• Офіс в Києві

    БЦ Очаківський вулиця Очаківська, 5/6, Київ, Україна +38 (095) 33-03-614

  • Офіс в Бухаресті

    Bulevardul Corneliu Coposu 6-8, București 030167, Румунія +40 (31) 22-96-274

Пн-Пт: 09:00 - 19:00 Сб: 10:00 - 15:00

info@gromadyanstvo.com.ua
Щаслива дівчина після, переїзду і отримання посвідка на проживання в Чехії

Дозвіл на довгострокове перебування в Чехії: як отримати посвідку

Українці становлять найбільшу частину всіх іммігрантів, які перебувають у Чехії. Країна, що входить до складу ЄС і Шенгенської зони, приваблює перш за все новими можливостями. Так, маючи посвідку на проживання в Чехії, можна подорожувати без віз по території Євросоюзу, користуватися медичними та банківськими послугами. Відповідно до наданого дозволу на перебування, ви отримуєте право працювати, навчатися, вести бізнес у європейській державі, що стабільно розвивається. Статус тимчасового резидента Чехії є першим кроком в оформленні посвідки на постійне проживання, а згодом і другого паспорта ЄС.

Що таке дозвіл на проживання в Чехії та його види

Дозвіл на перебування в Чехії може бути довгостроковим або постійним. Вид на довгострокове проживання в Чехії (або посвідка на проживання, ПНП) — це документ, що виглядає як пластикова карта з основними даними власника, дає право перебувати у країні визначений період часу та потребує регулярного продовження. Дозвіл на постійне проживання (ПМП) є безстроковим і стає доступним після п’ятирічного перебування у Чехії. Залежно від типу дозвіл на довгострокове перебування дає право тимчасово перебувати в країні на одній із легальних підстав:

  • з метою роботи як найманий працівник;
  • для отримання освіти в навчальному закладі країни;
  • для проведення інвестиційної діяльності;
  • з метою возз’єднання сім’ї;
  • для ведення бізнесу;
  • з метою отримання медичної допомоги;
  • для участі в культурних чи спортивних заходах.

Дозвіл необхідно постійно продовжувати, надаючи підтвердження того, що причини для проживання зберігаються. Українці можуть оформити посвідку на проживання на будь-якій із названих підстав; недоступним для більшості є лише вільне перебування на території країни без необхідності отримувати посвідку на тимчасове проживання в Чехії — таке право мають лише власники паспорта ЄС.

Оформлення громадянства ЄС може стати першим кроком для вільного проживання не лише в Чехії, а й у будь-якій країні об’єднання. Про те, які способи отримання другого паспорта підходять саме українцям і як стати громадянином Євросоюзу в строк від одного року, розповість спеціаліст компанії Gromadyanstvo.
Ільницький Вадим Леонідович
Потрібна допомога
міграційного юриста?
Міграційний юрист компанії Gromadyanstvo допоможе
з усіма аспектами імміграційного процесу: від подання
заявок на візи та громадянство до вирішення складних
правових питань.

Що треба, щоб отримати посвідку на проживання в Чехії

Для того щоб оформити дозвіл на проживання в Чехії, вам потрібно підготувати документи та заздалегідь записатися на прийом до МВС країни. В переважній більшості надання посвідки здійснюється за наявності довгострокової візи, але деякі категорії іноземців можуть отримати дозвіл без неї. Вимоги до претендентів на ПНП такі:

  • досягнення повноліття;
  • оформлення медичної страховки;
  • відсутність судимостей;
  • підтвердження підстави для перебування у державі.

Якщо ви плануєте подавати запит на карту побуту, будьте готові надати інформацію про місце проживання на території Чехії. Обов’язковими також є доведення фінансового забезпечення й здача біометрії.

Дозвіл на проживання по роботі

Довгостроковим видом на проживання в Чехії для працевлаштованих іноземців є карта робітника (чеська трудова або робоча карта). Документ видається дипломатичними представництвами за кордоном. Перелік спеціальностей, за якими надається карта робітника, обмежений, на деякі посади встановлені квоти. Залежно від типу вашої діяльності також може знадобитися попереднє отримання дозволу на роботу. Якщо ви висококваліфікований спеціаліст, то можете подати запит на оформлення синьої карти ЄС.

