БЦ Очаківський вулиця Очаківська, 5/6, Київ, Україна +38 (095) 33-03-614
Bulevardul Corneliu Coposu 6-8, București 030167, Румунія +40 (31) 22-96-274
Переїзд в Ірландію — це можливість довготривалого проживання в одній із кращих країн Євросоюзу. Держава відома високим рівнем життя, стабільністю економічної та політичної ситуації і лояльною міграційною системою. В Ірландії впроваджено декілька проєктів, що спрямовані на залучення спеціалістів, серед яких — програми для стартаперів та відносно лояльні процедури щодо навчання.
Для того щоб переїхати в Ірландію, вам необхідно поетапно отримати візу та посвідку на проживання на одній із легальних підстав. За 5–8 років перебування відкриється доступ до карти постійного резидента. Загальний строк проживання для набуття громадянства становить від 9 років.
Якщо ви є власником паспорта однієї з країн ЄС, ви маєте право вільно перебувати в Ірландії та працювати без отримання додаткових дозволів. Тож у багатьох випадках першочергове набуття громадянства Євросоюзу може стати суттєвим полегшенням у процесі імміграції, і не лише в Ірландію.
Імміграція в Ірландію є способом покращити якість життя, адже за багатьма показниками країна посідає місця у першій десятці у світових рейтингах. Українці, які переїхали в Ірландію, відзначають такі плюси отримання статусу резидента:
Поряд із перевагами іммігранти визначають й деякі недоліки життя в Ірландії. Що стосується безпосередньо процедури легалізації, то складнощі часто виникають внаслідок суворості міграційних служб, які можуть відмовити в наданні посвідки на проживання за мінімального відхилення від вимог законодавства. Варто також враховувати, що попри високі рейтинги рівня життя Ірландія має доволі низькі позиції щодо безпеки — за рівнем злочинності держава перебуває поруч із такими країнами, як Панама та Індія.
Виїзд на постійне проживання в Ірландію передбачає проходження кількох етапів легалізації. Існує й спрощений варіант, але він підходить лише окремим категоріям іноземців, наприклад тим, хто має предків-ірландців, або всиновленим дітям громадян. Переважній більшості українців доведеться пройти стандартну процедуру, яка охоплює:
Після виконання встановленого строку постійного перебування вам залишиться пройти тест на володіння державною мовою й направити клопотання про присвоєння вам статусу громадянина Ірландії. Процедура і строки проходження кожного з етапів залежатимуть від обраної вами підстави проживання.
Еміграція з України в Ірландію можлива за умови отримання дозволу на проживання в країні на одній із передбачених підстав. Основні положення і вимоги до тих, хто планує жити в державі, визначені законом «Про імміграцію», а також поправками та роз’ясненнями до нього. Відповідно до правовстановлюючого акту, ви можете отримати посвідку на проживання одним із способів:
Відповідно до Директиви 2001/55/ЄC, Ірландія надає українцям посвідку на проживання з гуманітарних причин. Ви можете отримати автоматичний статус тимчасового захисту або міжнародний статус біженця. Оскільки біженство суттєво обмежує можливості набувачів і потребує тривалого розгляду, статус оформлюється нашими земляками дуже рідко. Що стосується тимчасового захисту, то, якщо вашою метою є короткострокове перебування в Ірландії, це підхожий для вас варіант. Країна надає доступ до ринку праці, соціальних, житлових і матеріальних видів допомоги з першого дня проживання на території держави.
Проте тимчасовий захист не найкращий спосіб, якщо ви плануєте залишитися в країні на тривалий період. Посвідку на проживання буде анульовано одразу після закінчення військових дій. Наразі невідомо, чи буде зараховано строк перебування з тимчасовим захистом при отриманні постійної посвідки на проживання. Коли війна закінчиться, дія тимчасового захисту припиниться і вам доведеться шукати інші підстави для того, щоб виконати встановлений період проживання, і краще переходити на іншу мету перебування (наприклад, у зв’язку з працевлаштуванням) уже зараз.
