• Офіс в Києві

    БЦ Очаківський вулиця Очаківська, 5/6, Київ, Україна +38 (095) 33-03-614

  • Офіс в Бухаресті

    Bulevardul Corneliu Coposu 6-8, București 030167, Румунія +40 (31) 22-96-274

Пн-Пт: 09:00 - 19:00 Сб: 10:00 - 15:00

info@gromadyanstvo.com.ua
Польща для біженців з України

Тимчасовий захист в Польщі для українців

Статус біженця у Польщі надає можливість іноземцям на законних засадах лишатися в країні, якщо перебування на батьківщині загрожує їхньому здоров’ю або життю. Біженство в індивідуальному порядку може отримати громадянин, якому небезпечно залишатися в рідній країні через переслідування всередині країни, наприклад з боку влади. Закон «Про надання іноземним громадянам захисту» було ухвалено 2003 року. Акт регулює порядок набуття статусу біженця, оформлення посвідки на проживання, отримання соціальної та матеріальної допомоги тощо.

З 2022 року для українців у Республіці Польща було запроваджено програму тимчасового захисту. Причиною став військовий конфлікт на території всієї країни. Тимчасовий захист у Польщі передбачає набуття громадянами України, які в’їхали на польську територію після 24.02.2022 року, спеціального статусу УКР (status UKR). Права та обов’язки осіб із цим статусом відрізняються від установлених для біженців. Норми регулюються спеціальним законом «Про допомогу громадянам України» від 12 березня 2022 року.

Громадянство ЄС може стати альтернативою оформленню тимчасового захисту чи статусу біженця для українців у Польщі. Отримавши європейський паспорт, Ви зможете користуватися всіма правами та привілеями громадянина ЄС. Громадянство Євросоюзу дає стабільність і впевненість у майбутньому без необхідності продовжувати тимчасові дозволи на перебування. Дізнайтеся більше про спрощену процедуру оформлення європейського громадянства на консультації з міграційними експертами компанії Gromadyanstvo!

Чи приймає Польща біженців із України зараз

Дію тимчасового захисту (не біженства) для українців у Польщі наразі продовжено до 30 вересня 2025 року. Якщо громадянин України тільки планує отримати статус УКР, йому протягом 30 днів після в’їзду на польську територію необхідно подати відповідну заяву. Документи потрібно надати до Гмини (міської адміністрації за місцем проживання).

Згідно з нормами чинного законодавства, продовження дії тимчасового захисту автоматично збільшує право на легальне перебування українців у Польщі. Громадянам України для в’їзду до республіки у 2024 році віза не потрібна, перетинати кордон вони мають право на підставі:

  • біометричного закордонного паспорта — безвізовий режим дає право на знаходження в країні до 90 діб поспіль;
  • національної чи шенгенської візи — час перебування залежить від типу дозволу на в’їзд;
  • карти тимчасового або сталого побуту (ПТП або ППП) — термін проживання в країні визначається згідно з датою, вказаною на документі;
  • заяви про отримання захисту — діє з моменту надання заявникові статусу та до моменту припинення програми (для біженства безстроково).

Діти в’їжджають до республіки на підставі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, свідоцтва про народження або відмітки (з фото та даними) в закордонному паспорті батька або матері. Неповнолітній до 16 років має супроводжуватися хоча б одним із батьків (без нотаріально підтвердженої згоди від іншого). Також дозволений проїзд дітей під наглядом родичів або третіх осіб, уповноважених письмовою заявою від батька/матері, завіреною органом опіки.

Оформіть статус
громадянина ЄС під
юридичним супроводом
компанії Gromadyanstvo
Заповніть заявку та отримайте
безкоштовну консультацію по
програмах імміграції вже зараз

Статус біженця і тимчасовий захист у Польщі: що дають і в чому різниця

Основною перевагою набуття тимчасового захисту громадянами України, які в’їхали в Республіку Польща після 24.02.2022 року, є спрощення процедури легалізації перебування у порівнянні з оформленням статусу біженця. Проте для українців, які не потрапляють під дію закону (наприклад ті, що прибули до Польщі до вказаної дати або мають статус в іншій країні ЄС), лишається актуальним саме біженство. Останнє потребує індивідуального розгляду заяви, тоді як набуття захисту передбачає пришвидшену обробку через кількість заявників. Різниця в умовах оформлення та дії обох статусів наведена у таблиці:

