання місцевого. Така умова дозволяє іноземцям мати множинне громадянство, якщо це не забороняється іншими державами, що видали паспорти. Закон «Про громадянство України» станом на травень 2024 року передбачає можливість утрати статусу особою за умови її добровільної натуралізації за кордоном. Однак незабаром очікується, що ця умова перестане бути актуальною завдяки набуттю чинності відповідного законопроєкту.
Португалія не передбачає спрощеної системи для отримання громадянства, проте дозволяє вільно проживати, працювати та навчатися на своїй території власникам паспорта будь-якої країни Євросоюзу. Найшвидший спосіб легалізації перебування для українців пропонують Польща, Румунія та Болгарія. Отримати європейський паспорт у будь-якій із цих країн можна у термін від року без складання мовного іспиту та виконання цензу осілості.
Щоб дізнатися про всі деталі легалізації перебування за спрощеною програмою, варто звернутися за допомогою до кваліфікованих юристів компанії Gromadyanstvo.
Що потрібно для перетину кордону Польщі. Чи потрібні українцям віза та закордонний паспорт. Проходження прикордонного контролю: документи, що не можна ввозити в Польщу.
Хто та на яких підставах може переїхати жити в Угорщину. Які документи потрібні для отримання ПМП та як виглядає процедура переїзду. Підготовка документів, запит ВНП та адаптація.
Хто та на яких підставах може отримати громадянство Угорщини. Які документи потрібні для отримання угорського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Угорщини.
Який статус надає в Угорщині для біженців з України. Як отримати тимчасовий чи додатковий захист. Порядок надання статусу біженця для українців та його продовження. Плюси і мінуси статусу тимчасового захисту та біженця.
Ціни на нерухомість в Європі. Де найдешевше житло та найдорожча нерухомість. Як правильно купувати нерухомість та в яких країнах можна купити житло вигідно.
Хто та на яких підставах може отримати громадянство Кіпру. Які документи потрібні для отримання кіпрського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Кіпру.
Отримайте професійну допомогу при імміграції до ЄС
Заповніть заявку, та отримайте безкоштовну