БЦ Очаківський вулиця Очаківська, 5/6, Київ, Україна +38 (095) 33-03-614
Bulevardul Corneliu Coposu 6-8, București 030167, Румунія +40 (31) 22-96-274
Статус UKR у Польщі — це спеціальна форма тимчасового захисту для українців. Оформлення відбувається автоматично під час запиту PESEL — заявник отримує документ з індивідуальним номером та відміткою УКР. Претендувати на статус можуть громадяни України, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року, а також власники Карти поляка та члени їх родин. Муніципалітет надсилає заявнику повідомлення про надання номера PESEL UKR — саме такий вид він і має, окремого формату документа не передбачено, а сам код надалі зазначається на ID-картці, якщо ви отримуєте посвідку на проживання, у паспорті. Доступ до номера також можна мати онлайн через систему mobywatel.
Із PESEL UKR українці отримують право на легальне перебування в польській державі, доступ до ринку праці, соціальні привілеї. Це зручний та відносно простий спосіб залишатися в Польщі законно на період війни без складного оформлення додаткових дозволів.
Фактично статус PESEL UKR відповідає тимчасовому захисту, проте він персоналізований і спрямований саме на українців. Запровадження такого типу дозволу пов’язане з правовим актом «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни» від 12 березня 2022 року. Закон був ухвалений у перші тижні повномасштабного вторгнення та регулює процес надання захисту українцям. Скористатися цим типом дозволу можуть лише громадяни України, які не мають у Польщі посвідки на тимчасове або постійне проживання, не визнані біженцями та не отримують захист.
Під час в’їзду до Польщі отримання PESEL UKR не є обов’язковим — він оформлюється виключно за бажання, проте може надати важливі переваги. Якщо ви плануєте лишатися в країні на постійне проживання, варто розглядати перспективніші способи легалізації перебування, що дозволять надалі оформити громадянство. Якщо ваша мета — перечекати в безпечній Польщі складні часи, цим варіантом варто скористатися. Без складних вимог і тривалої процедури можна мати доступ до прав резидента. Після завершення війни статус буде анульований, а його отримувачі зможуть повернутися додому або ж підібрати для себе інший варіант перебування в Польщі.
Спеціалісти міжнародного права компанії Gromadyanstvo готові проконсультувати детальніше та запропонувати оптимальні у вашій індивідуальній ситуації рішення, щоб залишатися в Польщі і після фактичного закінчення тимчасового захисту.
Відповідно до актуальних змін у законі «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни» статус УКР у Польщі діє до 30 вересня 2025 року. Попередньо захист уже був продовжений кілька разів. Сказати, що 30 вересня 2025 року — це остаточний термін, поки неможливо, адже він прив’язаний до бойових дій. Тобто поки в Україні триває війна, очевидно, що українці матимуть право на тимчасовий захист.
Проте варто врахувати, що влада Польщі також бере до уваги актуальні обставини у своїй країні, вигоди продовження перебування українців на її території, й відповідно до цього вносить зміни в законодавство. Існують усе-таки шанси, що статус УКР можуть скасувати або ж на заміну запропонувати інший тип дозволу.
Крім того, в останніх змінах основного регулюючого закону зазначається, що власники PESEL UKR мають право перейти на карту CUKR — аналог звичайної посвідки на проживання з терміном дії 3 роки, що видається лише українцям. У такому випадку особа втрачає статус отримувача тимчасового захисту та всі пов’язані з ним привілеї і стає просто власником посвідки на проживання. Наприклад, українець у разі переходу на карту CUKR втратить право на безоплатну медичну допомогу, але отримає перспективу довший час залишатися в Польщі.
Статус УКР у Польщі дає право на:
З отриманням відмітки УКР ви фактично набуваєте всіх прав резидента. Власники PESEL UKR можуть мати повний доступ до ринку праці та вести підприємницьку діяльність із відкриттям ФОП (JDG), для цього не обов’язково оформляти карту побиту. За актуальними законами Польщі таке право надається всім українцям, які легально перебувають у країні з PESEL UKR і навіть без нього. Окремий дозвіл на працю також не вимагається. Це ефективне рішення від влади Польщі для українців, яким так важливо швидко адаптуватися на новому місці без зайвих турбот щодо документів.
Важливо зауважити, що відповідно до останніх змін у законодавстві Польщі водіям потрібно замінити водійське посвідчення на документ польського зразка. Проте якщо, наприклад, водій-міжнародник із України має Песель УКР, для нього право їздити за українським посвідченням зберігається, допоки діє цей статус.