Критерії порівнянняБіженствоТимчасовий захист
Орган, що приймає заявуПрикордонна служба Республіки ПольщаГміна — адміністративна одиниця місцевого самоврядування
Термін розгляду заяви6–15 місяцівВід одного дня
Термін дії статусуБезстроково або до анулювання статусуНа час неможливості заявника повернутися на батьківщину
Право на працевлаштуванняПісля завершення розгляду справи (від 6 місяців)Із моменту отримання статусу
Право на отримання карти побутуОдразу після надання статусуЧерез 9 місяців після набуття статусу терміном на 3 роки

Оформлення статусу біженця чи тимчасового захисту у Польщі є правом, а не обов’язком. Однак обидві категорії осіб після завершення офіційних процедур набувають низки привілеїв, важливих для адаптації в новій для себе країні:

  • можливість отримання спеціальних виплат та інших соціальних пільг, що надаються польським урядом і міжнародними організаціями;
  • доступ до реєстрації на біржі праці, а відповідно — до одержання допомоги з безробіття, грантів на розвиток бізнесу або набуття нових спеціальностей;
  • здобуття освіти в навчальних закладах різного ступеню (від початкової школи до вишів) на однакових умовах із місцевими громадянами;
  • сприяння держави в оформленні ФОП та веденні комерційної діяльності;
  • отримання якісної медичної допомоги безоплатно або за пільговою вартістю.
Щоб користуватися усіма можливостями та правами місцевого населення, українцям можна отримати польське громадянство за скороченою процедурою. Дізнатися про умови оформлення паспорта Польщі та переваги спрощеної програми можна на консультації з міграційним фахівцем компанії.

Як отримати тимчасовий захист у Польщі

Наразі у Польщі отримання українцями тимчасового захисту та унікального цифрового ідентифікатора PESEL (аналог українського ІПН) об’єднані в одну процедуру, що, наприклад, не передбачено при оформленні біженства. Загалом етапи набуття статусу УКР виглядають наступним чином:

Крок 1
Перетин кордону
Під час проходження контролю у пункті перетину кордону претендентові на статус УКР необхідно зареєструватися у коменданта Прикордонної служби. Запит на отримання PESEL UKR варто подавати до муніципалітету міста або в Управління гміни за місцем проживання протягом 30 днів після в'їзду в країну.
Крок 2
Підготовка заяви
Бланк заяви видається в адміністрації гміни або завантажується на офіційному сайті польського уряду. PDF-документи можна заповнити в електронному вигляді. Після внесення даних бланк потрібно роздрукувати та підписати власноруч. До заповненої латинськими літерами заяви необхідно додати всі необхідні документи та фотографії.
Крок 3
Подання заяви
Заяву до гміни обов'язково потрібно принести особисто. Присутність під час подання дітей молодше 12 років потрібна лише у тому випадку, якщо є необхідність посвідчення та/або підтвердження їхньої особи. Клопотання за дитину подає один із батьків або опікун.
Крок 4
Надання біометричних даних
Під час подання заяви та пакету документів до державного органу співробітник служби зобов'язаний взяти у заявника відбитки пальців (може знадобитися надати письмову згоду). Діти віком до 12 років звільнені від надання біометричних даних.
Крок 5
Отримання статусу та номера PESEL
Після проходження всіх процедур претенденту видаються документи, що підтверджують надання додаткового захисту та отримання коду PESEL. Сам ідентифікатор, на якому відображені всі відомості про заявника, виготовляється протягом 2–4 тижнів.
Крок 6
Внесення даних до реєстру
Під час заповнення заяви на отримання статусу українці можуть погодитись або відмовитися від унесення номера мобільного телефону та адреси електронної пошти до реєстру контактних даних (Rejestr Danych Kontaktowych — RDK). Наявність даних у RDK забезпечує швидкий зв’язок з особою органів державного управління на випадок необхідності коригування/перевірки внесених даних.
Крок 7
Оформлення довіреного профілю
Якщо при заповненні заяви (електронної або паперової) українець надав згоду на підтвердження довіреного профілю, на його електронну пошту будуть надіслані підтвердження та логін, а на мобільний телефон — код активації. Довірений профіль дозволить вирішувати багато офіційних питань онлайн без відвідування уповноважених служб. Під час подання заяви на оформлення захисту важливо простежити за заповненням кожного рядка. Якщо заявка не відповідатиме офіційним вимогам, адміністрація може не взяти її до розгляду.
Тимчасовий захист в Польщі

Необхідні документи

Заяву про надання статусу тимчасового захисту або біженства у Польщі українці подають разом із пакетом необхідних документів. Під час візиту до гміни у заявника повинні бути:

  • посвідчення особи, на підставі якого українець в’їхав на польську територію (закордонний паспорт, внутрішній український паспорт або ID-картка);
  • свідоцтво про народження та/або закордонний паспорт дитини (актуально для батьків та опікунів);
  • документальне підтвердження дати в’їзду до Польщі (відмітка в паспорті, віза);
  • український ідентифікаційний податковий номер;
  • кольорові фотографії розміром 3,5 х 4,5 см (у деяких гмінах фото роблять на місці).

