БЦ Очаківський вулиця Очаківська, 5/6, Київ, Україна +38 (095) 33-03-614
Bulevardul Corneliu Coposu 6-8, București 030167, Румунія +40 (31) 22-96-274
Посвідка на проживання у Швейцарії підтверджує ваше право перебувати на території країни більше ніж 90 днів. Відповідно до підстави проживання (з метою роботи, для возз’єднання родини, навчання, інвестиційної діяльності тощо), видається один із типів ПНП — короткострокова чи довгострокова.
Крім державного законодавства, в країні діє кантональне право, і кожен кантон може мати свої специфічні вимоги. Хоча Швейцарія не входить до складу Євросоюзу, країна має тісні економічні й політичні зв’язки з об’єднанням. Громадяни будь-якої з 27 держав ЄС мають на території Швейцарії більше можливостей і прав, ніж ті, хто переїхав з інших держав. Наприклад, для в’їзду в країну громадянам ЄС не потрібно отримувати візу, вони можуть змінювати кантон для проживання та роботодавців без попереднього погодження тощо.
Оформлення паспорта Євросоюзу за спрощеними програмами можливе для значної кількості українців. Отримання громадянства ЄС може спростити не лише переїзд до Швейцарії, а й до будь-якої іншої країни ЄС
Посвідка на проживання у Швейцарії (permit) — це біометрична картка, що одночасно є посвідченням особи іноземця та підтвердженням підстави перебування у країні. Документ містить літерне маркування, відомості про власника та період встановленого перебування у державі. Міграційним законодавством передбачено декілька видів резидентських дозволів:
Те, який саме вид дозволу ви отримаєте, залежить від заявленої вами підстави проживання. Важливо пам’ятати, що не кожна з них у майбутньому дає право на карту постійного резидента та набуття громадянства відповідно.
Вимоги до набувачів статусу резидента — відсутність судимостей, доказ наявності житла і фінансового забезпечення, документальне підтвердження підстави перебування в країні. Необхідною для отримання візи та дозволу на проживання також є відсутність заборони на в’їзд до країн ЄС та загрози державній безпеці.
Відповідно до швейцарського закону «Про іноземців та інтеграцію», отримати посвідку на тимчасове проживання можна на обмежений період, найчастіше до року. Такий тип посвідки отримують студенти, фінансово незалежні особи (ФНО), підприємці тощо. Також ПНП можна оформити за возз’єднанням родини, а наші співвітчизники можуть претендувати на різновид посвідки — статус тимчасового захисту. Отримання ПНП завжди залежить від документально обґрунтованої мети перебування і вимагає дотримання певних умов.
Кількість іноземців, які можуть працювати у Швейцарії, обмежена. Після того як ви знайдете вакансію в країні, ваш роботодавець має отримати погодження кантонального органа з питань міграції та ринку праці на ваше працевлаштування. Документ буде видано, якщо не знайдеться претендентів з-поміж місцевих і громадян ЄС, а ви відповідатимете критеріям роботи. Якщо дозвіл отримано, ви можете оформлювати національну візу, а після приїзду до Швейцарії — подати запит на ПНП. Строк наданої посвідки залежатиме від періоду дії робочого контракту.
Серед документів, які вам знадобляться, — дипломи, кваліфікаційні підтвердження, трудовий контракт. Зміна роботи (у разі доведення неможливості продовження наявної) можлива лише за умови погодження кантонального органа та в межах задекларованої спеціальності.
Як студент ви маєте підтвердити наявність фінансового та житлового забезпечення, а також надати довідку від навчального закладу про ваше зарахування. ПНП, що ви отримаєте, матиме строк дії до року; продовжити документ можна буде на весь період здобуття освіти. Зверніть увагу на те, що строк перебування за студентською візою для отримання ПМП не враховуватиметься.
Що стосується права на роботу під час навчання, то воно стає доступним після 6-місячного перебування в країні та в об’ємі не більше ніж 15 годин на тиждень. Після завершення освітнього курсу ви можете залишитися у Швейцарії на пів року з метою пошуку роботи. Цей тип ПНП не підлягає продовженню.
Якщо ви плануєте отримати швейцарську посвідку на перебування як підприємець, вам необхідно буде довести економічну рентабельність діяльності, отримавши дозвіл від кантональної міграційної служби. Додатково потрібно надати відомості щодо достатнього фінансового забезпечення та наявності орендованого або власного житла на території кантону Швейцарії. Першим етапом стане отримання дозволу на самостійну діяльність від кантонального органа з питань міграції та ринку праці. Залежно від напряму діяльності видається Permit L або В на строк до року з правом продовження.
Вам необхідно довести, що ваші інвестиції сприяють створенню нових чи збереженню наявних робочих місць. Фіксованої суми капіталовкладень, за яку надається дозвіл, немає. Проте законом обумовлено можливість надання ПНП за діяльність, що має економічну вигоду для країни.
Кожний запит розглядається індивідуально, на підставі прорахованого та детального бізнес-плану. Посвідка на проживання на підставі інвестицій дає право проживати у Швейцарії до року. Документ продовжується у разі збереження підстави.
Правом отримання ПНП можуть користуватися чоловік або дружина, партнери, неповнолітні діти та батьки громадян Швейцарії. Що стосується швейцарських резидентів, то до них можуть долучитися подружжя і неодружені діти віком до 18 років. Ви отримаєте посвідку, якщо буде доведено наявність житла, спільне проживання та матеріальне забезпечення родини, за якого ви маєте можливість не звертатися за соціальною допомогою.