Альтернативним способом легалізації для багатьох українців може стати набуття другого громадянства ЄС. Навіть якщо ви перебуваєте за межами рідної держави, ви можете перевірити можливість оформлення паспорта за спрощеною програмою.
Допомогти розібратися в умовах та процедурі отримання другого громадянства ЄС, що є доступним у строк від року, можуть наші юристи. Запис на консультацію може стати першим етапом у відкритті нових перспектив і можливостей переїзду до будь-якої з країн Євросоюзу.
Міграційна система Ірландії використовує штампову систему міграційних статусів при наданні ПНП та ПМП. Право на постійне проживання позначається штампом 5, який проставляється у вашому паспорті. Дозвіл є безстроковим, але для його отримання важливо проживати в країні постійно. Перебувати за кордоном більш ніж 4 місяці на рік без поважних причин не допускається. Внаслідок значної кількості запитів строк розгляду заяв на ПМП може бути досить тривалим.
Серед вимог до набувачів статусу постійного резидента — фінансове забезпечення без отримання соціальних виплат, наявність роботи, законослухняність, перебування на території Ірландії упродовж встановленого періоду. Важливо, щоб під час проживання з ПНП ви не допускали порушень міграційного режиму та не отримували підозри у терористичній діяльності.
Для того щоб оформити статус постійного резидента Ірландії, вам необхідно підготувати такі документи:
Пакет документів необхідно відправити поштою до Відділу з питань перебування та дозволів на проживання при Імміграційній службі.
Як і будь-яка інша країна, Ірландія має свої переваги та недоліки. Для того щоб переїзд відбувся максимально комфортно, бажано заздалегідь проаналізувати всі критерії країни та ознайомитися з аспектами перебування. Ви можете вибрати регіон для проживання, беручи за основу наявність роботи або розвиненість соціальної інфраструктури. Зазвичай сім’ї з дітьми роблять акцент на навчальних закладах потрібного рівня, а підприємці — на перспективі розвитку бізнесу.
Якщо ви точно вирішили, що переїжджаєте на ПМП в Ірландію, радимо подбати про житло, ще перебуваючи в Україні. За відгуками іммігрантів, ірландський ринок нерухомості дещо перенасичений, нового будівництва мало. Тож черги орендарів можуть виявитися великими, а знайти те, що потрібно, буває складно. Навіть ті, хто бажає взяти житло в іпотеку, дуже часто довго чекають своєї черги.
Найбільш популярними містами серед іммігрантів є Дублін, Корк, Лімерик, Голвей та Уотерфорд. Вартість нерухомості в столиці та центральних частинах населених пунктів вища, ніж у передмістях. У середньому варто орієнтуватися на 2000 EUR за 1-кімнатні апартаменти в Дубліні і від 1000 EUR, наприклад, в Лімерику. Під час вибору житла звертайте увагу на комунальні послуги — деякі з них можуть бути включені у вартість оренди, а деякі доведеться сплачувати окремо.
Тим, хто переїжджає в Ірландію за тимчасовим захистом, треба враховувати, що починаючи з 2025 року соціальні допомоги на оплату житла поступово зменшуються. Причиною є перевантаження бюджету, через те програми підтримки скорочуються, і квартиру здебільшого доводиться знаходити і оплачувати самостійно.
За світовими рейтингами, Ірландія визнана державою, де підприємцям легко вести бізнес. У країні (особливо в столиці) зосереджено безліч міжнародних корпорацій і компаній. Наприклад, саме тут розташовані штаб-квартири Amazon, Google, Facebook, X (раніше — Twitter), Microsoft, IBM, Intel, eBay.