Для того щоб оформити дозвіл на перебування, вам необхідно знайти роботодавця та укласти трудовий договір. Враховуйте, що за вимогами робочий час має бути не менше ніж 15 годин на тиждень, а зарплата — на рівні не нижче ніж мінімально встановлена по Чехії. У 2025 році орієнтуватися варто на суму від 830 EUR/міс. Карта робітника видається на строк до 2 років і може бути продовжена на аналогічний період.

Студентський вид на проживання

Право на оформлення посвідки на проживання в Чехії мають іноземці, які вступили до будь-якого акредитованого навчального закладу країни, є учасниками мовних курсів і програм мобільності. Зазвичай строк дії ПНП становить до року, але в окремих випадках посвідка може бути видана на період до 2 років. Серед документів для оформлення посвідки на перебування цього типу зазначено сертифікат навчального закладу про зарахування та дозвіл батьків для неповнолітніх.

У разі отримання тимчасового виду на проживання знадобиться підтвердження фінансової забезпеченості. Для студентів віком до 18 років достатнім є доказ наявності половини суми стандартного фінансового забезпечення для перебування. Наприклад, на семестр вам необхідно надати доказ наявності від 3 130 EUR, на рік — 4 600 EUR. Карта побуту дозволяє працювати, водночас подавати запит на карту робітника не потрібно.

Іноземці, які вступили в чеський університет і отримали вид на проживання

Посвідка на проживання для інвесторів

Якщо ви є підприємцем і готові інвестувати в розвиток країни суму в еквіваленті 75 млн крон (близько 3 млн євро), то маєте право запросити посвідку на проживання. Капіталовкладення необхідно спрямувати в активи підприємств зі створенням не менше ніж 20 робочих місць для громадян Чехії або ЄС. Обов’язковими для отримання ПНП є докази матеріального забезпечення, інвестиційний бізнес-план і довідка про відсутність боргових зобов’язань.

Строк дії посвідки на проживання для інвесторів становить до 2 років. При збереженні капіталовкладень дозвіл на перебування можна продовжувати необмежену кількість раз, але щоразу не більше ніж на 2 роки.

Дозвіл на перебування для членів родини

Відповідно до закону, якщо ви є близьким родичем громадянина або резидента Чехії, то маєте право на ПНП. До членів сім’ї належать чоловік/дружина, рідні та всиновлені неповнолітні діти (або фінансово залежні старшого віку), батьки-одинаки старше 65 років. Для чоловіка/дружини сторони, яка приймає, встановлений мінімально допустимий вік у 20 років. Право отримати посвідку на проживання надається також членам родини іноземця, який запросив прихисток у Чехії.

Строк дії карти побуту для родичів резидента аналогічний його періоду дії ПНП, але не може бути менше ніж рік. Члени сім’ї громадянина та власника дозволу на постійне проживання можуть оформити посвідку строком до 2 років. Для підтвердження права на перебування, окрім базового досьє, вам знадобляться документи, що підтверджують родинні зв’язки з мешканцем Чехії.

Посвідка для пошуку роботи та відкриття бізнесу

Особливістю чеської посвідки на проживання даного типу є вимога до подання запиту лише після закінчення навчального закладу чи проведення наукових досліджень на території країни. Після отримання дозволу вам відкривається необмежений доступ до ринку праці з правом неодноразового в’їзду та виїзду з країни. Строк дії ПНП становить 9 місяців і не може бути продовжений.

Посвідка на проживання для підприємців

Дозвіл на проживання в Чехії доступний, якщо ви можете підтвердити намір вести бізнес на території країни. Окрім базового досьє, вам знадобиться реєстрація як підприємця. Отримати посвідку на проживання для відкриття бізнесу можна лише, якщо загальна кількість поданих запитів не перевищена. Квоти для підприємців з інших країн встановлюються урядом держави щороку та рівномірно розподіляються по місяцям. Строк дії ПНП — до 2 років.

Жінка підприємець, яка займається питаннями щодо інвестування компанії в Чехії

Тимчасовий захист та ПНП

Українці можуть отримати чеську посвідку на проживання як прохачі захисту. І хоча країна підтримує наших громадян, надає матеріальну та житлову допомогу, цей спосіб не надто перспективний з огляду на його короткочасність. Статус тимчасового захисту припиняється, як тільки загроза в рідній державі зникне. Змінити тип посвідки можуть українці, які влаштувалися на роботу, — на повноцінну ПНП, але без отримання соціальної допомоги.