Документи повинні підтверджувати дані, які претендент указав у заяві на надання тимчасового захисту. Для активації довіреного профілю необхідно мати телефон із номером польського оператора.

Хто має право на захист

Право на отримання тимчасового захисту (не біженства) мають громадяни України, які в’їхали до Польщі після 24.02.2022 року. Також на оформлення статусу УКР можуть претендувати кілька категорій іноземців:

  • чоловік/дружина громадянина України, що не має українського громадянства, але прибула до Польщі через початок військових дій (може знадобитися підтвердження перебування в країні станом на 24 лютого 2024 року);
  • власники Карти Поляка з українським паспортом та їх найближчі родичі.

Не мають права на отримання тимчасового захисту громадяни України, які вже одержали польську карту побиту або посвідку на постійне проживання в іншій країні ЄС. Не зможуть отримати PESEL UKR українські біженці, що отримали міжнародний захист, та особи, які подали заявку на його оформлення.

Як отримати статус біженця в Польщі

Статус біженця можуть отримати не лише українці, а й особи з будь-яким іншим громадянством на підставі закону «Про надання захисту іноземцям на території Республіки Польща» від 13 червня 2003 року. Для таких заявників, що зазнали дискримінації у своїй країні, в законодавстві країни прописаний окремий порядок набуття статусу біженця:

Крок 1
Заповнення заяви
Бланк можна завантажити на сайті МВС Польщі. Претендент на отримання біженства має право заявити про намір отримати статус від імені чоловіка або дружини (за наявності письмової згоди) та/або неповнолітніх дітей. Підпис на бланк ставиться особисто. Всі поля заяви є обов'язковими до заповнення. Відсутність необхідних відомостей може стати підставою для відмови. Доповнювати заяву після ухвалення заборонено згідно з законом «Про захист».
Крок 2
Подання заяви
Подати клопотання на біженство іноземці, що в'їжджають до Польщі, можуть безпосередньо у прикордонному пункті. Особи, що вже перебувають на території країни, повинні звернутися до відділення Прикордонної служби у будь-якому польському регіоні. Затримані або ув’язнені іноземці можуть надати заяву до філій органу, під контроль якого входять в'язниці та слідчі ізолятори. Подати заявку на біженство потрібно особисто або поштою. Другий спосіб доступний лише для інвалідів, літніх осіб, вагітних жінок, самотніх батьків, пацієнтів лікарень, ув'язнених.
Крок 3
Реєстрація заяви
Службовці мають сфотографувати заявника, взяти в нього відбитки пальців (для осіб віком від 14 років). Іноді здійснюються перевірка багажу, особистий огляд, проведення медогляду та санітарних процедур. Також іноземець повинен пройти співбесіду, під час якої може затребувати перекладача. Претендент отримує інформаційну брошуру, яка роз’яснює його права та обов'язки. Заява на надання біженства має бути зареєстрована одразу після отримання. У разі неможливості негайного внесення до реєстру службовець зобов'язаний скласти протокол про намір реєстрації впродовж трьох днів.
Крок 4
Отримання статусу та посвідчення
Реєстрація заяви вважається початком процесу набуття біженства у Польщі. Повнолітні претенденти отримують тимчасове посвідчення особи. За замовчуванням дані про дітей уносять у документи батьків. Під час подання запиту можна замовити окремі посвідчення на кожну дитину. Документ має вигляд пластикової карти. Перше посвідчення видається на 30 днів. Для продовження документа треба подавати нову заяву. За позитивного рішення про надання статусу біженця особі документ підлягає заміні на карту побуту.
Ільницький Вадим Леонідович
Потрібна допомога
міграційного юриста?
Міграційний юрист компанії Gromadyanstvo допоможе
з усіма аспектами імміграційного процесу: від подання
заявок на візи та громадянство до вирішення складних
правових питань.