При мінімальному рівні оплати праці в 2282 EUR (що, до речі, є другою серед країн ЄС після Нідерландів) середній показник становить близько 3500 EUR/міс. Що стосується безробіття, то відсоток коливається в межах 4–4,2 %. Найпростіше знайти роботу тим, хто володіє англійською (а в ідеалі ще й ірландською) мовою. Без цього розраховувати можна на працю, пов’язану з фізичними навантаженнями. Запотребованими є спеціалісти у сфері IT, працівники сільського господарства, кваліфіковані інженери.
Незалежно від типу роботи вам потрібно буде отримати номер соціального страхування — PPSN. Податкова система має декілька рівнів, тож ставка залежить від типу та напряму діяльності. Наприклад, ПДВ в Ірландії становить 23 %, податок на особистий дохід 20 та 40 % (залежно від суми), корпоративний податок — 12,5 % від торговельного доходу.
Ірландська система освіти складається з 3 рівнів: початкової, що фінансується державою, середньої та вищої. Останні два ступені платні як для резидентів, так і для громадян. У середньому рік навчання у ВНЗ коштуватиме від 11 000 EUR. Шкільна освіта обходиться в суму від 8000 EUR. Перебування дитини в садку також платне. Зазвичай дошкільний заклад отримує компенсацію від держави за 3 години на день, решту сплачують батьки. Орієнтовно година обходиться в суму від 12 EUR.
Навчання проводиться переважно англійською мовою, знайти українських викладачів можна лише у центрах для біженців. Проте рівень освіти в Ірландії високий, дипломи випускників багатьох вишів є престижними та визнаються по всьому світу.
Іммігранти відзначають, що проживання в Ірландії доволі дороге і найбільшу частину витрат становить орендна плата. Вартість квартир для купівлі також вища, ніж у багатьох державах ЄС. Якщо ви плануєте придбати апартаменти в центрі великих міст, орієнтуйтеся на ціну від 4260 EUR/м2. Продуктовий кошик на місяць на одного коштуватиме від 300 EUR, дорожчі за інші продукти м’ясні вироби та овочі. Але поруч із тим за якістю та рівнем життя Ірландія почасти обходить своїх сусідок Шотландію та Англію, тому має популярність серед тих, хто шукає стабільність і впевненість у майбутньому.
Залишитися в Ірландії чи жити в іншій державі ЄС для тих, хто має паспорт об’єднання, лише питання особистого вибору, оскільки в будь-якій із 27 країн громадяни Євросоюзу мають рівні права та можливості. Тому імміграція на підставі попередньо оформленого статусу громадянина, наприклад, Румунії, стає набагато простішою. А оскільки спрощені програми дозволяють отримати паспорт у короткий строк і підходять за умовами більшості українців, то цей спосіб імміграції найпоширеніший серед наших співвітчизників.
Що потрібно, щоб переїхати в Ірландію: від отримання візи до дозволу на постійне проживання. Способи імміграції та умови отримання дозволу на проживання. Переваги переїзду та життя в Ірландії.
Все, що треба знати про множинне громадянство в Україні, зібрано в статті на сайті Gromadyanstvo 🗞️ Останні новини, заяви та тенденції щодо можливості мати другий паспорт для українців.
Як отримати посвідку на проживання у Норвегії: способи, порядок та документи. Що дає тимчасовий дозвіл на проживання (ВНЖ) у Норвегії українцям.
ВНЖ Молдови: переваги та недоліки отримання тимчасового дозволу на проживання. Підстави для запиту посвідки на проживання (ПНП) в Молдові та умови її отримання.
Хто та на яких підставах може отримати посвідку на проживання у Вірменії. Переваги та недоліки отримання тимчасового дозволу на проживання у Вірменії. Порядок запиту ПНП, необхідні документи.
Міжнародний захист в Словенії: як отримати статус біженця та тимчасовий захист. Допомога та інтеграція біженців з України в Словенії.
Отримайте професійну допомогу при імміграції до ЄС
Заповніть заявку, та отримайте безкоштовну