Крім того, оформлення статусу тимчасового захисту обмежує українців — повернутися на батьківщину на тривалий період без втрати посвідки не вдасться.

Більш простим і надійним варіантом є переїзд до Чехії з паспортом ЄС. Громадянство будь-якої з країн об’єднання дає право проживати в республіці без необхідності оформлювати ПНП, лише за умови реєстрації. Тобто ви можете стати власником паспорта за однією зі спрощених програм та іммігрувати до Євросоюзу як повноправний громадянин.

Як оформляти дозволи на проживання

Для оформлення посвідки на проживання потрібно обрати підставу та підготувати необхідні документи. Етапами процедури отримання дозволу є:

Крок 1
Запит візи D.
На території Чехії українці можуть перебувати без дозволу до 90 днів, але для тривалого проживання з подальшим отриманням посвідки необхідна віза. У більшості випадків підстава запиту довгострокової візи повинна збігатися з тією, за якою ви оформлюватимете ПНП. Видають документ дипломатичні представництва, для українців це посольство в Києві, розташоване за адресою: вул. Ярославів Вал, 34А. Під час звернення може бути проведена співбесіда чеською або російською мовами, за необхідності українці можуть прийти на зустріч із перекладачем.
Крок 2
Оформлення ПНП
Заява на карту побуту подається особисто, не пізніше останнього дня дії візи. На візит слід записатися заздалегідь по телефону чи онлайн. Після подачі документів вам видадуть номер справи, завдяки якому ви зможете відстежувати перебіг розгляду та отримати відповідь. Інформація щодо процедури буде доступна на офіційному порталі МВС для іноземців ipc.gov.cz у розділі Control Status.
Крок 3
Здача біометрії.
Після того як МВС Чехії погодить ваш запит на отримання посвідки на проживання, вам потрібно записатися по телефону на сканування відбитків пальців. Процедура є обов’язковою для всіх, під час проведення також узгоджується дедлайн виготовлення карти побуту. Зазвичай для того, щоб зробити ПНП, потрібно до 60 днів.

Пакет документів

Для того щоб отримати посвідку на перебування в Чехії, вам потрібні такі документи:

  • закордонний паспорт (або інший проїзний документ, що визнається країною);
  • заява, написана на офіційному бланку;
  • доказ наявності місця проживання в державі (договір оренди, свідоцтво про право власності);
  • підтвердження платоспроможності (наприклад, виписка з банку, трудовий договір);
  • кольорове чи чорно-біле глянсове фото 35 х 45 мм;
  • поліс комплексного медичного страхування з покриттям на суму від 400 000 EUR;
  • дані про підставу перебування в країні.

Додатково компетентні працівники можуть запросити відомості про те, що у вас відсутні інфекційні хвороби, квитанцію про сплату медичної страховки та інші дані. Відповідно до чинного законодавства, всі надані вами довідки мають бути надані з перекладом чеською мовою та апостильовані або суперлегалізовані (перевірені відповідною чеською установою).

Бажаєте стати громадянином ЄС?
Запишіться на консультацію та отримайте рекомендації
юриста для оформлення європейського паспорта

Вартість та терміни

Кожний із видів посвідки на проживання в Чехії потребує окремого терміну оформлення та сплати державного збору. Що стосується візи, то строк розгляду запиту становить від 60 до 90 днів, в окремих випадках період може бути збільшений до 120 днів. Плата за візу становить 105 EUR. Державний збір і строки розгляду заяв при оформленні ПНП для кожної категорії наведено в таблиці.

Підстава запиту посвідки на проживанняСтрок розгляду документів, днівАдміністративний збір, €
Возз’єднання сім’ї 270100
Навчання 60100
Робоча карта60-90100
Ведення бізнесу60100
Інвестиційна діяльність30-60100
Отримання медичних послуг60100

Якщо запит подається на території України, стандартний розмір державного збору за посвідку на проживання становить 105 EUR. Для претендентів на робочу карту, синю карту та підприємців — 211 EUR.