Єдина підстава для отримання статусу УКР у Польщі — прибуття громадянина України до держави після початку повномасштабного вторгнення. Водночас не обов’язково заїжджати саме з території України — можна й через треті держави. Кандидату потрібно подати відповідний запит у органи контролю, підтвердивши особу. Будь-які додаткові вимоги для отримання статусу не застосовуються. Окрім громадянина України, який прибув до Польщі після 24 лютого 2022 року безпосередньо з української території, претендувати на статус можуть його близькі:
Подати заявку на PESEL UKR можуть всі українці, якщо в них немає жодних інших статусів у країні. Не можна одночасно претендувати на резидентство, додатковий або міжнародний захист і оформити УКР. У такому разі треба віддати перевагу чомусь одному, що є найбільш вигідним та актуальним для вас. Якщо після отримання відмітки в Песель ви вирішите подати документи на карту побиту, це фактично означає відмову від статусу УКР, як і від усіх прав, які він передбачав.
Процедура отримання PESEL UKR є максимально простою для українців. Після прибуття до Польщі потрібно звернутися в будь-який муніципальний орган за місцем перебування з паспортом або іншим документом, що засвідчує особу. Зробити це необхідно впродовж 30 днів після перетину кордону. Заповнюється спеціальна заява, в якій українець підтверджує, що має намір лишатися в Польщі у зв’язку з воєнними діями на території його країни. До клопотання можливо доведеться додати фото. У процесі приймання документів в осіб старших 12 років знімаються відбитки пальців. Якщо за станом здоров’я ви не можете самостійно прибути до органу, це можна зробити через довірену особу.
Послуга надається безоплатно, а після оброблення запиту ви отримаєте сповіщення, що документ можна забрати в тому самому органі, куди подався запит. Якщо ви раніше вже мали PESEL у Польщі, проте без відмітки UKR, і на сьогодні відповідаєте вимогам законодавства для її надання, потрібно також звернутися в комуну й подати заявку на внесення вас до спеціального реєстру отримувачів тимчасового захисту.
Станом на серпень 2024 року українцям дозволено перебувати в Польщі із зазначеним статусом до 30 вересня 2025 року. Загальний максимальний період проживання до того моменту буде становити 3,5 року.
На сьогодні актуальна, проте не остаточна дата закінчення статусу УКР — це 30 вересня 2025 року. Якщо на той день бойові дії будуть продовжуватися, є імовірність пролонгування механізму тимчасового захисту, як це відбувалося вже декілька разів раніше. Якщо ж війна закінчиться швидше, доля статусу PESEL UKR цілком залежить від польської влади — або він буде зберігатися відповідно до визначеної дати, або автоматично припиниться через зникнення підстави для його надання.
Попри всі міфи щодо того, що під час перетину кордону статус УКР втрачається, покидати територію Польщі та повертатися назад із його збереженням можливо. Проте застосовується обмеження в 30 днів. Якщо українець у межах цього періоду перебуває за кордоном і вчасно приїжджає назад на польську територію, його тимчасовому захисту нічого не загрожує. Водночас немає значення, куди саме були виїзди за межі Польщі — до України або будь-якої іншої держави. Якщо є потреба виїзду у зв’язку з робочими моментами, наприклад, відрядження, виконання певних робіт, то вимога щодо 30-денного періоду не застосовується.
Якщо українець виїхав за межі Польщі й повернувся без відповідного оформлення на пункті прикордонного контролю із зазначенням підстави «бойові дії в Україні», то його статус також анулюється. Такий варіант розвитку подій можливий, якщо, наприклад, прибуття було зі сторони країн ЄС без контролю. Оскільки прикордонними службами в’їзд не був зафіксований, втрата статусу PESEL UKR відбувається автоматично після 30 днів від дати виїзду.
Однак, якщо українець все ж дотримався 30-денного ліміту та вчасно прибув до Польщі, хоч і без фіксації, він може повернути свій статус. Для цього потрібно звернутися до місцевих органів влади та перереєструвати УКР, підтвердивши документально вчасне прибуття.