Необхідні документи

Із урахуванням складної життєвої ситуації претендентів на отримання статусу біженця з захистом у Польщі до розгляду приймається вся наявна документація. Наприклад, надавати можна національне посвідчення особи або документи, що підтверджують проїзд. На ухвалення позитивного рішення впливає наявність доказів про переслідування та/або дискримінацію, яких зазнав заявник на батьківщині.

Хто має право на статус

Підставою для оформлення правового статусу біженця в Польщі є обґрунтовані підозри в тому те, що заявник потребує захисту, оскільки зазнає дискримінації у країні громадянства. Іноземець, який переслідується через релігію, національність, расу, політичні переконання або приналежність до будь-якої соціальної групи, має право клопотати про надання йому притулку. Разом із претендентом на набуття статусу біженця заяви можуть подати:

  • власні діти (з урахуванням тих, які народилися під час процесу розгляду справи);
  • неповнолітні сини, доньки чоловіка або дружини;
  • чоловік або дружина (якщо шлюб визнається польським законодавством).

Подружжя має право на подання спільної заяви, але не зобов’язане цього робити. Якщо у кожного з пари є власні підстави для отримання статусу біженця, можна клопотати окремо одне від одного.

Грошові виплати в Польщі для біженців з України

Грошові виплати, що доступні українцям-біженцям та тим, які мають захист у Польщі, можна умовно розділити на 3 категорії: спеціальна адресна допомога, загальні програми польського уряду та гроші від міжнародних фондів. У таблиці вказані актуальні програми.

Назва виплатиСума виплати, приблизно в €
Адаптаційна виплата70
Допомога на виховання «500 Plus»116
Допомога на дітей «Rodzina 800+»187
Виплата від ООН163
Виплата від Червоного Хреста66

Виплати від міжнародних організацій є альтернативами одна одній. Якщо в одному фонді вже була отримана допомога, то від іншого треба очікувати відмову. Окрім грошових виплат, уряд Польщі пропонує українцям участь в альтернативних програмах підтримки, наприклад податкові пільги для багатодітних сімей, стипендії від біржі праці для здобуття нової професії, житлове субсидування.

Як біженцю влаштуватися на роботу в Польщі

Працювати в Польщі без додаткових дозволів мають право всі громадяни України, які отримали біженство або тимчасовий захист та PESEL UKR. Знайти роботу можна кількома способами:

  • Реєстрація на біржі праці.
    Біржа праці — державна організація, що допомагає зареєстрованим громадянам у підборі вакансій. Також за певних умов служба надає тимчасову грошову допомогу з безробіття.
  • Оголошення на спеціалізованих веб-сайтах.
    Перевагами цього способу пошуку роботи є доступність і великий вибір професій, компаній, географічних напрямів. Найбільш популярні інтернет-ресурси Польщі: praca.pl, pracuj.pl, olx.pl та Centralna Baza Ofert Pracy (урядовий портал).
  • Ярмарок вакансій.
    Проведення таких заходів покликано організовувати офлайн-зустрічі претендентів і роботодавців. Ярмарки різного рівня досить часто проводяться в усіх польських регіонах, про що можна дізнатися з оголошень місцевої влади.

Багато українців також не полишають поза увагою оголошення у польській пресі, соціальних мережах та месенджерах. Також можна скористатися послугами агентств із працевлаштування або безпосередньо звернутися до відділу кадрів обраного підприємства.

Бажаєте стати громадянином ЄС?
Запишіться на консультацію та отримайте рекомендації
юриста для оформлення європейського паспорта

Мінуси та наслідки отримання статусів

Українським біженцям та особам під захистом варто відслідковувати зміни у законодавстві та знати про всі обмеження, які накладає на них отримання статусу у Польщі. Перед будь-якою поїздкою до України чи третьої країни потрібно уважно врахувати можливі плюси і мінуси своїх дій. Особи, які отримали в Польщі притулок та/або захист, повинні взяти на себе низку зобов’язань. У таблиці вказані обмеження, що встановлені для кожного зі статусів.

ОбмеженняСтатус біженцяТимчасовий захист
Заборона на виїзд з ПольщіЄ, до ухвалення рішенняНемає, але статус анулюється у разі відсутності у Польщі понад місяць
Заборона на в'їзд до УкраїниЄ, після ухвалення рішенняНемає, але без біометричного паспорта може бути відмовлено у повторному в'їзді на польську територію

Згідно з директивою ЄС, отримання тимчасового захисту від іншої держави-члена Європейського Союзу призводить до втрати статусу УКР у республіці. У тому випадку, якщо Польща була першою країною, що надала тимчасовий захист, а українець залишив її територію, щоб скористатися притулком в іншій країні ЄС, статус також буде скасовано.