Відмова та втрата дозволу на проживання в країні

Відмовити в наданні права на перебування в Чехії можуть тим, хто має судимості, надав неправдиву інформацію чи не дотримувався строків звернень. Посвідка на проживання може бути анульована в разі порушення міграційного режиму та виявлення фактів невідповідності задекларованих підстав реальним причинам перебування. Рішення посольств та Міністерства внутрішніх справ можна оскаржити, подавши апеляційну заяву.

Консультація спеціаліста Gromadyanstvo може стати першим кроком до відкриття нових можливостей для вас і ваших дітей. Перевірте своє право на участь в одній зі скорочених програм набуття громадянства Євросоюзу!

Як продовжити резидентство та отримати громадянство

Для того щоб продовжити посвідку на проживання, необхідно подати відповідну заяву до МВС Чехії звичайною або електронною поштою. Виконати процедуру потрібно не пізніше ніж в останній день терміну дії документа. Строк розгляду запитів становить до 60 днів. При зверненні за продовженням карти побуту знадобляться всі документи, які подавалися для отримання посвідки. Недостача одного з них може стати причиною відмови.

Карта постійного резидента доступна через 5 років перебування в Чехії. Строк буде вважатися безперервним, якщо ви були відсутні в країні 6 місяців послідовно або 310 днів загалом. Статус видається безстроково, оновлення потребуватиме сама біометрична карта (для дорослих — раз на 10 років, для неповнолітніх — раз на 5 років). Для оформлення постійного резидентства потрібно скласти екзамен із державної мови.

Подавати запит на набуття чеського громадянства через натуралізацію можна через 10 років. Менший строк перебування встановлено для власників паспорта ЄС. Ця категорія іноземців має право подавати заяву вже через 3 роки після оформлення карти постійного резидента.

Таким чином, маючи громадянство ЄС, можна суттєво спростити процес легалізації в Чехії. Окрім того, паспорт будь-якої з країн об’єднання дає право вільного проживання та працевлаштування по всій території 27 держав. А спрощені програми, що діють у деяких країнах ЄС, дають змогу оформити другий паспорт у строк від року.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не буде оприлюднена.

Обов’язкові поля позначені *

Даю згоду на збір і обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності.

Статті по темі:
Дозвіл на довгострокове перебування в Чехії: як отримати посвідку Дозвіл на довгострокове перебування в Чехії: як отримати посвідку

Як отримати дозвіл на довгострокове проживання в Чехії та зробити карту побиту в Чехії. Що потрібно для отримання посвідки на проживання. Необхідні документи.

07.04.2025 / Вадим Ільницький
Переїзд в Португалію: віза, дозвіл на роботу та пошук житла Переїзд в Португалію: віза, дозвіл на роботу та пошук житла

Підприємництво, стартапи та інші можливості для іммігрантів у Португалії. Що потрібно, щоб переїхати в Португалію, та які є способи імміграції з вигідними умовами.

05.04.2025 / Вадим Ільницький
Як отримати дозвіл на проживання в Португалії Як отримати дозвіл на проживання в Португалії

Як отримати дозвіл на тимчасове проживання в Португалії та що для цього потрібно. Види доступних українцям посвідок. Основне — від збору документів до отримання дозволу.

03.04.2025 / Вадим Ільницький
Як отримати посвідку на проживання в Іспанії Як отримати посвідку на проживання в Іспанії

Як отримати дозвіл на тимчасове проживання в Іспанії та що для цього потрібно. Що дає дозвіл на проживання без права на роботу. Основне — від збору документів до отримання дозволу.

01.04.2025 / Вадим Ільницький
Як отримати посвідку на проживання в Естонії Як отримати посвідку на проживання в Естонії

Види посвідок на проживання в Естонії. Як отримати та які документи необхідно зібрати. Поетапний процес оформлення посвідки та супутні витрати.

31.03.2025 / Вадим Ільницький
Як отримати посвідку на проживання в Німеччині Як отримати посвідку на проживання в Німеччині

Алгоритм дій під час оформлення посвідки на проживання Німеччини у 2024 році. Підстави для отримання німецької посвідки. Умови та порядок видачі дозволу на проживання.

28.03.2025 / Вадим Ільницький

Отримайте професійну допомогу при імміграції до ЄС

Заповніть заявку, та отримайте безкоштовну
консультацію по програмам імміграції вже зараз