БЦ Очаківський вулиця Очаківська, 5/6, Київ, Україна +38 (095) 33-03-614
Bulevardul Corneliu Coposu 6-8, București 030167, Румунія +40 (31) 22-96-274
Для українців отримання громадянства Польщі можливе шляхом натуралізації за умови перебування на території держави протягом семи років або через рік за репатріацією або ж через Карту Поляка (Karta Polaka). Для запиту польського паспорта немає потреби відмовлятися від попереднього громадянства. Однак наразі законодавство забороняє українцям набувати другого статусу та використовувати іноземне посвідчення особи для виїзду з країни.
Водночас із паспортом Польщі можна вільно проживати, працювати, займатися бізнесом, навчатися, купувати нерухомість у будь-якій державі ЄС. Також за наявності статусу громадянина Євросоюзу особі відкривається доступ до подорожей без віз до США та Канади у спрощеному режимі. Дізнатися детальніше про найдоступніший спосіб легалізації перебування у Республіці Польща саме для вас можна на професійній консультації.
Закон «Про польське громадянство» регламентує порядок, принципи та умови надання статусу іноземцям. Згідно зі статтею 30, претендувати на паспорт шляхом натуралізації може особа, яка легально перебуває на території країни протягом 5–7 років. Щоб отримати громадянство у Польщі, також потрібно скласти іспит на знання державної мови (рівень не менше В1). Для кар’єрного зросту чи отримання більш високої посади у майбутньому необхідне знання польської на рівні В2 або вище. У разі успішного проходження тесту видається офіційний сертифікат.
Отримати польське громадянство можна за умови перебування на території країни на підставі карти тимчасового побиту (karta czasowego pobytu) протягом 2–4 років та подальшого 3-річного проживання у республіці з картою сталего побиту (karta stalego pobytu), а також володіння державною мовою, наявності житла та джерела доходу, дотримання місцевих законів.
Термін обов’язкового проживання у країні залежить від конкретної ситуації претендента. Спрощена процедура одержання громадянства Польщі через шлюб можлива за умови перебування у республіці протягом шести років (включно зі сталим побитом на 3 роки). Даний вид натуралізації є відносно простим способом, що надає право на сімейні пільги. Якщо особа має статус біженця, їй можна претендувати на громадянство Польщі через 5 років, 2 з яких потрібно прожити на підставі тимчасової посвідки.
Для отримання громадянства у Польщі шляхом натуралізації необхідно також зібрати пакет документів, що вимагає певного часу. Заява подається воєводі за місцем проживання або в консульстві. Розгляд справи щодо визнання статусу займає близько двох місяців.
Українцям із польським корінням надається право під час повернення на історичну батьківщину отримати громадянство. Згідно з законом «Про репатріацію» від 9 листопада 2000 року, репатріантом вважається особа, яка прибула до країни на підставі спеціальної візи з метою переселення на постійне місце проживання. Претендент на громадянство у Польщі повинен відповідати наступним умовам:
Отримати репатріаційну національну візу також можуть дружина/чоловік такого заявника, його нащадки (і їх подружжя) до 4-го ступеня, якщо вони мають намір переїхати до Польщі на постійне проживання. Неповнолітні особи віком від 16 років мають право самостійно ухвалити рішення щодо набуття громадянства. Заява на отримання національної візи для репатріації подається у консульство особисто за попереднім записом на прийом. Процедура оформлення може тривати від кількох місяців. Готовий документ можна забрати у консульстві або отримати поштою за адресою проживання.
Карта Поляка (КП) є підтвердженням приналежності до польського народу, але не надає одразу права на оформлення громадянства, перетинання кордону та поселення на території країни. Згідно з законом «Про Карту Поляка», претендент повинен підтвердити свою національність (чи одного з батьків, дідусів, бабусь або двох прадідів/прабабусь) чи надати довідку від уповноваженої діаспорної організації. Також умовою для отримання документа є доведення факту, що заявник та його родичі не репатріювалися з Польщі на підставі угод, укладених у 1944–1957 роках із низкою радянських республік, зокрема з Україною.
Право стати громадянином Польщі по Карті Поляка має особа, яка прожила на території країни протягом року. КП дозволяє оформити безоплатну імміграційну візу у консульстві країни проживання, щоб отримати право в’їзду до республіки та проживання впродовж указаного часу. Після виконання цензу осілості (проживання в країні впродовж мінімального терміну для натуралізації) особа має право подавати заяву на громадянство до воєводського управління. Тривалість розгляду справи складає переважно 1–2 місяці, залежно від складності та конкретної ситуації.
Щоб отримати польський паспорт на загальних умовах, потрібно прожити на території країни 4 роки з тимчасовою посвідкою та 3 роки з постійною. Підставою для набуття карти побуту для подальшої натуралізації можуть виступати легальне працевлаштування (зокрема за Синьою карткою ЄС), ведення бізнесу, здобуття освіти, возз’єднання родини, проведення досліджень, стажування, волонтерство або гуманітарні причини.
Заява про надання польського громадянства подається через воєводу чи консула (у разі перебування за межами країни) особисто або поштою. Під час ухвалення рішення враховується інформація від поліції, Управління внутрішньої безпеки, інших компетентних органів.
Першим кроком до отримання громадянства Польщі є подання заяви-анкети на відкриття візи типу D, особисто або через представника у консульство країни. Держмито за оформлення дозволу на тривале перебування загалом складає 135 EUR, проте станом на 2024 рік для українців послуга надається безоплатно. До державного органу разом із заявкою необхідно подавати 2 кольорові фотографії (3,5 х 4,5 см), чинний закордонний паспорт, медичну страховку, підтвердження місця проживання та наявності фінансів. За необхідності консул може вимагати надання додаткових документів, залежно від ситуації претендента.