Першим етапом оформлення ПНП стає запит на возз’єднання сім’ї, що подається у Швейцарії стороною, яка приймає родичів. Для цього спонсору потрібно звернутися в кантональне відділення міграційної служби за місцем проживання. Після погодження заяви ви зможете отримати візу, а після в’їзду до держави — ПНП на строк до року з правом продовження.
Відповідно до закону, тимчасовий дозвіл на проживання може бути надано пенсіонерам, а також тим, хто має сталий прибуток за межами Швейцарії. Для тимчасової ПНП в обох випадках потрібно надати дані про фінансове забезпечення (пенсію, дохід від ренти тощо) та наявність місця проживання в країні. За цим типом посвідки ви не маєте змоги працювати.
Видачу посвідок на проживання для ФНО лімітовано, чіткого визначення вимог до претендентів немає, кожний випадок розглядається на індивідуальній основі.
Оформлення дозволу S є одним із варіантів переїзду до Швейцарії, який підходить українцям. Статус тимчасового захисту дозволяє легально проживати та працювати (після отримання відповідного дозволу) в країні, отримувати допомогу й соціальні пільги. Ті, хто має ПНП даного типу, можуть повертатися в Україну на строк до 15 днів протягом кварталу. Більш тривала відсутність може стати причиною анулювання тимчасового захисту.
Карту постійного резидента Швейцарії набувачі тимчасового захисту можуть отримати після виконання стандартного строку осілості в 10 років, якщо перейдуть на дозвіл B на підставі працевлаштування чи навчання. Перебування з дозволом S не зараховується в загальний строк осілості. Крім того, статус діятиме лише до припинення війни. Саме з цієї причини підстава не є надійним способом для тих, хто планує довгострокову імміграцію.
З огляду на умови перебування громадян ЄС (наприклад, дозвіл B їм надається на 5 років, а подати запит на ПМП вони можуть через 5 років перебування) доречним способом легалізації у Швейцарії стає набуття паспорта однієї з країн ЄС за спрощеними програмами. Відсутність вимог до попереднього строку проживання, досконалого володіння іноземною мовою та строк оформлення статусу (12‒18 місяців) роблять цей варіант одним із найпопулярніших серед українців.
Щоб перевірити відповідність критеріям спрощених процедур і дізнатися більше про можливість стати громадянином Євросоюзу, скористайтеся нагодою записатися на консультацію до юриста Gromadyanstvo.
Перелік документів, які потрібні для отримання посвідки на тимчасове проживання у Швейцарії, залежить від кантонального законодавства, проте базовими є такі:
Окремий блок становлять документи, що підтверджують конкретну мету перебування. Це може бути свідоцтво про шлюб, довідка навчального закладу про зарахування, трудовий контракт тощо. У деяких випадках може знадобитися доведення рівня володіння однією з державних мов, як, наприклад, у разі возз’єднанні сім’ї.
Закон вимагає надання досьє з перекладом французькою, німецькою чи італійською мовою, з нотаріальним завіренням та штампом апостиля.
Алгоритм оформлення швейцарської ПНП залежить від обраної підстави. Наприклад, якщо ви плануєте працювати в країні, першим кроком стане отримання дозволу на роботу компанією чи конкретним роботодавцем. У разі набуття статусу для возз’єднання родини знадобиться запрошення сторони, яка приймає. Подальша процедура охоплює:
Маючи швейцарську ПНП, ви можете законно перебувати на території держави, працювати або здійснювати іншу задекларовану діяльність, а також здійснювати безвізові подорожі до країн ЄС. Утім тимчасова посвідка потребує щорічного продовження, тобто вам доведеться постійно наводити докази легальності базових складових свого життя в країні. Набуття ПМП здебільшого відбувається лише через 10 років і своєю чергою потребує доведення відповідності багатьом критеріям. Важливим є знання однієї з державних мов.
Значно простішим є варіант отримання громадянства однієї з країн Євросоюзу з подальшим переїздом, зокрема, у Швейцарію. Оскільки чинні програми деяких держав об’єднання дозволяють стати громадянином у строк від року, доречно спробувати саме цей спосіб імміграції. Адже він не вимагає тривалого проживання за кордоном, досконального вивчення іноземної мови і значних фінансових витрат.
Як отримати посвідку на тимчасове та постійне проживання в Швейцарії: огляд способів та умов отримання дозволу. Переваги та недоліки тимчасового виду на проживання в країні.
Як отримати посвідку на проживання у Греції: способи та вимоги до іммігрантів з України. Переваги та недоліки тимчасового дозволу на проживання та краща альтернатива для легалізації.
Що потрібно, щоб переїхати в Ірландію: від отримання візи до дозволу на постійне проживання. Способи імміграції та умови отримання дозволу на проживання. Переваги переїзду та життя в Ірландії.
Все, що треба знати про множинне громадянство в Україні, зібрано в статті на сайті Gromadyanstvo 🗞️ Останні новини, заяви та тенденції щодо можливості мати другий паспорт для українців.
Як отримати посвідку на проживання у Норвегії: способи, порядок та документи. Що дає тимчасовий дозвіл на проживання (ВНЖ) у Норвегії українцям.
ВНЖ Молдови: переваги та недоліки отримання тимчасового дозволу на проживання. Підстави для запиту посвідки на проживання (ПНП) в Молдові та умови її отримання.
Отримайте професійну допомогу при імміграції до ЄС
Заповніть заявку, та отримайте безкоштовну