Отримувачі тимчасового захисту в Польщі мають право на фінансову підтримку. За час повномасштабного вторгнення варіанти виплат підлягали неодноразовим змінам — влада коригує ці моменти, адже наплив українців великий, а тривалість перебування довша, ніж передбачалося. На перших етапах вторгнення українці мали більше пільг, ніж зараз, наприклад, безоплатно користувалися громадським транспортом. Наразі частина допомоги скорочена, громадяни можуть отримати разову виплату в розмірі 300 PLN (70 EUR), звернувшись до відповідального підрозділу ґміни — населеного пункту Польщі.
Також передбачена щомісячна фінансова підтримка для тих, хто має тимчасовий захист в країні, її обсяг залежить від доходу особи. Наприклад, якщо прибуток однієї особи становить або перевищує 776 PLN (180 EUR) на місяць, допомога обмежується лише розміщенням у спеціальних центрах, підтримкою у вивченні мови, якщо це актуально для заявника. За умови меншого доходу можна розраховувати на більші виплати в розмірі кілька сотень злотих. У спеціальних центрах для іноземців можуть бути надані місця для проживання, харчові продукти та засоби гігієни.
Громадяни України, які легально перебувають у Польщі та мають PESEL UKR, можуть подати клопотання про посвідку на проживання у зв’язку з:
Тобто карта побиту оформлюється не на підставі статусу УКР, а на тих, що загалом передбачені законом. Проте Песель із відміткою додається до пакета документів, підтверджуючи легальне перебування українця в Польщі. Заява подається особисто в воєводство за місцем проживання. У досьє також входить заява, паспорт, 4 фотографії, PESEL UKR, медичне страхування, дані, що підтверджують підставу (бізнес, робота тощо), і чек про сплату збору. Наприклад, за карту на підставі бізнесу слід сплатити 340 PLN (80 EUR).
Ще один варіант отримати одразу Карту сталого побиту без будь-яких додаткових умов, а після неї і громадянство — на основі Карти поляка. Юристи компанії Gromadyanstvo розкажуть деталі та супроводять процедуру.
PESEL UKR для багатьох українців, які швидко та без попередніх планів покидали країну, втікаючи від війни, став справді рятівним рішенням. Адже оформлення займає мінімум часу та не потребує виконання додаткових умов. Проте надто тривале перебування за межами Польщі, бажання оформити карту побиту або завершення бойових дій у перспективі супроводжується ризиками втрати статусу. Саме тому варто розглянути альтернативні рішення з довготривалими перспективами.
Найбільш вигідна й водночас проста та швидка схема отримання повного переліку прав громадянина Польщі — «Карта поляка → ПМП → паспорт». Насамперед на основі підтвердження польських коренів, які можна знайти майже у кожного українця, оформлюється Карта поляка, а одразу після неї — посвідка на постійне місце проживання, що надає ще більше можливостей, аніж PESEL UKR. У такому статусі потрібно прожити в країні рік, після чого можна подавати запит на громадянство.
До кандидата не висуваються стандартні вимоги, як у разі загальної процедури, проте доведеться підтвердити знання мови. У результаті за рік можна стати громадянином і не турбуватися щодо втрати статусу або зміни обставин. За бажання українець із польським паспортом зможе повернутися додому, знову виїхати в Польщу або будь-яку іншу країну ЄС, а головне — знатиме, що в разі непередбачуваних обставин у нього є запасний плацдарм.
Що таке статус PESEL UKR у Польщі та які права він надає. Як отримати статус УКР та які умови перебування українців у Польщі. Зміни в законі та новий статус CUKR.
Хто та на яких підставах може отримати громадянство Нідерландів. Які документи потрібні для отримання нідерландського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українця мати подвійне громадянство України та Нідерландів.
Що буде з тимчасовим захистом після війни. Як залишитися жити в Європі після закінчення війни. Як отримати посвідку на проживання, її недоліки. Паспорт ЄС — дієвий спосіб для легалізації українців у будь-якій країні ЄС.
Хто та на яких підставах може переїхати жити до Франції. Які документи потрібні для отримання дозволу на постійне проживання та як виглядає процедура переїзду. Підготовка документів, запит ПНП та адаптація.
Хто та на яких підставах може переїхати жити в Сербію. Які документи потрібні для отримання ПМП та як виглядає процедура переїзду. Підготовка документів, запит ВНП та адаптація.
Що потрібно для перетину кордону Польщі. Чи потрібні українцям віза та закордонний паспорт. Проходження прикордонного контролю: документи, що не можна ввозити в Польщу.
Отримайте професійну допомогу при імміграції до ЄС
Заповніть заявку, та отримайте безкоштовну