Рішення про надання візи (або відмову у ньому) ухвалюється протягом шести робочих днів після надходження заяви. Готовий документ можна забрати у попередньо призначений день самостійно через кур’єрську службу.
Для проживання у Польщі терміном від трьох місяців українцям, як і громадянам інших країн, що не входять до складу ЄС, потрібно по прибутті оформити карту тимчасового побиту. На підставі посвідки також можна багаторазово перетинати кордон без візи впродовж дії документа. Карта тимчасового побиту видається після 2–4 років проживання у республіці та дозволяє займатися діяльністю, для якої вона запитувалася (наприклад, бізнес, робота, навчання). Для отримання документа необхідно підтвердити наявність медичного страхування, фінансової спроможності, місця проживання в країні.
Заява про видачу карти тимчасового побиту подається особисто в воєводське управління не пізніше останнього дня легального перебування на території Польщі. Також до анкети необхідно додати пакет документів (паспорт, 4 фото, підтвердження підстави, квитанцію про сплату гербового збору у розмірі 78 EUR). Термін розгляду справи залежить від типу дозволу та може складати до 60 днів.
Посвідка на постійне проживання може бути видана після мінімум 4 років проживання в Польщі на підставі картки тимчасового побиту. Також за натуралізацією претендувати на статус дозволяється через 3 роки після укладення шлюбу з місцевим громадянином (за умови перебування у республіці впродовж двох років) або через 2 — після оформлення біженства.
Для подання заявки на карту сталего побиту необхідно зареєструватися у системі MOS (Modul Obslugi Spraw) та забронювати дату прийому у воєводському управлінні. Під час особистого візиту потрібно надати роздруковане клопотання та досьє включно з квитанцією про сплату держмита (147 EUR). Документи, яких не вистачає, дозволяється надати протягом 14 днів із дати подання запиту.
Посвідка на постійне проживання видається на необмежений термін. Однак фізичну карту побиту потрібно поновлювати кожні 10 років та подавати відповідні документи. Заміна потрібна також у разі зміни даних власника, втрати або пошкодження документа. На час виготовлення карти іноземцеві видається безоплатна довідка, яка чинна до дня видачі першої (але не довше двох місяців).
Для визнання громадянином Польщі необхідно подати заяву до воєводського управління за місцем проживання або у консульство у разі перебування за межами країни. Головною умовою отримання статусу є знання держаної мови на рівні В1, що підтверджується офіційним сертифікатом та/або під час співбесіди. Неповнолітні можуть отримати польське громадянство разом із батьками. У разі набуття статусу тільки матір’ю чи батьком потрібна згода другого.
Термін розгляду справи складає 2 місяці. Після ухвалення позитивного рішення особа отримує сертифікат громадянина, який надає право на запит посвідчення особи. Польський паспорт виглядає як книжка бордового кольору на 40 сторінок із даними власника. Щоб зробити документ, потрібно подати досьє до найближчого відділення МЗС та очікувати близько місяця. Паспорт дійсний протягом 10 років із моменту видачі, його вартість складає близько 33 EUR.
Усі копії документів мають бути перекладені на польську, нотаріально засвідчені або містити підпис консула (якщо заявка подається за межами країни). Список документів містить:
Іноземці можуть претендувати на отримання громадянства Польщі шляхом натуралізації у разі проживання в країні від 5–7 років. Термін перебування у країні залежить від підстави та конкретної ситуації заявника. У разі порушення умов чи помилки в документах уповноважені органи мають право відмовити в отриманні карти побиту та подальшому громадянстві.
Українці можуть оформити громадянство Польщі за прискореною процедурою репатріації, попередньо отримавши Карту Поляка, вже через рік перебування у республіці. Щоб гарантовано набути статус, варто звернутися до фахівців, які допоможуть на кожному етапі:
Польське громадянство дає українцям наступні права:
Щоб набути прав громадянина Польщі у найкоротший термін, звертайтеся до юристів компанії Gromadyanstvo. Міграційні експерти допоможуть вам пройти всі етапи процесу, починаючи з підготовки документів і закінчуючи поданням заяви на отримання громадянства. Вони забезпечать повний юридичний супровід, включно з підтвердженням польських коренів, участю у програмі Карти Поляка або іншими способами отримання громадянства Польщі.
Що потрібно для перетину кордону Польщі. Чи потрібні українцям віза та закордонний паспорт. Проходження прикордонного контролю: документи, що не можна ввозити в Польщу.
Хто та на яких підставах може переїхати жити в Угорщину. Які документи потрібні для отримання ПМП та як виглядає процедура переїзду. Підготовка документів, запит ВНП та адаптація.
Хто та на яких підставах може отримати громадянство Угорщини. Які документи потрібні для отримання угорського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Угорщини.
Який статус надає в Угорщині для біженців з України. Як отримати тимчасовий чи додатковий захист. Порядок надання статусу біженця для українців та його продовження. Плюси і мінуси статусу тимчасового захисту та біженця.
Ціни на нерухомість в Європі. Де найдешевше житло та найдорожча нерухомість. Як правильно купувати нерухомість та в яких країнах можна купити житло вигідно.
Хто та на яких підставах може отримати громадянство Кіпру. Які документи потрібні для отримання кіпрського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Кіпру.
Отримайте професійну допомогу при імміграції до ЄС
Заповніть заявку, та отримайте безкоштовну