Як продовжити статус захисту

Статус біженця, на відміну від захисту, у Польщі надається безстроково. Карта побуту, що видається заявнику у разі ухвалення позитивного рішення, підлягає заміні через 3 роки. Закінчення дії тимчасового захисту регулюється законодавчо — указами польського уряду. Попередньо термін статусу діятиме до відновлення безпекової ситуації на території України. Реєстрація на продовження статусу не потрібна. Наразі тимчасовий захист для громадян України в Польщі діє до 30.09.2025 року.

Як біженцю повернутися з Польщі в Україну

В’їзд на українську територію громадянина на батьківщину, який отримав у Польщі право на біженство (не захист), веде до втрати статусу та притулку. Українці, що оформили в республіці тимчасовий захист, мають можливість відвідувати рідну країну. Відсутність у Польщі не повинна перевищувати 30 днів поспіль. В інакшому випадку варто самостійно написати відмову від тимчасового захисту, інакше статус буде анульовано. Щоб уникнути втрати, варто заздалегідь повідомити співробітника Прикордонної служби, про намір в’їхати до Польщі та показати електронний документ на сайті diia.pl.

Як залишитись у Польщі на ПМП

Набуття біженства або тимчасового захисту у Польщі дозволяє громадянам України поступово адаптуватися в країні. Оформлення права на притулок відкриває доступ до матеріальної та соціальної допомоги від місцевої влади. Отримання статусу надає можливість оформити карту побуту на підставі працевлаштування або ведення підприємницької діяльності. Наявність посвідки на проживання дозволить розпочати процедуру легалізації перебування за умови проживання у Польщі протягом п’яти років.

Отримати польське громадянство також можна в строк від 12 місяців за спрощеною процедурою, для чого краще звернутися за допомогою до юридичної компанії. Міграційний фахівець підготує особисте досьє відповідно до польського законодавства, підготує до співбесіди із державним службовцем. Подати заявку на консультацію можна за допомогою спеціальної форми на сайті компанії Gromadyanstvo.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не буде оприлюднена.

Обов’язкові поля позначені *

Даю згоду на збір і обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності.

Статті по темі:
В’їзд до Польщі: правила перетину польського кордону в 2024 році В’їзд до Польщі: правила перетину польського кордону в 2024 році

Що потрібно для перетину кордону Польщі. Чи потрібні українцям віза та закордонний паспорт. Проходження прикордонного контролю: документи, що не можна ввозити в Польщу.

14.11.2024 / Вадим Ільницький
Імміграція в Угорщину з України: все про переїзд Імміграція в Угорщину з України: все про переїзд

Хто та на яких підставах може переїхати жити в Угорщину. Які документи потрібні для отримання ПМП та як виглядає процедура переїзду. Підготовка документів, запит ВНП та адаптація.

11.11.2024 / Вадим Ільницький
Як отримати громадянство Угорщини Як отримати громадянство Угорщини

Хто та на яких підставах може отримати громадянство Угорщини. Які документи потрібні для отримання угорського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Угорщини.

09.11.2024 / Вадим Ільницький
Тимчасовий захист в Угорщині для українців Тимчасовий захист в Угорщині для українців

Який статус надає в Угорщині для біженців з України. Як отримати тимчасовий чи додатковий захист. Порядок надання статусу біженця для українців та його продовження. Плюси і мінуси статусу тимчасового захисту та біженця.

07.11.2024 / Вадим Ільницький
Нерухомість в Європі: де та як купити вигідно Нерухомість в Європі: де та як купити вигідно

Ціни на нерухомість в Європі. Де найдешевше житло та найдорожча нерухомість. Як правильно купувати нерухомість та в яких країнах можна купити житло вигідно.

04.11.2024 / Вадим Ільницький
Як отримати громадянство Кіпру Як отримати громадянство Кіпру

Хто та на яких підставах може отримати громадянство Кіпру. Які документи потрібні для отримання кіпрського громадянства та паспорта та як виглядає процедура. Чи можна українцям мати подвійне громадянство України та Кіпру.

31.10.2024 / Вадим Ільницький

Отримайте професійну допомогу при імміграції до ЄС

Заповніть заявку, та отримайте безкоштовну
консультацію по програмам імміграції вже зараз